Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari harbiy xizmatchilari tomonidan ichki ishlar xodimlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda Surxondaryo viloyatining Denov tumani hududida harakatlanayotgan “Kobalt” rusumli avtomashina to‘xtatilib, xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirildi.
Natijada, unda yo‘lovchi sifatida ketayotgan – Denov tumanida yashovchi, 1987 y.t., muqaddam sudlangan shaxsning yonida 9 kg “gashish” moddasi borligi aniqlanib, ashyoviy dalil sifatida olindi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, ushbu giyohvandlik vositasi kelgusida sotish maqsadida tojikistonlik narkokur’yerlar tomonidan yetkazib berilganligi ma’lum bo‘ldi.
Davlat xavfsizlik xizmati, ichki ishlar va bojxona organlari xodimlari hamkorligida Farg‘ona viloyatida ham tezkor tadbir o‘tkazildi. Jumladan, Farg‘ona shahrida yashovchi, 1994 va 1988 yillarda tug‘ilgan 2 nafar fuqaro ketayotgan avtotransport vositasi shahar hududida harakatlanayotgan vaqtida to‘xtatilib tekshirilganda, ularning yonida 5 kg 862 gr “gashish” moddasi borligi ma’lum bo‘ldi.
Shundan so‘ng, tezkor tadbir davom ettirilib, ulardan ushbu giyohvandlik vositasini har bir kg.ni 89 mln. so‘mdan kelishgan holda sotib olmoqchi bo‘lgan vaqtida – Farg‘ona shahrida istiqomat qiluvchi, 1997 y.t. fuqaro ham qo‘lga olindi.
Bundan tashqari, ushbu giyohvandlik vositasini muqaddam Qirg‘iz Respublikasining Botken viloyati Qadamjoy tumanida narkosavdogardan olib, mamlakatimizga kontrabanda yo‘li bilan keltirgan jinoiy guruh yetakchisi - So‘x tumanida yashovchi, 1987 y.t. shaxs ham protsessual tartibda ushlandi.
Davlat xavfsizlik xizmati va Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan Namangan shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Farg‘ona viloyatining Farg‘ona tumanida yashovchi, 1992 y.t., muqaddam sudlangan shaxs 3 kg 950 gr “gashish” moddasini xaridorga 38 ming AQSh dollariga sotgan vaqtida ushlandi.
Shuningdek, u bilan birga kelgan, jinoiy sherigi – Farg‘ona tumanida istiqomat qiluvchi, 2000 y.t. fuqaro ham qo‘lga olindi.
Tezkor tadbir davom ettirilib, 1992 y.t. shaxsning Farg‘ona tumanidagi yashash xonadonidan muqaddam Qirg‘iz Respublikasidan keltirilgan 868 gr “gashish” moddasi ham olindi.
Surxondaryo viloyatining Oltinsoy tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda, 1969 y.t. mahalliy fuqaro va uning Denov tumanida istiqomat qiluvchi, 1986 y.t. jinoiy sherigi o‘zaro kelishgan holda, Tojikiston Respublikasidan olib kelingan 1 kg 962 gr “opiy” moddasini xaridorga 200 mln so‘mga sotgan vaqtlarida Davlat xavfsizlik xizmatining Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Surxondaryo viloyati bo‘yicha boshqarmalari hamda ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan qo‘lga olindi.
Sirdaryo viloyatida kuzatilgan holatda esa, Farg‘ona viloyatida yashovchi, 1988 y.t. hamda Andijon viloyatida istiqomat qiluvchi, 1969 y.t. muqaddam sudlangan ikki nafar fuqaro Tojikiston Respublikasidan aylanma yo‘llar orqali olib kelingan 943 gr “opiy” moddasini sotmoqchi bo‘lgan vaqtlarida Davlat xavfsizlik xizmati, Ichki ishlar vazirligi hamda Bojxona qo‘mitasining hududiy boshqarmalari xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
O‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida jami 22 kg 585 gr giyohvandlik vositasining noqonuniy aylanmasiga chek qo‘yildi.
Hozirda barcha holatlar yuzasidan mazkur shaxslarga nisbatan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi. Tergov harakatlari olib borilmoqda.

В частности, в Денауском районе Сурхандарьинской области был остановлен автомобиль марки Cobalt, движущийся по территории. Автомобиль был осмотрен в присутствии понятых.
В результате осмотра было установлено, что у пассажира – ранее судимого жителя Денауского района, 1987 года рождения, находилось 9 кг наркотического вещества «гашиш». Оно было изъято в качестве вещественного доказательства.
В ходе доследственной проверки выяснилось, что данное наркотическое средство было доставлено наркокурьерами из Таджикистана с целью последующей продажи.
Также совместно с сотрудниками органов внутренних дел и таможенной службы было проведено оперативное мероприятие в Ферганской области. Во время передвижения по городу был остановлен автомобиль, в котором находились двое жителей города Ферганы, 1994 и 1988 годов рождения. При осмотре у них было обнаружено 5 кг 862 г «гашиша».
Оперативное мероприятие было продолжено, и был задержан также житель города Ферганы 1997 года рождения, который намеревался приобрести это наркотическое средство по цене 89 миллионов сумов за килограмм.
Кроме того, был задержан в процессуальном порядке и организатор преступной группы – ранее судимый житель Сохского района, 1987 года рождения, который, как установлено, ранее приобрёл данное наркотическое средство у наркоторговца в Кадамжайском районе Баткенской области Кыргызской Республики и контрабандным путём ввёз его в нашу страну.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками СГБ и органов внутренних дел в городе Наманган, был задержан ранее судимый житель Ферганского района, 1992 года рождения, во время попытки продать 3 кг 950 г «гашиша» за 38 тысяч долларов США.
Также был задержан его сообщник – житель Ферганского района, 2000 года рождения, прибывший вместе с ним.
В ходе продолжения оперативного мероприятия в доме гражданина 1992 года рождения в Ферганском районе было обнаружено и изъято 868 г «гашиша», ранее доставленного из Кыргызской Республики.
В результате оперативного мероприятия, проведённого в Алтынсайском районе Сурхандарьинской области, были задержаны местный житель 1969 года рождения и его сообщник из Деновского района, 1986 года рождения, при попытке продать 1 кг 962 г «опия», доставленного из Республики Таджикистан, за 200 миллионов сумов. Задержание произведено сотрудниками управлений Службы государственной безопасности по Республике Каракалпакстан и Сурхандарьинской области совместно с органами внутренних дел.
В Сырдарьинской области были задержаны двое ранее судимых граждан – житель Ферганской области, 1988 года рождения, и житель Андижанской области, 1969 года рождения, во время попытки продажи 943 г «опия», доставленного обходными путями из Республики Таджикистан. Задержание произведено сотрудниками СГБ, Министерства внутренних дел и региональных управлений Таможенного комитета с вещественными доказательствами.
В ходе проведённых оперативных мероприятий в целом было пресечено незаконное обращение 22 кг 585 г наркотических средств.
В настоящее время по всем фактам возбуждены уголовные дела, в отношении задержанных избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Следственные действия продолжаются.