Britaniya qirolichasi Yelizaveta II uzoq hukmronlik qilish bo‘yicha tarixdagi ikkinchi monarxga aylandi. U 70 yil va 126 kun hukmronlik qilgan (1927–2016-yillar) Tailand qiroli Pumipon Adulyadet (Rama IX)ning ko‘rsatkichini yangilab, ro‘yxatda bir pog‘ona ko‘tarildi.
Mutlaq rekordni yangilab, birinchi bo‘lishdan esa 96 yoshli ingliz qirolichasini ikki yildan kamroq vaqt ajratib turibdi. Fransiya qiroli Lyudovik XIV (1638–1715-yillar) 72 yil va 110 kun hukmronlik qilgan.
2015-yil sentyabrida Yelizaveta II taxtda o‘tirish davomiyligi bo‘yicha britan qirolichasi Viktoriya (1819–1901-yillar)ning rekordini yangilagandi.
Yelizaveta shundoq ham ko‘plab rekordlarni o‘rnatib qo‘ydi: hozirgi davlat rahbarlari orasida eng yoshi ulug‘i, ayol monarxlar orasida eng uzoq vaqt tojni boshida ko‘tarib yurgani.

Елизавета II поднялась в списке самых долго правящих монархов
Королева Великобритании Елизавета II стала вторым самым долго правящим монархом в истории. Об этом сообщает в воскресенье, 12 июня, телеканал Sky News.
Британская королева обошла в списке короля Таиланда Пумипона Адульядета (Рама IX), который правил с 1927 по 2016 год - 70 лет и 126 дней. До абсолютного рекорда Елизавете II остается чуть менее двух лет.
На данный момент лидером списка признан французский король Людовик XIV (1638-1715). Он правил 72 года и 110 дней.
В сентябре 2015 года Елизавета II превзошла рекорд королевы Виктории (1819-1901) по продолжительности пребывания на троне. Ее Величество также принадлежит к старейшей из действующих глав государств.