Livanda peyjerlar portlashi oqibatida o‘nga yaqin kishi halok bo‘ldi. Buni Isroil qilgani aytilmoqda
Livan Sog‘liqni saqlash vaziri Firas Abyadning aytishicha, bugun butun mamlakat bo‘ylab sodir bo‘lgan peyjer portlashlari natijasida 9 kishi halok bo‘lgan va 2750 kishi yaralangan.
«Aloqa uskunasining portlashi oqibatida halok bo‘lganlar soni 9 kishiga yetdi, 2750 kishi jarohat oldi. Hozirgacha biz aloqa moslamalarining portlashi natijasida 170 dan 180 gacha jiddiy jarohatlanish holatlarini qayd etdik», — dedi Firas Abyad (Al Jazira iqtibosi). Vazirning aniqlik kiritishicha, yaradorlarning aksariyati qo‘llari yoki yuzlari shikastlangan holda yotqizilgan.
Birinchi portlashlar mahalliy vaqt bilan 15:45 da sodir bo‘lgan. Avvaliga o‘nlab kishilar jarohatlangani xabar qilingandi, biroq bir soat ichida yaradorlar soni ming kishidan oshdi. Hizbulloh harakatining bildirishicha, harakatning ikki a’zosi, jumladan, Livan parlamenti deputati Ali Ammarning o‘g‘li halok bo‘lgan. Qurbonlar orasida Eronning Livandagi elchisi Mojtaba Amani ham bor.
Hizbulloh voqeada Isroilni aybladi. Al-Jazira nashrining yozishicha, bir necha oy oldin harakat rahbari Hasan Nasrulloh jangarilarni Isroil aloqalarni to‘sib qo‘yish uchun qurilmalarga buzib kirishi mumkinligidan qo‘rqib, ularni smartfonlardan foydalanishni to‘xtatishga chaqirgan.
Shundan so‘ng Hizbulloh a’zolari ommaviy ravishda peyjerlarga o‘tishni boshladilar. Isroil rasmiylari esa Livandagi qator portlashlarga izoh bermadi.

В Ливане ранены сотни пользователей пейджеров
По данным официального ливанского информационного агентства NNA, многие ливанцы получили ранения, когда Израиль взорвал пейджеры, используемые ливанцами.
«Беспрецедентный враждебный инцидент в сфере безопасности произошел в южных пригородах Бейрута и во многих районах Ливана. Пейджеры были взорваны Израилем с использованием высоких технологий, сообщается о множестве раненых, которые доставлены в больницы».
Многочисленные кадры момента взрывов пейджеров распространяются в социальных сетях.
На кадрах видно, что на пейджеры поступает сигнал и в это время они взрываются.
Многие из пострадавших являются членами «Хезболлы».
В беседе с корреспондентом агентства «Анадолу» (АА) министр здравоохранения Ливана Фирас аль-Эбьяд заявил: «Сотни людей получили ранения в результате взрыва пейджеров в разных частях страны».
Министерство здравоохранения Ливана приказало всем медицинским работникам отправиться в медицинские центры, где они работают, чтобы справиться с большим количеством раненых, поступающих в службы скорой помощи.
Министерство здравоохранения обратилось к ливанцам с просьбой сдать кровь и призвало предоставить машинам скорой помощи приоритет на дорогах.
Министерство здравоохранения попросило своих сотрудников и граждан не пользоваться пейджерами.
На улицах столицы Бейрута наблюдается движение десятков машин скорой помощи, ливанские военные направлены на улицы, чтобы устранить хаос и пробки в городе.