Ikkinchi jahon urushining tugaganiga 80 yil bo‘ldi. Shuncha vaqt o‘tsa-da uning tarixi, kulfat va musibatlari unutilmaydi. Aksincha, urushning mudhish oqibatlari, tinchlik-osoyishtalik qadrini yodga soladi. 9-may – Xotira va qadrlash kuni zamirida ana shunday mohiyat mujassam.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu sana munosabati bilan G‘alaba bog‘iga tashrif buyurib, xotira marosimida ishtirok etdi.
Bog‘ bo‘ylab mungli kuy taraladi. Bu yerdagi har bir yodgorlik, timsol va bitiklar mudhish urush haqiqatlarini ifoda etadi, xalqimizning g‘alabaga qo‘shgan ulkan hissasini urg‘ulaydi. Bog‘ bugungidek bayram kunlarida, ayniqsa, gavjum bo‘ladi.
So‘nggi yillarda shakllangan an’anaga muvofiq, davlatimiz rahbari «Matonat madhiyasi» yodgorligi poyiga gulchambar qo‘ydi. Bu muazzam obida urushda xalqimiz chekkan azob-uqubatlar, matonat va yo‘qotishlarning ifodasidir.
Hujjatlarning dalolat berishicha, fashizmga qarshi qonli janglarda o‘sha paytda 6 million 800 ming nafarni tashkil etgan aholimizning qariyb 2 million nafari ishtirok etgan. Shundan 540 mingga yaqini halok bo‘lgan, 158 ming nafari bedarak yo‘qolgan, 50 mingdan ortig‘i konslagerlarda mislsiz qiynoq va azoblar tufayli halok bo‘lgan, 60 mingdan ziyodi nogiron bo‘lib qaytgan.
O‘zbekistonlik askar va ofitserlardan 214 mingga yaqini jangovar orden va medallar bilan mukofotlangani ularning jasoratidan dalolat beradi.
Mamlakatimiz urush yillarida frontning mustahkam ta’minot bazasiga aylangan, jang maydonlariga juda katta miqdorda harbiy texnika, qurol-yarog‘, kiyim va oziq-ovqatlar yetkazib turilgan. G‘oyat og‘ir sharoitga qaramay, xalqimiz urush hududlaridan ko‘chirib kelingan 1 million 500 mingga yaqin insonni, jumladan, ota-onasidan judo bo‘lgan 250 ming nafar yetim bolani o‘z bag‘riga olib, mehr ko‘rsatgan.
– Bular chinakam mardlik va qahramonlik solnomasidir. Bunday murakkab va shonli g‘alabaga munosib hissa qo‘shgan matonatli xalqimiz bilan har qancha faxrlansak, arziydi. Bu qahramonliklarni hech qachon unutmasligimiz, yoshlarimizga yetkazishimiz kerak. Ayniqsa, hozirgi tahlikali zamonda buning ahamiyati nihoyatda katta. Hammamiz vatan himoyasiga har kuni tayyor bo‘lishimiz kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 19-fevraldagi qaroriga muvofiq, Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 80 yilligi hamda Xotira va qadrlash kuni munosib nishonlanmoqda. Bugungi avlodlar tinchligi, mamlakatimiz barqarorligi uchun jon fido qilgan insonlar xotirasi hurmat bilan yodga olinmoqda. Ayni vaqtda hayot bo‘lgan mehnat faxriylari va keksalarga ehtirom ko‘rsatilmoqda.
Tadbirda O‘zbekiston Qurolli Kuchlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, mahalla faollari va nuroniylar ham ishtirok etib, mazkur yodgorlik poyiga gullar qo‘yishdi.
Davlatimiz rahbari bog‘da o‘rnatilgan «Xotira nuri» kompozitsiyasini ham ko‘zdan kechirdi. U Ikkinchi jahon urushi va front ortida mehnat qilgan o‘zbekistonlik qahramonlar xotirasiga bag‘ishlab barpo etilgan. Monument parvoz qilayotgan ikki qush shaklida bo‘lib, katta va yosh avlodlar o‘rtasidagi vorisiylikni ifodalaydi.
Asar tarixiy meros va zamonaviy san’atni o‘zida mujassam etgan. Unga QR-havola o‘rnatilgan bo‘lib, tashrif buyuruvchilar majmua va urush qahramonlari haqida o‘qishi, «Xotira nuri» kitobini yuklab olishi mumkin.

Минуло 80 лет с окончания Второй мировой войны. Несмотря на десятилетия, прошедшие с тех пор, ее история, страдания и испытания, которые она принесла, не забываются. Напротив, ужасы войны напоминают нам о ценности мира и спокойствия. День памяти и почестей, отмечаемый 9 мая, как раз несет в себе этот глубокий смысл.
Президент Шавкат Мирзиёев в этот день посетил Парк Победы и принял участие в памятной церемонии.
По всей территории парка звучали проникновенные мелодии. Каждый памятник, символ и надпись в этом месте отражает трагическую правду войны и подчеркивает огромный вклад нашего народа в Победу. Особенно многолюдно здесь бывает именно в памятные дни, как сегодня.
Следуя традиции последних лет, глава государства возложил венок к монументу «Ода стойкости». Этот величественный памятник символизирует страдания, лишения, мужество и потери, которые понес наш народ в годы войны.
Согласно архивным данным, почти 2 миллиона человек из общего населения в 6,8 миллиона приняли участие в кровопролитных сражениях против фашизма. Из них около 540 тысяч погибли, 158 тысяч пропали без вести, свыше 50 тысяч человек умерли от невыносимых пыток в концлагерях, более 60 тысяч вернулись с фронта с инвалидностью.
О доблести узбекистанских солдат и офицеров свидетельствует тот факт, что 214 тысяч из них были награждены боевыми орденами и медалями.
В годы войны наша республика стала надежной тыловой базой фронта: на передовую в огромных объемах отправлялись техника, вооружение, одежда и продовольствие. Несмотря на тяжелейшие условия, узбекский народ принял с открытым сердцем около 1,5 миллиона эвакуированных из зон боевых действий, в том числе 250 тысяч сирот.
— Все это – летопись подлинного мужества и героизма. Мы вправе гордиться нашим отважным народом, внесшим достойный вклад в такую тяжелую и славную Победу. Нельзя забывать этот героизм, необходимо донести эти факты до молодежи. Это особенно важно в нынешнее тревожное время. Каждый из нас каждый день должен быть готов встать на защиту Родины, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 февраля, в стране широко отмечается 80-летие Победы во Второй мировой войне и День памяти и почестей. С уважением вспоминаются те, кто отдал жизнь за мирную жизнь будущих поколений. Особое внимание уделяется ныне живущим ветеранам труда и пожилым людям, проявляется забота и почет.
В церемонии приняли участие представители Вооруженных Сил, государственных и общественных организаций, активисты махаллей и уважаемые старейшины. Участники возложили цветы к памятнику.
Глава государства также осмотрел композицию «Свет памяти», установленную в парке. Она посвящена героизму узбекистанцев, сражавшихся на фронте и трудившихся в тылу. Монумент выполнен в виде двух парящих птиц, символизирующих преемственность поколений.
Композиция объединяет историческое наследие и современное искусство. По QR-коду, размещенному на монументе, посетители могут узнать о комплексе и героях войны, загрузить книгу «Свет памяти».