Bu sohaga 100 yillik qulaylik yaratish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi
Raqamli boshqaruv markazida «O‘zbekiston–2030» strategiyasiga muvofiq amalga oshirilayotgan ishlar taqdimoti o‘tkazildi. Ma’lumki, bu strategiyada mamlakatimizni mintaqaviy «IT-NUB»ga aylantirish maqsadi belgilangan. Bu davlat boshqaruvi va sohalarni raqamlashtirish, aloqa infratuzilmasini yaxshilash, IT ta’limni rivojlantirish kabi ko‘p omillarni talab etadi.
Oxirgi yillarda ushbu yo‘nalishlarda katta o‘zgarishlar bo‘ldi. Axborot texnologiyalari sub’yektlari uchun yaratilgan sharoitlar va imtiyozlar natijasida bunday korxonalar va ish o‘rinlari soni, xizmatlar eksporti ortib bormoqda. Xususan, 2017 yilda yurtimizda IT kompaniyalar soni 147 ta bo‘lgan bo‘lsa, hozirda 1 ming 600 taga yetgan. Ish o‘rinlari ham qisqa vaqtda 10 baravar ko‘payib, 24 mingtadan oshgan. 2017 yilda 600 ming AQSh dollari bo‘lgan eksport hajmi joriy yil yakuni bilan 300 million dollardan oshishi kutilmoqda.
My.gov.uz yagona portali orqali bugungi kunda 8 milliondan ortiq aholi va tadbirkorlar 570 turdagi onlayn xizmatdan foydalanmoqda.
Ijro intizomi yagona tizimi - ijro.gov.uz orqali davlat idoralari va ularning quyi bo‘g‘inlari xodimlari tomonidan 28 millionta hujjat elektron ayriboshlangan.
Prezidentimiz bu tizim rahbarlarning ongi va mas’uliyatini o‘zgartirganini ta’kidlab, hujjatlar integratsiyasi va sifatini yaxshilash, ijro intizomi nazoratini kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
2022 yilda BMTning Elektron hukumat reytingida mamlakatimiz 18 pog‘ona yuqorilab, 69-o‘rinni egalladi. 2030 yilga borib, ushbu reytingda birinchi o‘ttiztalikka kirish bo‘yicha yillik chora-tadbirlar ishlab chiqilgan.
Shuningdek, «O‘zbekiston–2030» strategiyasida IT xizmatlar va dasturiy mahsulotlar eksporti hajmini 5 milliard dollarga yetkazish maqsadi belgilangan. Buning uchun hududlarda IT infratuzilmani va venchur bozorini rivojlantirish, «local to global» tamoyili orqali mahalliy korxonalarni eksportga olib chiqish, yurtimizda xalqaro kompaniyalarning ofislarini ochish kabi ko‘plab choralar ko‘zda tutilgan. Shu maqsadda ikki tomonlama soliqqa tortishning oldini olish, IT-park hududida Angliya huquqini joriy etish, rezidentlar uchun soliq imtiyozlarini 2040 yilgacha uzaytirish, umuman, bu sohaga 100 yillik qulaylik yaratish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Davlat rahbari mamlakatimizning axborot texnologiyalari, turizm, investitsiya salohiyatini mujassamlashtirgan yaxlit imijini yaratish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Taqdimotda sohaga ixtisoslashgan ta’lim to‘g‘risida ham axborot berildi. So‘nggi 3 yilda IT o‘quv markazlari soni 300 dan oshdi. «Bir million dasturchi» loyihasi doirasida ta’lim olib, sertifikatga ega bo‘lgan yoshlar soni 1 million 200 ming nafarni tashkil etdi. O‘tgan yildan boshlab xalqaro IT-sertifikatlarga o‘qish xarajatlarini 50 foizgacha qoplab berish yo‘lga qo‘yildi. 215 ming nafar yoshlar xalqaro onlayn kurslarni bitirib, sertifikat oldi.
Bularni davom ettirgan holda, kelgusi yildan boshlab, har yili 5 ming nafar iqtidorli yoshlarni saralash, o‘qitish hamda halqaro mehnat bozoriga tayyorlash tizimi joriy etiladi. Xorazm viloyatida «Al-Xorazmiy vorislari» loyihasida o‘qitish boshlanadi. Umuman, IT sohasida 300 ming nafar yoshlarni xalqaro kompaniyalar talabiga mos dasturlar asosida tayyorlash va ish bilan ta’minlash rejalashtirilgan.
Shu yerda kosmik geoaxborot tizimi orqali suv omborlari hamda yer qa’ridan foydalanish holatlarini monitoring qilish dasturi haqida ma’lumot berildi.
Prezident vazirlikning «O‘zinfokom – Yagona integrator» ofisida yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi, mutaxassislar bilan suhbatlashdi.
— Sizlar hozirgi islohotlarda bizning eng ishongan kuchimiz. Kelajakda sizdek mutaxassislarga ehtiyoj yanada oshadi. Har bir soha va hudud raqamli texnologiyalar bilan hamohang rivojlanmasa, mamlakat rivojlanmaydi, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda sun’iy intellekt asosida biometrik identifikatsiya qilish, sog‘liqni saqlash sohasini raqamlashtirish, elektr ta’minoti billingi bo‘yicha axborot berildi. Davlatimiz rahbari ijtimoiy sohalar, ayniqsa, tibbiyot sohasining raqamli tizimini takomillashtirish, odamlarni rozi qilish zarurligini ta’kidladi.
Prezidentimizga Samarqand viloyati Nurobod tumanida tashkil etilgan «IT Village» haqida so‘zlab berildi. Bu majmua 1-9 sinf o‘quvchilarini axborot texnologiyalari bilan tanishtirish va bunga qiziqtirish, ularga ilk ko‘nikmalarni o‘rgatishga qaratilgan.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с дальнейшими планами в сфере цифровых технологий
В Центре цифрового управления состоялась презентация о работе, проводимой в соответствии со стратегией «Узбекистан-2030», в которой определена цель превращения нашей страны в региональный IT-хаб. Это зависит от множества факторов, таких как цифровизация государственного управления и отраслей, улучшение коммуникационной инфраструктуры, развитие IT-образования.
В последние годы в этих направлениях произошли большие изменения. В результате создания условий и льгот для компаний в сфере информационных технологий растет количество таких предприятий и рабочих мест, увеличивается экспорт услуг. В частности, если в 2017 году количество IT-компаний в стране составляло 147, то сейчас достигло 1600. Количество рабочих мест также за короткое время увеличилось в 10 раз и превысило 24 тысячи. Ожидается, что отраслевой экспорт, составлявший в 2017 году 600 тысяч долларов США, к концу текущего года превысит 300 миллионов долларов.
Сегодня более 8 миллионов граждан пользуются 570 видами онлайн-услуг через единый портал my.gov.uz.
Документооборот в государственных органах через единую систему исполнительной дисциплины - ijro.gov.uz составил 28 миллионов документов.
Президент отметил, что эта система в корне изменила ответственность и подход руководителей к работе, дал указания по расширению интеграции и качества документооборота, усилению посредством контроля за исполнительской дисциплиной.
В 2022 году наша страна поднялась на 18 позиций и заняла 69-е место в рейтинге ООН по электронному правительству. Разработаны годовые мероприятия по вхождению в топ-30 этого рейтинга к 2030 году.
Также в стратегии «Узбекистан-2030» поставлена цель довести объем экспорта IT-услуг и программных продуктов до 5 миллиардов долларов. Для этого предусмотрено множество мер, таких как развитие IT-инфраструктуры и венчурного рынка в регионах, стимулирование экспорта отечественных предприятий по принципу «local to global», открытие офисов международных компаний в нашей стране. Обсуждены предложения по избеганию двойного налогообложения, внедрению английского права на территории IT-парка, продлению налоговых льгот для резидентов до 2040 года и в целом созданию благоприятных условий для развития отрасли на следующие 100 лет.
Глава государства дал указания по продвижению единого имиджа нашей страны, сочетающего информационные технологии, туризм и инвестиционный потенциал.
В ходе презентации также представлена информация о развитии профильного образования. За последние 3 года количество учебных центров по IT выросло до более чем 300. Число молодых людей, прошедших обучение и получивших сертификат в рамках проекта «Один миллион программистов», составило 1,2 миллиона. С прошлого года введены компенсации до 50 процентов стоимости обучения для получения международных IT-сертификатов. 215 тысяч молодых людей прошли международные онлайн-курсы и получили сертификаты.
В продолжение этой работы, начиная со следующего года будет внедрена система ежегодного отбора, обучения и подготовки для международного рынка труда 5 тысяч талантливых молодых людей. В Хорезмской области начнется обучение в рамках проекта «Преемники Аль-Хорезми». В целом в сфере планируется обучить и трудоустроить 300 тысяч молодых людей на основе программ, отвечающих стандартам международных компаний.
Здесь же ответственные лица доложили о программе мониторинга использования водохранилищ и недр на основе космических геоданных.
Президент ознакомился с условиями, созданными в офисе Единого интегратора министерства – «Узинфоком», побеседовал со специалистами.
- Вы наша самая надежная опора в нынешних реформах. В будущем потребность в таких профессионалах, как вы, будет только расти. Страна не будет развиваться, если каждая отрасль и регион не будут идти в ногу с цифровыми технологиями, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь была представлена информация о проектах биометрической идентификации на основе искусственного интеллекта, цифровизации сферы здравоохранения, биллинга электроснабжения. Глава государства подчеркнул необходимость совершенствовать цифровую деятельность социальных сфер, особенно здравоохранения.
Президенту доложено о городке IT Village, построенном в Нурабадском районе Самаркандской области. Данный комплекс нацелен на вовлечение школьников 1-9 классов в сферу информационных технологий и обучение их начальным IT-навыкам.