Er-xotindan pul talab qilgan 9-sinfda o‘qiydigan «shantajchi» qiz qo‘lga olindi
O‘zbekiston Respublikasi IIV huzuridagi Tergov departamenti xabariga ko‘ra, 2021-yil 25-mart kuni Toshkent viloyati Bekobod shahar IIB boshlig‘i nomiga fuqaro 36 yoshli Muhammadorif G. ariza bilan murojaat qilgan. U turmush o‘rtog‘ining muqaddam foydalangan abonent raqamidan noma’lum ayol qo‘ng‘iroq qilib, turmush o‘rtog‘i Shahlo V. bilan unga tegishli sir saqlanishi lozim bo‘lgan o‘zaro surat va videoyozuvlarni internet ijtimoiy tarmog‘i orqali tarqatib yuborish bilan qo‘rqitib, 5.000.000 so‘m pul berishini talab qilayotganligini ma’lum qilgan. Bekobod shahar 14-dahasi hududidagi «Ziyoda» to‘yxonasi yaqinida taksi haydovchisi orqali berib yuborilgan 500 AQSh dollarni noma’lum ayol tovlamachilik yo‘li bilan olayotganida IIB xodimlari tomonidan ushlanib, undan 500 AQSh dollar ashyoviy dalil tariqasida olingan.
Tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida ushbu jinoyatni 9-sinf o‘quvchisi 15 yoshli Marjona X. sodir etganligi aniqlanib, u Shahlo V.ga tegishli bo‘lgan abonent raqamni sotib olib, ushbu raqamga «Telegram messenger» ochib, eski xotiralarni tiklashi natijasida o‘zga shaxslarning foto va videosuratlarini qo‘lga kiritgan.
Mazkur holat yuzasidan Bekobod shahar IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan voyaga yetmagan Marjona X.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 165-moddasi 1-qismi (Tovlamachilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilingan.

В Бекабаде 15-летняя школьница шантажировала супружескую пару распространением личных фото и потребовала 5 млн. сумов
25 марта 2021 года на имя начальника ОВД города Бекабада с заявлением обратился 36-летний Мухаммадориф Г., в котором просил принять законные меры в отношении неизвестной женщины, которая позвонила ему на мобильный телефон с номера, которым ранее пользовалась его супруга и под угрозами распространения фотографий и видеозаписей через социальные сети интернет, которые супруги хотели бы оставить в секрете, путём вымогательства требовала у него деньги в размере 5.000.000 сумов.
При проведении оперативного мероприятия сотрудниками правоохранительных органов около ресторана «Зиёда» расположенного на территории 14 квартала города Бекабада была задержана девушка в момент получения денежной суммы в размере 500 долларов США, которые потерпевший передал через водителя такси.
В ходе проведённой доследственной проверки было установлено, что данное преступление совершено со стороны ученицы 9-го класса 15-летней Маржоны Х., которая приобрела для собственного пользования абонентский номер, который как оказалось ранее использовала Шахло В., и после того как девушка открыла для себя «Telegram messenger», в нём была восстановлена полная память, в результате которой ей удалось получить все фото и видео старого абонента.
По данному факту со стороны Следственного отделения при ОВД города Бекабада в отношении Маржоны Х. возбужденно уголовное дело по ч. 1 ст. 165 (вымогательство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, и она была привлечена в качестве подозреваемой. Следствие продолжается.