“Afrosiyob” tezyurar poyezdiga nisbatan qo‘poruvchilik harakati sodir etgan temiryo‘lchilar uzoq muddatga ozodlikdan mahrum qilindi
“Temiryo‘linfratuzilma” AJ Buxoro mintaqaviy temir yo‘l uzeli “Ziyovuddin temir yo‘l masofasi” korxonasida temir yo‘l to‘siqlari bo‘yicha brigadir lavozimida faoliyat yurituvchi, Navoiy shahrida yashovchi, 1988-y.t fuqaro 2023-yilning dekabr oyida korxonada brigadir shtat birligi tugatilgach, u yo‘l sozlovchisi va temir yo‘l to‘siqlari qo‘riqchisi vazifasiga ishga o‘tkaziladi.
Lekin, sobiq brigadir o‘z noroziligini rahbariyatga ko‘rsatib qo‘yish maqsadida Karmana tumanida yashovchi, 1992-y.t. hamkasbi bilan jinoiy reja tuzadi.
Joriy yilning 14-yanvar kuni kechki vaqt ular Samarqand viloyatining Paxtachi tumani “Burqut” MFY hududida joylashgan “Ziyovuddin-Navoiy” temir yo‘l bekatlari oralig‘ining 3872-km hududiga borib, og‘irligi 110 kg bo‘lgan temir-beton shpalni “Afrosiyob” elektropoyezdi harakatlanuvchi temir yo‘l relsi ustiga ko‘ndalang holatda qo‘yib, voqea joyidan yashirinishadi.
Oradan 15-20 daqiqa o‘tib, “Toshkent-Buxoro” yo‘nalishida 159 km/s tezlikda harakatlanayotgan, jami 148 nafar yo‘lovchisi bo‘lgan “Afrosiyob” tezyurar poyezdi temir-beton shpal bilan to‘qnashadi. Buning natijasida poyezdning harakatlantiruvchi qismlariga jiddiy shikast yetadi.
Davlat xavfsizlik xizmatining Navoiy viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda olib borilgan tezkor-qidiruv tadbirlari davomida mazkur shaxslar ushlanib, ularga nisbatan Jinoyat Kodeksining 161-moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borildi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Navbahor tuman sudi tomonidan esa qonunbuzarlar qo‘poruvchilik harakatini sodir etganlikda aybdor deb topilib, ularning biriga 13 yil, ikkinchisiga esa 12 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Shuningdek, qo‘poruvchilik harakati natijasida jinoyatchilar tomonidan “Afrosiyob” poyezdiga 260 mln so‘m miqdorida zarar yetkazilganligi bois, ushbu pul mablag‘i davlat hisobiga undirib olindi.

Вынесен приговор двоим железнодорожникам, устроившим диверсию, уложив на рельсы поезда «Afrosiyob» железобетонную шпалу. Об этом сообщает пресс-служба СГБ.
Один из осуждённых, работник АО «Темирйулинфратузилма» Бухарского регионального железнодорожного узла, 1988 года рождения, занимал должность бригадира по железнодорожным ограждениям. В декабре 2023 года после упразднения штатной единицы бригадира он был переведён на должность дорожного рабочего и охранника железнодорожных ограждений.
Не согласившись с решением руководства, бывший бригадир вместе со своим коллегой, 1992 года рождения, проживающим в Карманинском районе, разработал преступный план.
Вечером 14 января работники прибыли на участок 3872-го км железнодорожного участка между станциями «Зиёвуддин» и «Навои», расположенном в махалле «Буркут» Пахтачинского района Самаркандской области. Там они уложили железобетонную шпалу весом 110 кг поперёк железнодорожных рельсов, по которым движется электропоезд «Afrosiyob», и скрылись с места происшествия.
Через 15–20 минут скоростной поезд «Ташкент – Бухара», двигавшийся со скоростью 159 км/ч и перевозивший 148 пассажиров, столкнулся с железобетонной шпалой, в результате чего были серьёзно повреждены его движущиеся части.
Сотрудниками СГБ совместно с другими правоохранительными органами проведены оперативно-розыскные мероприятия, в ходе которых задержаны подозреваемые. Возбуждено уголовное дело по статье 161 Уголовного кодекса («Диверсия»).
Суд по уголовным делам Навбахорского района признал обвиняемых виновными в совершении диверсионных действий и приговорил одного из них к 13 годам лишения свободы, второго — к 12 годам.
В результате диверсии поезду «Afrosiyob» был причинён ущерб в размере 260 млн сумов, который осуждённые возместили в доход государства.