Germaniyada qafasdan qochgan yo‘lbars 73 yoshli erkakka hujum qildi
Germaniyaning Shkoydis shahrida qafasdan qochib chiqib, erkakka hujum qilgan yo‘lbars otib o‘ldirildi.
Huquq-tartibot organlari ma’lumotlariga ko‘ra, jabrlangan shaxs — 73 yoshli erkak bo‘lib, u hayvonni parvarish qilishga yordam bergan. U yengil jarohat olib, kasalxonaga yetkazilgan. Yo‘lbars qanday qilib qochib chiqqani hozircha noma’lum. Taxminan 300 metrgacha uzoqlashishga ulgurgan va tashqarida yarim soatdan kamroq vaqt bo‘lgan jonivor politsiya xodimlari tomonidan uzoqdan bir necha o‘q bilan otib o‘ldirilgan.
Guruhdagi boshqa yo‘lbarslar qochib chiqmagan. Politsiya vakiliga ko‘ra, aholi uchun xavf yo‘q. Shunga qaramay, politsiya boshqa hayvonlar, masalan otlar zarar ko‘rmaganini aniqlash uchun hududni dron orqali tekshirgan.
«Bild» nashrining yozishicha, o‘ldirilgan yo‘lbars mashhur hayvon o‘rgatuvchi Karmen Sanderga tegishli bo‘lgan. Ayol «Yo‘lbarslar qirolichasi» nomi bilan tanilgan. U sanoat zonasi hududida tor sharoitda o‘nta yovvoyi hayvonni saqlaydi, 2022 yildan beri unga hayvonlarini tijoriy maqsadda namoyish etish taqiqlangan. Hokimiyat ular uchun hayvonot bog‘lari yoki yovvoyi tabiatdagi kabi sharoitni ta’minlashni talab qilmoqda. Biroq ular saqlanayotgan maydon bu uchun yetarli emas.
Yaqinda Sander hayvonlar bilan chiqish qilish taqiqini buzgani uchun sud qilingan. Uning aytishicha, u bu qoidani moliyaviy sabablarga ko‘ra buzgan, chunki yo‘lbarslarining ozuqasi uchun oyiga 4500 yevro sarflanadi. 2025-yil boshida esa yana oltita yo‘lbars bolalari dunyoga kelgan.

Сбежавший тигр под Лейпцигом ранил человека и был застрелен
В городе Шкойдиц недалеко от Лейпцига тигр сбежал из неволи после того, как напал на мужчину, который за ним ухаживал. Позднее хищника застрелила полиция.
Тигр, сбежавший из неволи и атаковавший мужчину, был застрелен в городе Шкойдиц к западу от Лейпцига, сообщил в воскресенье, 17 мая, таблоид Bild со ссылкой на представителя полиции.
По данным правоохранительных органов, пострадавший - 73-летний мужчина, который помогал ухаживать за животным. Он получил легкие ранения и был доставлен в больницу, указывает издание. Тигр же сбежал на территорию садов, окружающих здание, в котором его содержали. Он успел уйти приблизительно на 300 метров и пробыть снаружи не больше получаса, прежде чем был застрелен прибывшими на место полицейскими. Ни один другой тигр не сбежал.
Тигр принадлежал противоречивой дрессировщице
Bild пишет, что владелицей убитого тигра была известная дрессировщица Кармен Цандер (Carmen Zander), известная также под псевдонимом "Тигриная королева". Она содержит десять диких кошек в стесненных условиях на территории промзоны, а с 2022 года ей запрещено выставлять своих животных напоказ на коммерческой основе. Власти требуют обеспечить для них условия содержания, аналогичные тем, что есть у тигров в зоопарках или парках дикой природы. Но площади, на которой они содержатся, для этого недостаточно.
Недавно Цандер предстала перед судом за нарушение запрета на выступление с животными. По ее словам, она нарушила его из финансовых соображений, поскольку один только корм для них обходится ей в 4500 евро в месяц. Кроме того, в начале 2025 года на свет появились еще шесть тигрят.
Мэр Шкойдица Райк Бергнер (Rayk Bergner) на соответствующий запрос газеты Leipziger Volkszeitung 17 мая ответил так: "Тигров необходимо убрать (оттуда. - Ред.). С тремя восклицательными знаками. Сейчас необходимо найти решение, власти должны это урегулировать".