Euronews telekanali millionlab tomoshabinlariga o‘zbek xokkeyining qayta tiklanishi haqida hikoya qildi
O‘zbekistonda xokkeyning qayta tiklanishi haqidagi lavha mashhur Euronews telekanali orqali namoyish qilindi. Mavzuda asosiy e’tibor yoshlar terma jamoasiga qaratilgan.
Euronews jurnalisti Galina Polonskaya xokkey bo‘yicha O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi mashg‘ulotlarida ishtirok etib, yosh sportchilarning yuksak salohiyatini ta’kidladi.
Komanda sardori Jasurbek Rustamxonov o‘tgan yili Mo‘g‘ulistonda o‘smirlar terma jamoalari o‘rtasida o‘tkazilgan Osiyo va Okeaniya chempionatining eng yaxshi xokkeychisi sifatida e’tirof etildi. O‘sha vaqtda u tomonidan kiritilgan 14 ta mahoratli gollar O‘zbekiston terma jamoasini mintaqa chempionati yetakchilari qatoriga olib kirdi.
O‘zbekistonda xokkeyning qayta tiklanishi yoshlarning sportning ushbu ommabop turi bilan shug‘ullanishlariga turtki bo‘lmoqda.
«Xokkey 30 yildan beri rivoj topmagan yangi sport turi desak, adashmaymiz, - deydi O‘zbekiston xokkey Federatsiyasi Prezidenti Baxtiyor Fozilov. – Biz uni qayta tiklab, yanada targ‘ib qilmoqchimiz. Federatsiyamizning maqsadi – 2025-yilda xokkey bo‘yicha Jahon chempionatiga chiqish».
Qisqa 5 yil ichida xokkey Federatsiyasi nafaqat «Humo» xokkey klubini va mamlakatning muvaffaqiyatli yoshlar terma jamoasini yaratishga, balki o‘zbek xokkeyini muxlislarining sevimli o‘yiniga aylantirishga muvaffaq bo‘ldi. Respublikamizning asosiy muz saroyi -Humo Arena majmuasida o‘yinlar rekord darajadagi tomoshabinlarni chorlamoqda va xokkey O‘zbekistonda eng ko‘p muhokama qilinadigan nufuzli sport turlaridan biriga aylanmoqda.
Va eng muhimi, Euronews muhbiri ta’kidlaganidek, O‘zbekistonda xokkeyni qayta tiklanishi sportsevar yoshlarni ilhomlantirib, ularni faol o‘yinlarga jalb qilmoqda, xokkey esa mamlakatdagi eng mashhur sport turlaridan biriga aylanmoqda.

Телеканал «Евроньюс» рассказал о возрождении узбекского хоккея миллионам зрителей
Сюжет о возрождении хоккея в Узбекистане представлен на известном телеканале «Евроньюс». В центре внимания – молодежная сборная страны.
Журналист «Евроньюс» Галина Полонская, побывав на тренировке национальной молодёжной сборной Узбекистана по хоккею, отметила целеустремленность юных спортсменов.
Так, капитан команды Джасурбек Рустамхонов был признан в прошлом году лучшим бомбардиром Чемпионата Азии и Океании среди юниорских команд в Монголии. Забитые им тогда впечатляющие 14 голов вывели команду Узбекистана в лидеры континентального первенства.
Возрождение хоккея в Узбекистане становится стимулом для молодежи к освоению этого популярного во всем мире вида спорта.
"Это фактически новый вид спорта, которого не было 30 лет, – отмечает президент Федерации хоккея Узбекистана Бахтиёр Фазылов. – Мы хотим возродить его и продвигать дальше. Цель нашей федерации – выйти в 2025 году на Чемпионат Мира по хоккею".
За короткий срок в 5 лет, Федерации хоккея удалось не только создать профессиональный хоккейный клуб «Хумо» и успешную молодежную сборную страны, но и сделать узбекский хоккей любимой игрой нового поколения болельщиков. Игры на льду главного ледового комплекса страны Humo Arena проходят при рекордном количестве зрителей, хоккей в Узбекистане становится одним из самых обсуждаемых и престижных видов спорта.
А главное, как отмечает «Евроньюс», возрождение хоккея на льду в Узбекистане вдохновляет новое поколение звёзд, а сама игра вновь становится одним из самых популярных видов спорта в стране.