Oqo‘rda qarorgohida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi kutib olish marosimidan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning tor doiradagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorligining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Shavkat Mirziyoyev samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, ushbu davlat tashrifi tarixiy ahamiyatga ega ekani, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishga qaratilganini ta’kidladi.
Oliy davlatlararo kengashning birinchi majlisi o‘tkazilayotgani ham shundan dalolat beradi.
Tashrif arafasida Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, biznes forumi va qator madaniy tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. 2034 yilga qadar strategik sheriklik va ittifoqchilik dasturi tayyorlandi, tashqi siyosat idoralari rahbarlari raisligidagi kengash tashkil etilmoqda.
Keyingi yillarda tovar ayirboshlash hajmi ikki barobar, qo‘shma korxonalar soni besh barobar ko‘paydi, yuk tashish hajmi ortmoqda, yirik kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Parlamentlar, hukumatlar, tashqi siyosiy va tarmoq idoralari darajasidagi muloqotlar natijadorligini oshirish, xalqaro va mintaqaviy maydonlar, jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Jahon savdo tashkiloti, mintaqa davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari, «Markaziy Osiyo plyus» formatlari doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish zarurligi qayd etildi.
Yoshlar siyosati va axborot maydonini shakllantirish sohasida yaqin hamkorlikni rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi. Bu yo‘nalishda kompleks hamkorlik dasturini tayyorlashga kelishib olindi.
Ikki mamlakat parlamentlari palatalari ishtirokida Parlamentlararo forum tashkil etilishi qo‘llab-quvvatlandi.
Tovar ayirboshlash hajmini, eng avvalo, o‘zaro bozorlarni shakllantirish va uchinchi mamlakatlardan importning o‘rnini bosish hisobiga yanada oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Shu ma’noda, hukumatlarga oy yakuniga qadar tovar ayirboshlash hajmini 10 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha alohida dastur qabul qilish topshirildi.
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish maqsadida joriy sammitga qadar umumiy qiymati 7 milliard dollarlik yangi bitim va shartnomalar portfeli ishlab chiqildi.
Ular orasida energetika, transport va logistika, metallurgiya, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va qurilish sohalarida, shuningdek, hududlar o‘rtasidagi loyihalar bor.
Sirdaryo viloyatida Xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazi qurilishini jadallashtirish va u yerda korxonalarni joylashtirishga kelishib olindi.
Yirik loyihalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida Qo‘shma investitsiya jamg‘armasini tashkil etish masalasi o‘rganiladi.
Tranzit yuk tashish uchun qulay sharoitlarni ta’minlash, qo‘shma logistika majmualarini qurish, ikki mamlakat o‘rtasida avtomobil va temir yo‘l yo‘nalishlarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Strategik mintaqaviy loyihalarni, shu jumladan Qambarota GES-1 qurilishini tez fursatda amalga oshirishga ustuvor e’tibor qaratildi.
Prezidentlar hududlararo hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladilar. Hududlar forumini ikki Hududlar rahbarlari kengashiga aylantirish va uning birinchi yig‘ilishini joriy yilning kuzida Samarqandda o‘tkazishga kelishib olindi.
Davlat rahbarlari tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Между Узбекистаном и Казахстаном наработан портфель новых соглашений и контрактов на сумму 7 млрд долларов
В резиденции «Акорда» состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в узком составе.
Были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-казахстанского многопланового сотрудничества.
В начале беседы глава нашего государства, поблагодарив за радушный прием, подчеркнул, что нынешний государственный визит имеет историческое значение и призван вывести отношения стратегического партнерства и союзничества на качественно новый уровень.
Об этом свидетельствует проведение первого заседания Высшего межгосударственного совета.
С удовлетворением отмечено, что в преддверии визита успешно состоялись заседание Межправительственной комиссии, бизнес-форум и ряд культурных мероприятий. Подготовлена Программа стратегического партнёрства и союзничества до 2034 года, создается Совет под руководством глав внешнеполитических ведомств.
За последние годы товарооборот увеличился в два раза, число совместных предприятий – в пять раз, растут объемы грузоперевозок, реализуются крупные проекты кооперации.
Отмечена необходимость повышения результативности контактов на уровне парламентов, правительств, внешнеполитических и отраслевых ведомств, продолжения взаимной поддержки в рамках международных и региональных площадок, в том числе Организации Объединенных Наций, ВТО, Консультативных встреч глав государств региона, форматов «Центральная Азия плюс».
Подчеркнута востребованность развития тесного взаимодействия в области молодёжной политики и формирования информационного поля. Достигнута договорённость подготовить комплексную Программу сотрудничества в этом направлении.
Поддержано учреждение Межпарламентского форума с участием обеих палат парламентов двух стран.
Отдельное внимание уделено дальнейшему наращиванию объемов товарооборота, прежде всего за счет взаимного формирования рынков и замещения импорта из третьих стран.
В данном контексте правительствам поручено до конца месяца принять отдельную программу по доведению товарооборота до 10 миллиардов долларов.
В целях развития промышленной кооперации к нынешнему саммиту наработан портфель новых соглашений и контрактов на сумму 7 миллиардов долларов.
Среди них проекты в сферах энергетики, транспорта и логистики, металлургии, текстильной, аграрной и строительной сферах, а также между регионами.
Достигнута договорённость ускорить строительство Международного центра промышленной кооперации в Сырдарьинской области с размещением предприятий.
В целях финансовой поддержки крупных проектов будет проработан вопрос создания Совместного инвестиционного фонда.
Обсуждены вопросы обеспечения благоприятных условий для транзитных грузоперевозок, строительства совместных логистических комплексов, развития автомобильных и железнодорожных маршрутов между двумя странами.
Приоритетное внимание уделено скорейшей практической реализации стратегических региональных проектов, в том числе строительства Камбаратинской ГЭС-1.
Президенты заявили о важности дальнейшего расширения межрегионального сотрудничества. Достигнута договоренность о трансформации Форума регионов в Совет руководителей регионов двух стран и проведении его первого заседания осенью этого года в Самарканде.
Главы государств также обменялись мнениями по вопросам региональной и международной повестки, представляющим взаимный интерес.