Hukumatning  547-son qarori bilan «Yerosti suv olish inshootlarini suv hisoblash vositalari bilan jihozlashni ro‘yxatga olish va muhrlash bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatish»ning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Reglamentga ko‘ra, ushbu davlat xizmati davlat xizmatlari markazlari yoki YaIDXP orqali ko‘rsatiladi.
Suv hisoblash vositalari bilan jihozlanmagan yerosti suv olish inshootlaridan foydalanish taqiqlanadi (jismoniy shaxslarga shaxsiy va xo‘jalik ehtiyojlari uchun yakka tartibda sutkasiga 5 metr kubgacha miqdorda yerosti suvlarini olish bundan mustasno).
Yerosti suv olish inshootlaridan olinayotgan suv hisobini yuritish uchun faqat O‘zbekiston Respublikasida o‘lchash vositalari davlat reyestriga kiritilgan turlardagi suv hisoblash vositalarining o‘rnatilishiga yo‘l qo‘yiladi.
Suv hisoblash vositalari nasosli quduqlarda suv chiqishini boshqarish qurilmasidan oldin, favvorali quduqlar va buloqlarda boshqarish qurilmasidan keyin o‘rnatilishi lozim.
Davlat xizmati ko‘rsatilgani uchun BHMning 50 foizi miqdorida yig‘im undiriladi.
Hududiy gidrogeologiya stansiyalari va tuman (shahar) soliq inspeksiyalari so‘rovnoma yuborilgach, 10 kun muddatda yerosti suv olish inshootlarida o‘rnatilgan suv hisoblash vositalarini ro‘yxatga oladi va muhrlaydi.

Постановлением правительства № 547 утвержден административный регламент «О предоставлении государственной услуги по учету и опечатыванию подземных водозаборных сооружений, оснащенных средствами измерения воды».
Согласно регламенту, данная государственная услуга предоставляется через центры государственных услуг или через EПИГУ (Единый портал интерактивных государственных услуг).
Использование подземных водозаборных сооружений, не оснащенных средствами измерения воды, запрещается (за исключением физическим лицам для личных и хозяйственных нужд в индивидуальном порядке с использованием не более 5 кубометров подземной воды в сутки).
Для учета воды, отбираемой из подземных водозаборных сооружений, допускается установка только тех видов средств измерения воды, которые включены в государственный реестр средств измерений Республики Узбекистан.
Средства измерения воды должны устанавливаться:
• на насосных скважинах — перед устройством управления подачей воды;
• на фонтанных скважинах и источниках — после устройства управления подачей воды.
За предоставление государственной услуги взимается сбор в размере 50% от базовой расчетной величины (БРВ).
После получения запроса территориальные гидрогеологические станции и районные (городские) налоговые инспекции в течение 10 дней регистрируют и опечатывают средства измерения воды, установленные в подземных водозаборных сооружениях.