«Aroq ham olib kelaymi?» yoxud ziyorat turizmi haqida
O‘tgan yili bir do‘stim Toshkentdan Samarqandga ziyorat uchun keldi. U bilan shaharni aylanib yurar ekanmiz, tushlik vaqti bo‘lib qoldi. Uni har doim do‘stlar bilan boradigan joyimiz — osh markaziga olib bordim. Ichkariga kirib ko‘zimiz bitta-ikkita stolda aroq ichib o‘tirganlarga tushdi. Shunda do‘stim «boshqa joyga boraqolaylik» dedi va uni shahardagi mashhur kabob markazlaridan biriga olib bordim. Borsak, u yerda ham ahvol shu; kimdir ichayapti, kimdir allaqachon sarxush bo‘lib olgan. U yerdan ham chiqib ketdik. Qisqasi, o‘sha kuni spirtli ichimlik sotilmaydigan ovqatlanish shoxobchasini qidirib topolmadik. Bundan men mezbon sifatida biroz xijolat ham bo‘ldim.
Ha, achchiq bo‘lsa-da haqiqat shuki, Samarqandday mo‘’tabar shaharda spirtli ichimlik sotilmaydigan bitta ham ovqatlanish shoxobchasi yo‘q. Mabodo qayeridadir bor bo‘lsa ham mening xabarim yo‘q.
Men aroqning zarari, uning haromligi haqida yozmoqchi emasman. Masalaning boshqa muhim jihati haqida fikr yuritmoqchiman.
Hammamizga ma’lumki, oxirgi yillarda mamlakatimizda turizmni rivojlantirish uchun ko‘plab ishlar qilinmoqda. Yaqinda bir guruh davlatlarning fuqarolari uchun bir oylik vizasiz rejim joriy qilindi.  Bunday mamlakatlar orasida Malayziya, Indoneziya, BAA, Qatar kabi davlatlar ham bor. Bu davlatlar aholisining aksariyati musulmonlar ekanligini inobatga oladigan bo‘lsak, u diyorlardan kelishi kutilayotgan sayyohlarning xohishlarini ham inobatga olish maqsadga muvofiq bo‘ladi.
Mehmonxonalarda joynamozlar qo‘yilishi, aeroportlarda namozxonalar ochilishi, mamlakatimizda nafaqat xalqaro halol sertifikatining, balki milliy halol sertifikatining ham joriy etilishi kabi ishlar yaxshi bo‘layapti. Ammo yana bir muammo borki, endi uning ham yechimini o‘ylab ko‘radigan vaqt keldi.
Ma’lumki, Samarqand viloyatida bir nechta dunyoga mashhur olimlarning qadamjolari bor. Imom Buxoriy, Shohizinda, Moturudiy kabi allomalarning maqbarasini ziyorat qilishga butun dunyodan sayyohlar kelishadi. Kamida bir necha kun shu yerda bo‘lishadi. Hafta, o‘n kunlab yuradiganlari ham bor. Shundan kelib chiqib turli shaharlarimizda, ayniqsa sayyohlar ko‘p tashrif buyuradigan Samarqand, Buxoro, Xiva shaharlarida ularga sifatli xizmat ko‘rsatadigan kafe va restoranlar bo‘lishi lozim. Albatta, bu sohada ham rivojlanish kuzatilmoqda. Kafe va restoranlar xizmat ko‘rsatish darajasi va ovqatlar sifatini jahon andozasi darajasiga chiqarishga harakat qilayaptilar. Ammo ziyorat turizmi rivojlanib, yurtimizga Malayziya, Indoneziya yoki boshqa aholisining aksariyati musulmon bo‘lgan davlatlardan sayyohlar kelishi ko‘paysa, ular uchun spirtli ichimliklar sotilmaydigan kafe va restoranlar albatta kerak bo‘ladi.
Aslida spirtli ichimliklar sotilmaydigan ovqatlanish shoxobchalari o‘zimizga ham kerak. Ammo unday joylarni poytaxtimiz va Farg‘ona vodiysidagi shaharlardan boshqa hech bir shaharda topa olmaysiz.
Men shu masalani o‘rganish uchun Samarqand shahridagi ko‘plab oshxona, kafe, restoranlarga kirib chiqdim. «Spirtli ichimliklar bormi?» degan so‘rovimga birontasida «yo‘q» degan javobni eshitmadim. Kuzatishlarim natijasida shunga amin bo‘ldimki, ko‘p joylarda (bunday joylar viloyatning turli tumanlaridagi ko‘plab ovqatlanish shoxobchalarida uchraydi) spirtli ichimliklarni sotishga litsenziyasi bo‘lmagan holda «peshtaxta ostidan» qabilida bemalol sotishayapti. Hatto kamiga kelgan xo‘randadan «aroq ham olib kelaymi?» deb o‘zlari so‘rashadi.
Shu bois endi tegishli organlar mamlakatimiz bo‘ylab spirtli ichimliklar sotishga litsenziyasi bo‘lmagan holda ularni sotayotgan ovqatlanish shoxobchalarini qattiq nazoratga olishlari kerak.
Men yuqorida Samarqand shahri va viloyatidagi ahvolni yozdim. Sayyohlar ko‘p tashrif buyuradigan boshqa shaharlardagi ahvolni bilish uchun Buxoro shahrida yashaydigan tanishimga qo‘ng‘iroq qilib, undan Buxorodagi  vaziyatni so‘radim. Tanishimning aytishicha, Buxoro shahrida ham, viloyat tumanlarida ham spirtli ichimlik sotilmaydigan ovqatlanish shoxobchasi, kafe yoki restoran yo‘q. Demak, tarixiy shaharlarimizning, viloyatlarimizning hammasida shu ahvol.
Xivada bo‘lmaganman, ammo bundan bir yarim yil avval ishim yuzasidan Xorazmning turli tumanlarida, Qoraqalpog‘istonning To‘rtko‘l, Ellikqal’a, Beruniy tumanlarida bir oy yurdim. U yoqlarda ham spirtli ichimliklar sotilmaydigan ovqatlanish shoxobchasini ko‘rmadim.
Bir nechta ovqatlanish shoxobchasining boshliqlari yoki ish boshqaruvchilaridan «sizlar shu spirtli ichimliklarni sotmay faoliyat yuritsangiz bo‘lmaydimi?» deb so‘rasam, ular «bo‘ladi, ammo biz spirtli ichimliklarni sotmasak xo‘randalar kam keladi» deb javob berdilar. Aslida esa bunday emas. Toshkentda ko‘rganman, spirtli ichimliklar sotilmaydigan kafelar doim gavjum. Chunki unday joylarga katta ehtiyoj bor. Chunki spirtli ichimliklar sotiladigan joylarga kimdir o‘z e’tiqodi yuzasidan kirishni xohlamasa, kimdir esa spirtli ichimliklarni ichib baqir-chaqir qilib o‘tiradigan odamlar orasida o‘tirishni xohlamaydi.
Umuman olganda, bu sohada nazorat deyarli yo‘q. Joylarda kim nima xohlasa o‘shani qilayapti. Biz ziyorat turizmini ham rivojlantirishni xohlar ekanmiz, bu sohani albatta tartibga olishimiz va ziyoratchilarga ular xohlaganlariday sharoit yaratib qo‘yishimiz kerak.

«И водку с собой прихватить?», или о туристическом паломничестве
В прошлом году товарищ из Ташкента решил совершить паломничество в Самарканд. Встретил я его и показал достопримечательности нашего древнего города. Наступило обеденное время. Повел его в центр плова, куда частенько захаживаю с друзьями. Зашли во внутрь, а там за отдельными столиками сидят клиенты, пьющие водку. Друг посмотрел на меня и произнес: «Давайте пойдем в другое место». Решил попотчевать его в центре шашлыка. А там та же картина. Кто-то запивает съеденный шашлык спиртным, кто-то уже сидит пьяненький. И оттуда удалились. В общем, в тот день мы не смогли найти заведение, где был бы запрет на употребление спиртных напитков. Мне даже стало неудобно перед столичным гостем.
Да, такова реальность. Как бы не было горько, но надо признать: в таком почитаемом во всем мире городе, каким является Самарканд, нет пункта общественного питания, где бы не продавали водку и не разрешали приносить ее с собой. Может и есть такая точка, но мне она не ведома.
Я не хочу писать о вреде водки для человеческого организма, о том, что этот напиток запрещен шариатом. Я хочу поговорить о другой, важной стороне этого вопроса.
Все нам известно, какое внимание уделяется в последние годы развитию туризма. Недавно для группы стран введен на месяц безвизовый режим. В числе этих государств есть Малайзия, Индонезия, Объединенные Арабские Эмираты,Катар. Если учесть, что основную часть их населения составляют мусульмане, то надо соответственно и подготовиться к встрече туристов и паломников, которые приедут в Узбекистан из этих стран.
В гостиницах появились молитвенные коврики, в аэропортах открылись молельные комнаты, внедряются национальные сертификаты на продукты питания, разрешенные шариатом к употреблению в пищу. Но остается проблема, требующая безотлагательного решения.
Как известно, в Самаркандской области есть места поклонения, связанные с именами великих ученых. Со всего мира будут съезжаться паломники, что поклониться усыпальницам ИмамаБухорий, Шоҳизинда, Мотурудий. Они будут находиться здесь по нескольку дней. Иные задержатся на неделю, а то и того больше. Поэтому во всех городах, особенно Самарканде, Бухаре, Хиве, должны появиться столовые, кафе и рестораны с высоким уровнем сервиса. Учитывая, что основную часть паломников будут составлять Малайзии, Индонезии и других мусульманских стран, то значит больше должно быть предприятий общепита, в которых запрещали бы реализацию и употребление спиртных напитков.
Фактически предприятия общепита, реализующие спиртные напитки, не нужны и нам. Но такие точки, кроме Ташкента и Ферганской долины, вы не найдете.
Я побывал во многих столовых, кафе, и ресторанах города Самарканда. На вопрос: «Есть спиртные напитки?», ни разу не прозвучал ответ: «Нет». По моим наблюдениям, спиртное реализуют даже те предприятия общепита, у которых нет лицензий на «горячительных» напитков. Продают ил в открытую, или с соблюдением соответствующей конспи рации. Более того, сами спрашивают у клиентов: «Водку заказывать будем?».
Считаю, надо строго контролировать те предприятия общественного питания, где идут на такие серьезные нарушения ради получения прибыли.
Таково положение дел в городе Самарканде и области. А как обстоят дела в других популярных у туристов регионах страны? Позвонил знакомому в Бухару и спросил о ситуации в этом вопросе в древнем городе. По словам моего собеседника и там нет столовых, кафе и ресторанов, где бы не продавали спиртные напитки. Это касается и районов области. Выходит, такое неприглядное положение царит в исторических местах республики.
В Хиве я не был, но год назад объездил по работе различные районы Хорезма, Турткульский, Элликкалинский и Берунийский районы Каракалпакстана. И в этих краях не видел заведений общепита, где бы был запрет на реализацию спиртных напитков.
В беседах со многими руководителями и управляющими предприятий общепита я спрашивал: «Вы что не можете осуществлять деятельность без реализации спиртных напитков?». Все практически в один голос отвечали: «Можем, но тогда мы не досчитаемся многих клиентов». Фактически же это не так. Я видел в Ташкенте, как многолюдны кафе, где не продают и не разрешают употреблять спиртное. Такие заведения пользуются спросом.  Кто не хочет заходить в заведения, где пьют водку из-за своих убеждений, кто-то не хочет сидеть в окружении людей, которые после выпитого начинают громко выражать свои эмоции, а то и хулиганить.
В общем, в этой сфере нет контроля. На местах кто что хочет, то и делает. Если мы хотим развивать паломничество, как вид туризма, то должны и тут навести порядок и создать все условия для паломников.