«Bilayn» o‘z xizmatlarini majburiy tartibda tiqishtirayotganlikda ayblandi
O‘zbekiston Respublikasi Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi huzuridagi Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligi markaziy apparati xodimlari «Unitel» MChJ abonentlariga internet-paketlarni taqdim etish xizmatlarini o‘rganib chiqdi va tahlil qildi.
Kompaniyaning ommaviy ofertasini o‘rganish jarayonida quyidagilar aniqlangan:
«Super Oy» internet paketining «Ulanish va taqdim etish shartlari» bo‘limida quyidagi mazmundagi matn mavjud bo‘lib – «Har safar «Super Oy» internet-paketlariga ulanish uchun so‘rov yuborganda tizim abonentning oxirgi 90 kun ichida internet uchun qilgan xarajatlarini tahlil qiladi va 30 kun davomida amalga oshirgan eng yuqori xarajat qiymatini aniqlaydi. (matn https://beeline.uz/ rasmiy saytida berilgan).
Shundan so‘ng, abonentlarga 30 kun davomida amalga oshirilgan xarajat yoki undan yuqori xarajat qiymatiga teng bo‘lgan internet paketlariga ulanish taklif etiladi. Narxi ushbu xarajat qiymatidan past internet-paketlariga ulanish imkoniyati mavjud emas.
Imkoniyati cheklangan paketlarga ulanish uchun abonentlar tomonidan so‘rov yuborilganda ulanish mumkin bo‘lgan «Super Oy» internet-paketlari ro‘yxati SMS-xabar shaklida yuboriladi. Nima uchun degan savol tug‘iladi? Nima uchun abonent narxi past paketlardan foydalana olmaydi?
Bundan ko‘rinib turibdiki, abonentning tanlash huquqi cheklangan, ya’ni faqat yuqori narxdagisini tanlashi mumkin, arzonrog‘ini tanlashi imkoniyati yo‘q.
Shuni ta’kidlash kerakki, uyali aloqa xizmatlarini taqdim etish bo‘yicha Ommaviy ofertaning 1-ilovasida «Individual takliflar» abonentning uyali aloqa xizmatlari uchun qilgan xarajatlariga qarab guruhlarga bo‘lingan va ko‘proq xarajatlarga ega bo‘lgan turli xil paketlar taklif etilgan, kimda xarajatlar ko‘p bo‘lsa-kichkina paketlarga ulanish imkonsiz. Shuningdek, abonentlarga xarajatlardan kelib chiqib xar xil narxdagi paketlar taklif etilgan.
Yuqoridagilardan kelib chiqqan holda, «Unitel» MChJ foydani ko‘paytirish maqsadida yuqoridagi internet-to‘plamlarini taqdim etayotganda, MAJBURIY TARTIBDA xizmatlarni tiqishtirayotganligini kuzatish mumkin.
Ushbu holat noqonuniy bo‘lib, chunki abonentlar (iste’molchilar) internet-to‘plamni o‘z xohishiga ko‘ra tanlashning har qanday imkoniyatlaridan mahrum qilingan. Bunda fuqarolarning xizmatlarni tanlash erkinligini cheklangan bo‘lib, bu esa ularning iste’molchilik huquqlarini qo‘pol ravishda buzilishiga olib kelgan.
Shunday qilib, Kompaniyaning xatti-harakatlarida, O‘zbekiston Respublikasi «Iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida» gi Qonunining 4-moddasi, iste’molchi tovar (ish, xizmat)ni erkin tanlash va uning tegishli darajada sifatli bo‘lishi hamda 21-moddasi, shartnomaning iste’molchi huquqlarini cheklab qo‘yadigan va qonun hujjatlariga zid bo‘lgan talablari haqiqiy emas deb hisoblanadi. Agar ularni qo‘llanishi natijasida iste’molchiga zarar yetkazilgan bo‘lsa, bu zarar ishlab chiqaruvchi (sotuvchi, ijrochi) tomonidan qoplanishi lozimligi to‘g‘risidagi moddalarining talablari buzilish alomatlari ko‘rib chiqilmoqda, — deyiladi agentlik tahlilida.

Компанию Beeline обвинили в навязывании своих услуг
Агентством по защите прав потребителей были изучены и проанализированы условия предоставления услуги интернет пакетов абонентам компании ООО «Unitel». Так в ходе изучения публичной оферты компании, Агентство установило, что:
В разделе интернет пакетов Super Oy «Условия подключения и предоставления» имеется текст следующего содержания —«Каждый раз при запросе абонентов на подключение интернет-пакетов «Super Oy»система анализирует затраты абонента на интернет за последние 90 дней для определения максимального значения расходов за 30 дней (текст приведен на официальном сайтеhttps://beeline.uz/). После этого абоненту предлагают только те пакеты «Super Oy» для подключения, стоимость которых будет выше или равна установленному максимальному значению интернет расходов абонента за 30 дней. А пакеты стоимостью ниже, чем максимальное значение затрат абонента на интернет, не будут доступны.
П«ри попытке подключения абонентом недоступного интернет-пакета «Super Oy», он получит смс-уведомление со списком доступных для подключения пакетов «Super Oy». Возникает вопрос- почему? Почему абонент не может воспользоваться пакетами стоимостью ниже?
Получается, что абонент ограничен в свободе выбора, то есть то что подороже можно выбрать, а то что по дешевле нет!»,-отметили в Агентстве.
Подчеркивается, что в Приложении №1 к Публичной оферте на предоставление услуг мобильной связи «Индивидуальные предложения» уже поделены на предложения для групп Абонентов в зависимости от затрат Абонента на услуги сотовой связи и предложены различные пакеты, у кого траты больше — маленькие пакеты уже не доступны. Также в зависимости от затрат Абонента предлагаются тарифы по разным ценам. С учетом выше изложенного, наглядно видно, что компании ООО «Unitel» в предоставлении вышеуказанных интернет пакетов с целью максимизации прибыли наблюдается навязывание услуг в принудительном порядке. Что является незаконным, поскольку абоненты (потребители) не имеет и лишены всяческой возможности выбора интернет пакета для использования по своему усмотрению. Это можно рассматривать как действие, ограничивающее свободу выбора предоставляемых услуг, что является грубейшим нарушением конституционных, личных прав граждан.
«Таким образом, в действиях Компании рассматриваются признаки нарушений требований статей 4 Закона Республики Узбекистан «О защите прав потребителей», который гласит о свободном выборе и надлежащем качестве товара (работы, услуги). А также статьи 21 Закона, где указанно что условия договора, ущемляющие права потребителя и противоречащие законодательству, признаются недействительными. Если в результате их применения потребителю нанесены убытки, они подлежат возмещению изготовителем (исполнителем, продавцом)»,-говорится в сообщении.