Joriy yil 3-noyabrdagi «2026–2030 yillarda kam uchraydigan (orfan) va boshqa irsiy-genetik kasalliklarga chalingan bolalarga tibbiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatishni tashkil etish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini tasdiqlash to‘g‘risida»gi PQ–331-son qaror bilan 2026–2030 yillarda kam uchraydigan (orfan) va boshqa irsiy-genetik kasalliklarni davolash va oldini olishning asosiy maqsadlari belgilab olindi.
- Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan bepul davolanadigan kam uchraydigan (orfan) va boshqa irsiy-genetik kasalliklar turini 5 tadan 10 taga yetkazish;
- ushbu kasalliklarga chalingan bolalarning dori vositalari, maxsus oziq-ovqatlar va tibbiy jihozlar bilan ta’minlanish darajasini 95 foizdan 99 foizgacha yetkazish;
- kam uchraydigan (orfan) va boshqa irsiy-genetik kasalliklarga chalingan bolalar salomatligini muhofaza qilish va tiklash.
2026 yil 1 yanvardan ushbu turdagi kasalliklarga chalingan 18 yoshdan 21 yoshgacha bo‘lgan bemorlar bepul tibbiy kuzatuvda bo‘ladi va davolanish ishlari davom ettiriladi.

Принято постановление президента «Об утверждении Программы мер по организации оказания медицинской и социальной помощи детям, страдающим редкими (орфанными) и другими наследственно-генетическими заболеваниями на 2026–2030 годы».
В качестве основных целей лечения и профилактики редких (орфанных) и других наследственно-генетических заболеваний в 2026–2030 годах определены:
• увеличение видов редких (орфанных) и других наследственно-генетических заболеваний, лечение которых осуществляется на бесплатной основе за счет средств Государственного бюджета, с 5 до 10;
• доведение уровня обеспечения лекарственными средствами, специальным питанием и изделиями медицинского назначения детей, страдающих этими заболеваниями, с 95 процентов до 99 процентов;
• охрана здоровья и реабилитация детей, страдающих редкими (орфанными) и другими наследственно-генетическими заболеваниями.
С 1 января 2026 года медицинское наблюдение и лечение пациентов с данными видами заболеваний в возрасте от 18 лет до 21 года (включительно) осуществляются на бесплатной основе за счет средств Государственного бюджета.