Milliy bank Xitoy taraqqiyot banki bilan yuan asosida shartnoma tuzdi
2019 yil 26 avgust kuni Pekinda (XXR) O‘zbekiston-Xitoy hukumatlararo hamkorlik qo‘mitasining beshinchi yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki (O‘zmilliybank) 500 million Xitoy yuanida kredit liniyasini jalb qilish uchun Xitoy Davlat taraqqiyot banki (XDTB) bilan kredit shartnomasini imzoladi. Bu haqda O‘zmilliybank matbuot xizmati Xabar.uz’ga ma’lumot berib o‘tdi.
Ushbu shartnoma yettinchi kelishuv bo‘lib, bu ikki bank o‘rtasida mustahkam o‘rnatilgan hamkorlikdan dalolat beradi. XDTB bilan o‘zaro ishlash tajribasi O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotining barcha sohalarida muhim investitsiya va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish samaradorligini namoyish etadi. Shu bilan birga, Xitoy yuanida kredit bitimining imzolanishi Milliy bankning Xitoyning yetakchi moliya instituti bilan hamkorlik tarixidagi birinchi bunday hujjatdir.
Xitoy yuanida moliyalashtirishni jalb qilishning asosiy afzalligi LIBOR stavkasidagi sakrashlarga bog‘liqlik yo‘qligidir. Bundan tashqari, yuandagi tashqi savdo shartnomalari bo‘yicha hisob-kitoblar boshqa davlatlarning valyutalarida to‘lovlarni amalga oshirishda valyuta konversiya qilish bilan bog‘liq xarajatlarni kamaytiradi. Xitoy yuanidagi kreditlar kursning o‘zgarishi bilan bog‘liq xatarlarni kamaytiradi va Milliy bank mijozlariga uzoq muddatli moliyalashtirishda yanada qulay shart-sharoitlarni taqdim etadi.
Shu bilan birga, ushbu kelishuv Xitoy yuanida yangi to‘lov usullaridan foydalanishni nazarda tutadi. Xitoy yuanidagi to‘lovlar Xitoyga to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib beruvchining hisobiga o‘tkaziladi, bu esa ikki mamlakat va sheriklar o‘rtasidagi to‘lovlarni amalga oshirish vaqtini sezilarli darajada kamaytiradi.
Moliyaviy hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomaning imzolanishi ikki tomonlama munosabatlarga va ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarning rivojlanishiga yangi turtki beradi, shuningdek qulay shart-sharoitlarda kredit resurslarini jalb qilish imkoniyatini beradi. Bu esa O‘zbekistonda yangi yirik investitsiya imkoniyatlarini yaratadi.
Ma’lumot o‘rnida: Xitoy Davlat Taraqqiyot Banki (XDTB) 1994 yil mart oyida yirik sanoat tarmoqlarini, shu jumladan energetika va transportni rivojlantirishni modernizatsiya va infratuzilmani rivojlantirishga yo‘naltirilgan davlat loyihalarini moliyalashtirish uchun tashkil etilgan. Xitoy moliya institutining asosiy maqsadi iqtisodiyot rivojlanishi va strategik tarkibiy o‘zgarishlarni qo‘llab-quvvatlab, markaziy hukumatning makroiqtisodiy siyosatini tartibga solishdan iborat. XDTBning asosiy faoliyati uzoq muddatli kredit berish va obligatsiyalar chiqarishdir.

Узнацбанк и Государственный банк развития Китая подписали соглашение на 500 млн. китайских юаней
26 августа 2019 года в Пекине (КНР), в рамках пятого заседания Узбекско-Китайского Межправительственного комитета по сотрудничеству, Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан (Узнацбанк) подписал заёмное соглашение с Государственным банком развития Китая (ГБРК) по привлечению кредитной линии в китайских юанях на сумму 500 млн.
Данное соглашение стало седьмым по счету, и свидетельствует о прочных установившихся партнерских взаимоотношениях между двумя банками. Опыт взаимодействия с ГБРК демонстрирует эффективность в реализации целого ряда важнейших инвестиционных и инфраструктурных проектов во всех отраслях экономики Республики Узбекистан. При этом, подписание заемного соглашения в китайских юанях является первым подобным документом, достигнутым с ведущим китайским финансовым институтом в истории сотрудничества Узнацбанка.
Основным преимуществом привлечения финансирования в китайских юанях является отсутствие зависимости от скачков ставки LIBOR. Кроме того, расчеты по внешнеторговым контрактам в юанях позволят сократить издержки по конвертации валют, возникающие при расчетах в валютах других стран. Кредиты в китайских юанях снижают риски, связанные с колебанием обменного курса, и предоставляют клиентам Узнацбанка более выгодные условия по стоимости финансирования на долгосрочные сроки.
Наряду с этим, данное соглашение предусматривает применение новых методов расчетов в китайских юанях, при этом платежи в китайских юанях будут переводиться на расчетный счет поставщика непосредственно в Китае, что существенно позволяет сократить срок проведения платежей между двумя странами  и контрпартнерами.
Подписание соглашения по финансовому сотрудничеству придает новый импульс двусторонним отношениям и в дальнейшем развитию торгово-экономических связей между двумя странами, а также предоставляют возможность привлечь кредитные ресурсы  на благоприятных условиях, что создает новые крупные инвестиционные возможности на территории Узбекистана.