Toshkent shahar IIBB boshlig‘i o‘rinbosari Doniyor Toshxo‘jayev jamoatchilikni bugun, 31-oktyabr kuni tongda Toshkent shahrida sodir bo‘lgan baxtsizlik yuzasidan shoshilinch xulosa chiqarmaslikka chaqirdi. Bu haqda «Sputnik» xabar berdi.
«Prokuratura ushbu ish yuzasidan jinoiy ish ochgan. Sizlardan ushbu fojea yuzasidan shoshilinch xulosa chiqarish yoki izohlar bermaslikni so‘raymiz. Hozircha hech narsa aniq emas, savollar juda ko‘p. U yerda hamma narsa tekshiriladi: gaz ham, suv ham, havo ham, limonad, pechene va boshqa narsalar ham.
Bizni ham to‘g‘ri tushuninglar. Hozir ota-ona og‘ir qayg‘uda, ularga savol berishning o‘zi noqulay. Ular bilan ruhshunoslar ishlamoqda. U yerda tez yordam mashinasi ham navbatchilik qilmoqda. Biz biroz kutib turishimiz kerak.
Agar ekspertiza yo‘li bilan fojia sababini aniqlashning iloji bo‘lsa, biz buni sizlarga albatta xabar qilamiz», — degan Toshxo‘jayev jurnalistlarga.
Eslatib o‘tamiz, bugun tongda Toshkentning Chilonzor tumanidagi Dilxush ko‘chasida istiqomat qiluvchi xonadonning to‘rt nafar a’zosi kutilmaganda vafot etgan edi. Sog‘liqni saqlash vazirligi tarqatgan rasmiy xabarda ular gaz yoki ovqatdan zaharlangan bo‘lishi mumkinligi aytilgan. Yakuniy xulosa barcha tekshiruvlardan so‘ng ma’lum qilinadi.

Ташходжаев об отравлении семьи: эксперты проверяют и газ, и воду, и печеньки
Заместитель начальника ГУВД Ташкента Дониёр Ташходжаев заявил, что прокуратура сразу же возбудила уголовное дело по факту отравления в Чиланзарском районе членов семьи Акбаровых, и попросил журналистов пока воздержаться от преждевременных выводов о причинах трагедии. Об этом передает корреспондент Sputnik Узбекистан.
Ташходжаев подчеркнул, что место трагедии тщательно исследуют специалисты.
"Пока ничего не ясно, очень много вопросов. Там все будет проверяться: и газ, и вода, и воздух, и лимонад, и печеньки", - сказал он в ходе брифинга. Замначальника ГУВД сообщил, что в настоящее время с родителями погибших работают психологи.
Напомним, что Умида Хайитова в среду в 4 утра обнаружила в собственном доме троих дочерей и сына без сознания и с пеной у рта. Накануне вечером семья поужинала шашлыком из кафе. Приехавшие врачи констатировали смерть четверых человек.
Дом отапливается газовым котлом, поэтому эксперты также рассматривают как одну из версий произошедшего отравление угарным газом.
Ранее МЧС Узбекистана сообщило, что четверо человек в Чиланзарском районе Ташкента умерли от пищевого отравления.