Bugun, 2020-yil 18-mart kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahar sudida G.Karimova va u tomonidan tashkil etilgan jinoiy uyushma a’zolariga nisbatan jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni nihoyasiga yetdi va sud hukmi e’lon qilindi, deb xabar bermoqda O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi matbuot xizmati.
O‘tkazilgan yopiq sud majlisida sudlanuvchilar, guvohlar, jabrlanuvchilar ko‘rsatmalari tinglandi, dalillar tekshirildi va sudlanuvchilar himoyachilarining vajlari muhokama qilindi.
Sud jinoyat ishi materiallarini har tomonlama va to‘liq o‘rganib, sudlanuvchi G.Karimovani jinoiy uyushma tashkil etish, tovlamachilik, o‘zlashtirish va rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish va boshqa jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topdi.
Sud hukmi bilan G.Karimovaga 13 yil 4 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Jinoyat qonunchiligi normalariga muvofiq hamda bir necha jinoyat va hukmlar majmui bo‘yicha jazo tayinlanganligini inobatga olgan holda jazo muddatini 2015 yil 21 avgustdan boshlab hisoblash belgilandi.
Qolgan sudlanuvchilarga ham sodir etilgan jinoyatlarning og‘irlilik va ijtimoiy xavflilik darajasi hamda ularning jinoyatlardagi ishtirokidan kelib chiqib, tegishli jazolar tayinlandi.
Xususan, sud hukmiga ko‘ra, N. Sodikovga 20 yil, O. Sviridovga 17 yil 3 oy, A. Ergashevga 18 yil 1 oy, Sh. Sabirovga 17 yil 1 oy ozodlikdan mahrum qilish jazosi, G. Avakyanga 3 yil sinov muddati bilan 5 yil 3 oy 21 kun shartli ravishda ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
J.Abduraxmanov va B.Teshabayev esa javobgarlikka tortish muddatining o‘tib ketganligi munosabati bilan jinoyat uchun javobgarlikdan ozod qilindilar.
Eslatib o‘tamiz, Gulnora Karimovaga oid navbatdagi «delo» sudga yuborilib, u yana bir uyushgan jinoiy guruhga ega bo‘lganligi aniqlangandi.

Гульнара Каримова приговорена к 13 годам и 4 месяцам лишения свободы
Сегодня, 18 марта, в Ташкентском городском суде по уголовным делам завершился судебный процесс и состоялось оглашение приговора в отношении Г. Каримовой и членов её преступного сообщества. Об этом сообщили в пресс-службе Верховного суда Республики Узбекистан.
В ходе закрытого судебного процесса, заслушаны показания подсудимых, свидетелей, потерпевших, исследованы доказательства и проверены доводы защиты подсудимых.
Суд, всесторонне и в полной мере исследовав материалы уголовного дела, признал Г. Каримову виновной в организации преступного сообщества, вымогательстве, хищении путём присвоения и растраты, легализации доходов, полученных от преступной деятельности и других преступлений.
Приговором суда Г. Каримовой назначено наказание в виде 13 лет 4 месяцев лишения свободы. Исходя из норм уголовного законодательства и в соответствии с совокупностью наказаний, назначенных по нескольким преступлениям и приговорам, судом определено исчисление настоящего срока наказания с 21 августа 2015 года.
Остальным подсудимым также назначены соответствующие наказания с учетом тяжести и общественной опасности их деяний, а также роли в совершённых преступлениях.
В частности, суд приговорил Н. Содикова к 20 годам, О. Свиридова к 17 годам 3 месяцам, А. Эргашева к 18 годам 1 месяцу, Ш. Сабирова к 17 годам 1 месяцу лишения свободы, Г. Авакьян к 5 годам 3 месяцам 21 дню лишения свободы условно с испытательным сроком на 3 года.
Ж. Абдурахманов и Б. Тешабаев освобождены от ответственности за преступления вследствие истечения срока давности привлечения к ответственности.