Mol-mulk solig‘i va yer solig‘iga hisoblangan penya summalari hisobdan chiqariladi
«Faol ishbilarmonlik muhitini shakllantirishni yanada rag‘batlantirish, soliq majburiyatini bajarishda aholi tomonidan ortiqcha xarajatlarga yo‘l qo‘ymaslik hamda qo‘shimcha ish o‘rinlarini yaratishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Prezident qarori (PQ–192-son, 14.06.2023-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2023-yil 1-iyun holatiga quyidagilar hisobdan chiqariladi:
- jismoniy shaxslardan olinadigan mol-mulk solig‘i va yer solig‘i (noturar ko‘chmas mulk ob’yektlari bundan mustasno) bo‘yicha muddatida to‘lanmagan qarziga hisoblangan penya summalari;
- oxirgi 6 oy mobaynida moliya-xo‘jalik faoliyatini amalga oshirmayotgan YaTTlarning qat’iy belgilangan miqdorlardagi jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i va ijtimoiy soliqdan vujudga kelgan qarzi, hamda ularga hisoblangan penya va jarimalar summasi;
- xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarning tashqi savdo operatsiyalari bo‘yicha muddati o‘tgan debitor qarzdorligi uchun qo‘llanilgan jarimalar summasi.
Ushbu soliq qarzi, penya va jarimalarni undirish bilan bog‘liq sud va ijro ishlari tugatiladi.
2024-yil 1-iyungacha yer uchastkalaridan hujjatlarsiz foydalanayotgan jismoniy shaxslarga yer solig‘ining 3 karra oshirilgan stavkasida soliq hisoblash tartibi to‘xtatiladi.
Fermer xo‘jaliklariga 2023-yil 1-iyun holatiga shakllangan suv solig‘idan qarzini 12 oy mobaynida teng ulushlarda foizsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lashga ruxsat etildi.
2023-yil 1-iyuldan 2024-yil 1-iyulgacha issiqxonaga ixtisoslashgan yer maydoni 25 sotixdan ko‘p bo‘lgan tadbirkorlar tomonidan ishchilarining mehnatga haq to‘lash tarzidagi daromadlari bo‘yicha to‘langan jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ini quyidagi shartlarga bir vaqtning o‘zida rioya qilinganda tadbirkorlarga qaytarib berish tartibi joriy etiladi:
- har bir 5 sotix yer maydoni uchun oyiga kamida 1 nafar ishchining bandligini ta’minlash;
- har bir ishchi uchun oyiga mehnatga haq to‘lash tarzidagi daromadni mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 1 baravaridan kam bo‘lmagan (980 ming so‘m) miqdorda belgilash;
- issiqxonaga ixtisoslashgan tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan issiqxona faoliyati bo‘yicha olgan daromadlari joriy hisobot (soliq) davri yakunlari bo‘yicha jami daromadning kamida 60 foizini tashkil etishi.

Суммы пени по налогу на имущество и земельному налогу физических лиц списываются
Принято Постановление Президента «О мерах по дальнейшему стимулированию формирования активной предпринимательской среды, недопущению излишних расходов населения при исполнении налоговых обязательств, а также созданию дополнительных рабочих мест».
Согласно Постановлению, по состоянию на 1 июня 2023 года списываются:
- суммы пени, начисленные по неоплаченной в срок задолженности по налогу на имущество физических лиц и земельному налогу с физических лиц (за исключением объектов нежилого недвижимого имущества);
- задолженности ИП, не осуществляющих финансово-хозяйственную деятельность в течение последних 6 месяцев, образовавшейся по налогу на доходы физических лиц в фиксированных размерах и социальному налогу, а также начисленных по ней сумм пени и штрафов;
- суммы штрафов, примененных к хозяйствующим субъектам за просроченную дебиторскую задолженность по внешнеторговым операциям.
Прекращается судебное и исполнительное производство, связанное с взысканием налоговой задолженности, сумм пени и штрафов.
До 1 июня 2024 года приостанавливается порядок исчисления налога по ставке земельного налога, увеличенной в 3 раза, физическим лицам, пользующимся земельными участками без документов.
Фермерским хозяйствам разрешено производить оплату задолженности по водному налогу, образовавшейся по состоянию на 1 июня 2023 года, в рассрочку равными долями без процентов в течение 12 месяцев.
С 1 июля 2023 года до 1 июля 2024 года вводится порядок возврата предпринимателям налога на доходы физических лиц по доходам в форме оплаты труда своих работников, уплаченных субъектами предпринимательства, специализированными на теплицах, имеющими земельные площади более 25 соток, при одновременном соблюдении следующих условий:
- каждый месяц на каждых 5 сотках земельной площади обеспечивать занятость не менее одного работника;
- установить размер ежемесячного дохода в форме оплаты труда каждого работника не менее одного размера минимальной оплаты труда (980 тысяч сумов);
- доход от профильной деятельности субъектов предпринимательства, специализирующихся на теплицах, должен составлять не менее 60 процентов общего дохода по итогам текущего отчетного (налогового) периода.