O‘zbekistonda «Kambag‘allikdan farovonlik sari» dasturi qanday ishlashi aytildi
Prezident Mirziyoyev «Kambag‘allikdan farovonlik sari» dasturini amalga oshirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PQ-330-son qarorni imzoladi.
Hujjatga muvofiq, «Kambag‘allikdan farovonlik sari» dasturini amalga oshirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar rejasi hamda 2024–2025 yillarda aholini kambag‘allikdan chiqarishning yo‘nalishlar va hududlar kesimidagi maqsadli ko‘rsatkichlari tasiqlandi.
Shuningdek, eng og‘ir ahvoldagi 1000 ta mahalla tanlanib, ro‘yxati shakllantiriladi hamda ularning infratuzilmasini yaxshilash dasturi 1 noyabrgacha tasdiqlanadi.
2024-yil 1-dekabrgacha tadbirkorlik faoliyati hamda aholining barcha qatlamlariga yashash va dam olishi uchun qulay shart-sharoit yaratish maqsadida 2024–2025 yillarda tuman va shaharlarni jadal kompleks rivojlantirish, shu jumladan, ularda kamida bittadan mahallada «yashil mahalla» loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutuvchi dasturlar tasdiqlanadi.
Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, «Biznesga birinchi qadam» dasturlari hamda mikromoliya tashkilotlari orqali joriy yil yakunigacha 4 trillion so‘m, 2025 yilda 15 trillion so‘m kreditlar ajratilishi ta’minlanadi.

Будет улучшена инфраструктура 1000 наиболее отстающих махаллей
Принято Постановление Президента «О первоочередных мерах по реализации Программы «От бедности к благополучию» (ПП №330 от 23.09.2024 года).
В соответствии с Постановлением были утверждены:
• План первоочередных мер по реализации Программы «От бедности к благополучию»;
• Целевые показатели выведения населения из бедности в разрезе направлений и регионов в 2024–2025 годах.
Также будут выбраны 1000 наиболее отстающих махаллей, сформирован их перечень, до 1 ноября утверждена программа улучшения их инфраструктуры.
До 1 декабря 2024 года в целях создания благоприятных условий для предпринимательской деятельности, жизнедеятельности и отдыха всех категорий населения будут утверждены программы ускоренного комплексного развития районов и городов в 2024–2025 годах, предусматривающие в том числе реализацию проектов «зеленая махалля» как минимум в одной махалле.
Будет обеспечено выделение кредитов до конца текущего года в размере 4 триллионов сумов, в 2025 году – 15 триллионов сумов посредством программ развития семейного предпринимательства, программы «Первый шаг к бизнесу» и микрофинансовых организаций.