«Korzinka» supermarketlar tarmog‘iga nisbatan ish qo‘zg‘atildi
Qayd etilishicha, mazkur firma tomonidan turli xil usullarda tarqatilayotgan reklama axborotida «Kundalik xaridlarga eng arzon narx», «Eng arzon narx – Korzinka’da», «...eng unumlisiga keling!» kabi iste’molchilarni chalg‘itadigan yoki chalg‘itishi mumkin bo‘lgan so‘zlardan foydalanilganligi kuzatilmoqda.
Mazkur reklama axborotida qayd etilgan ma’lumotlarni o‘rganish natijasida, aksiya doirasida kundalik ehtiyojlar uchun kerak bo‘ladigan ma’lum bir miqdordagi mahsulotlardan iborat bo‘lgan katalog joriy qilinganligi ma’lum bo‘lgan.
Shuningdek, Qo‘mita tomonidan ushbu katalogga kiritilgan mahsulotlarning narxlari turli supermarketlar tarmog‘i hamda dehqon bozorlardagi xuddi shunday mahsulotlarning narxlari bo‘yicha o‘tkazilgan monitoringlar natijasiga ko‘ra solishtirilganligi hamda taqqoslash uchun har bir tovarning alohida emas, balki savatning (katalogning) umumiy narxi olinganligi aniqlandi.
Xususan, «eng arzon narx» deb e’lon qilingan mahsulotlarning alohida turlari bo‘yicha narxlari boshqa supermarketlar va dehqon bozorlarida sotilayotgan huddi shu turdagi mahsulotlar narxlaridan farq qilmasligi kuzatilgan.
«Reklamani bunday ko‘rinishda bo‘lishi reklamadan foydalanuvchilarni chalg‘ituvchi yoki chalg‘itishga olib keluvchi holat deyilishi mumkin.
Yuqoridagilarga ko‘ra, «Reklama to‘g‘risida»gi qonun 16-moddasi 1-qismi va «Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida»gi qonun 6-moddasi 1-qismi talablari buzilishi alomatlari yuzasidan «Anglesey food» MChJga nisbatan belgilangan tartibda ish qo‘zg‘atildi», – deyiladi Qo‘mita xabarida.

Против сети супермаркетов Korzinka возбудили дело из-за рекламной кампании
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей возбудил дело в отношении сети супермаркетов Korzinka из-за предоставления недостоверной информации потребителям через нарушение требований к рекламе.
Сообщается, что в рекламных материалах, распространяемых различными способами, были использованы выражения, которые могут вводить в заблуждение потребителей, такие как «Самая низкая цена на ежедневные покупки», «Самая низкая цена в Korzinka», «Приходите за лучшим!».
В результате изучения информации, указанной в этой рекламе, было установлено, что в рамках акции был введен каталог, состоящий из определенного количества товаров первой необходимости.
Также цены на товары, включенные в этот каталог, были сравнены с ценами на аналогичные товары в других сетях супермаркетов и на рынках. При этом для сравнения бралась не цена на отдельные товары, а общая стоимость корзины (каталога).
«Было выявлено, что цены на некоторые из объявленных «самыми дешевыми» товаров не отличались от цен на аналогичные товары в других супермаркетах и на рынках. Такая реклама может быть признана вводящей в заблуждение или приводящей к заблуждению потребителей», - говорится в сообщении.», - говорится в сообщении.
В связи с этим в отношении ООО «Anglesey Food» возбуждено дело в установленном порядке по признакам нарушения требований ст. 5 и ч. 1 ст. 16 Закона Республики Узбекистан «О рекламе» и ч. 1 ст. 6 Закона «О защите прав потребителей».