Istanbuldagi Bosh konsulxona o‘zbekistonliklarni ogohlikka chaqirmoqda
O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulxonasi fuqarolarni aeroportlarda ogoh bo‘lishga chaqirmoqda.
«Turkiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi aviaqatnovlar davomida ayrim shaxslar aeroportlarda sizdan o‘z yuklarini O‘zbekistonga yetkazib berishni iltimos qilishi mumkin. Ular turli bahonalar bilan (masalan, og‘ir kasal qarindoshi borligi yoki yukni jo‘natish imkoniyati yo‘qligi) sizni ishontirishga harakat qilishadi.
Biroq, bunday va’dalarga ishonmang va begona yukni hech qanday holatda qabul qilmang!» – deyiladi Bosh konsulxona axborotida.
Qayd etilishicha, o‘tgan yillarda bir necha O‘zbekiston fuqarolari aynan shunday vaziyatlarga tushib qolgan va noqonuniy yuklarni, jumladan narkotik moddalar va soxta hujjatlarni bilmasdan olib o‘tganlari uchun hibsga olingan.
Masalan, 2023 yilda Istanbul aeroportida 27 yoshli O‘zbekiston fuqarosi noma’lum shaxsning iltimosiga binoan yukni olib o‘tishga rozi bo‘ldi. Biroq, chegarada tekshiruv vaqtida yuk ichidan katta miqdorda narkotik moddalar topildi. Natijada, u 10 yillik qamoq jazosiga hukm qilindi.
2022 yilda esa Antaliya shahridan Toshkentga qaytayotgan yana bir fuqaro o‘ziga notanish kishining yukini olib o‘tishga rozi bo‘ldi. Yuk tarkibida soxta pasport va noqonuniy hujjatlar borligi aniqlanib, fuqaro bir necha yilga ozodlikdan mahrum etildi.
«Begona odamlarning yukini hech qanday holatda qabul qilmang!
Hurmatli fuqarolar! Sizning ehtiyotsizligingiz yoki begonalarga bo‘lgan ishonchingiz og‘ir jinoiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Shubhali iltimoslarga aldanmang va o‘z xavfsizligingizni himoya qiling!» – deya ogohlantiradi Bosh konsulxona.

Генконсульство Узбекистана в Стамбуле призвало граждан не перевозить чужой багаж
Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле призвало граждан не поддаваться на просьбы некоторых лиц о перевозке их багажа.
Во время авиарейсов между Турцией и Узбекистаном некоторые пассажиры просят соотечественников доставить их багаж в Узбекистан, отмечает Генконсульство.
В последние годы несколько граждан Узбекистана, соглашившиеся на подобные просьбы, не зная о содержимом багажа, были арестованы за перевозку незаконных грузов, включая наркотики и поддельные документы.
К примеру, в 2023 году 27-летний гражданин Узбекистана согласился перевезти чужой багаж. Однако при проверке на границе в нем обнаружили большое количество наркотиков. В результате мужчину приговорили к 10 годам лишения свободы.
В 2022 году к уголовной ответственности привлекли ещё одного соотечественника, который возвращался из Антальи в Ташкент. В багаже, переданном ему неизвестным, нашли поддельные паспорта и незаконные документы, говорится в сообщении.
В Генконсульстве подчеркнули, что неосторожность или доверие к незнакомым людям может привезти к тяжелым последствиям и призвали граждан заботиться о своей безопасности.