Uzbekistan Airways aviakompaniyasi O‘zbekiston Musulmonlari idorasi bilan birgalikda «Haj-2024» dasturi doirasida joriy yilning 23-may kunidan boshlab Saudiya Arabistoniga charter yo‘lovchi aviaqatnovlarini amalga oshirishni boshlaydi.
Bu haqda mahalliy aviakompaniya axborot xizmati rahbari Dilorom Kaimbayeva ma’lum qildi.
«Haj» dasturi bo‘yicha marosimlarni bajarish istagida bo‘lgan ziyoratchilar ertadan, ya’ni 23-maydan 7-iyunga qadar, O‘zbekistonning 10 ta mintaqaviy xalqaro aeroportlaridan, xususan, Toshkent, Namangan, Farg‘ona, Buxoro, Samarqand, Qarshi, Termiz, Navoiy, Nukus va Urganch shaharlaridan Saudiya Arabistonning Madina shahriga yetkaziladi.
Jiddadan O‘zbekiston shaharlariga qaytuvchi parvozlar esa 22-iyundan 12-iyulga qadar bajarilishi rejalashtirilgan.
Aviakompaniya va O‘zbekiston Musulmonlari idorasi o‘rtasida tuzilgan shartnomaga muvofiq, joriy yilda jami 124 ta charter yo‘lovchi parvozlarini amalga oshirib, 15 130 nafar ziyoratchilarni tashish rejalashtirilgan. Barcha aviaqatnovlar Boeing 767 havo kemalarida amalga oshiriladi.

Uzbekistan Airways запустит чартерные рейсы в Медину на время хаджа
«Uzbekistan Airways» в сотрудничестве с Управлением мусульман Узбекистана организует чартерные рейсы в Саудовскую Аравию для паломников в рамках программы «Хадж-2024», сообщили в пресс-службе компании.
С 23 мая по 7 июня паломники, намеревающиеся совершить ритуалы «Хаджа», будут доставлены в город Медина из 10 международных аэропортов Узбекистана. Вылеты будут осуществляться из Ташкента, Намангана, Ферганы, Бухары, Самарканда, Карши, Термеза, Навои, Нукуса и Ургенча. Обратные рейсы из Джидды в города Узбекистана запланированы на период с 22 июня по 12 июля.
Согласно контракту между авиакомпанией и Управлением мусульман Узбекистана, в 2024 году планируется выполнить 124 чартерных пассажирских рейса и перевезти 15 130 паломников . Все полеты «Узбекистон хаво йуллари» в рамках программы «Хадж-2024» выполняются на самолетах Boeing 767.
"Следует отметить, что при регистрации в аэропортах республики пассажирам предоставляется горячий завтрак. Во время полета будет раздаваться специальное питание, приготовленное с учетом требований Управления мусульман Узбекистана", - отметили в компании.
Кроме того, во время перевозки паломников из Узбекистана в Саудовскую Аравию в филиале «Uzbekistan Airways Sales» круглосуточно работают кассиры.