«Moody’s» agentligi «O‘zmilliybank» AJ kredit reytingini «Ba3» darajasida tasdiqladi
«Moody’s Investors Service» xalqaro reyting agentligi (keyingi o‘rinlarda – «Moody’s») «O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» AJning (keyingi o‘rinlarda – «O‘zmilliybank» AJ) kredit reytingini «Ba3» darajasida «Barqaror» prognozi bilan tasdiqladi. Ushbu ko‘rsatkich bank faoliyati transformatsiyasining muvaffaqiyati va bank moliyaviy operatsiyalari ishonchli ekanining yana bir tasdig‘i bo‘ldi.
«Moody’s» agentligining tahliliy hisobotiga ko‘ra, «O‘zmilliybank» AJning kreditga layoqati keyingi 12-18 oy davomida barqaror darajada saqlanib qoladi. Reyting agentligining «O‘zmilliybank» AJ reytingini saqlab qolish to‘g‘risidagi qaroriga ta’sir ko‘rsatgan asosiy omillar deb quyidagilar qayd etildi:
- bankning moliyaviy holatining ishonchliligini kafolatlovchi kapitalning yetarlilik darajasining yuqoriligi;
- 2022 moliyaviy yil yakunlari bo‘yicha bank sof foydasining o‘sishi, shu jumladan, valyuta operatsiyalarini amalga oshirish va kredit xarajatlarini kamaytirish orqali;
- bankning davlat tomonidan faol qo‘llab-quvvatlanishi.
Reyting agentligi, bankning ekologik, ijtimoiy va boshqaruv bilan bog‘liq ko‘rsatkichlarini (ESG – Environmental, Social, Governance relevance ball) yuqori 3-darajada baholadi. Bu esa bankning yashil iqtisodiyotni rivojlantirishga, uglerod chiqindilarini kamaytirish va toza energiya manbalarini rivojlantirishga hissa qo‘shadigan loyihalarni kreditlashda ijobiy dinamikani tasdiqlaydi. Shuningdek, bu ko‘rsatkich ESG masalalari o‘z tabiatiga ko‘ra yoki ularni boshqarish yo‘liga qarab bank kreditiga nisbatan neytral ekanligini yoki bankka minimal kredit ta’sir etishini bildiradi.
Moody’s tomonidan «O‘zmilliybank» AJ kredit reytingining bunday yuqori «Ba3» darajada tasdiqlanishi, bankning moliyaviy barqarorligi va ishonchliligi, shuningdek, uning O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyotini rivojlantirishda ahamiyatga ega investitsiyaviy va infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish hamda yangi ish o‘rinlarini yaratish jarayonlarida muhim o‘rin tutishidan dalolat beradi.

«Moody's» подтвердило кредитный рейтинг АО «Узнацбанк» на уровне «Ba3»
Международное рейтинговое агентство «Moody's Investors Service» (далее - «Moody's») подтвердило кредитный рейтинг АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» (далее – АО «Узнацбанк») на уровне «Ва3» с прогнозом «Стабильный», что стало очередным свидетельством успешности проводимой трансформации деятельности и надежности финансовых операций банка.
Согласно аналитическому отчёту агентства «Moody's», кредитоспособность АО «Узнацбанк» будет находиться на стабильном уровне в последующие прогнозные 12–18 месяцев. Ключевыми факторами, повлиявшими на решение рейтингового агентства о сохранении рейтинга АО «Узнацбанк» отмечены:
высокие показатели достаточности капитала, что гарантирует надежность финансового позиционирования банка;
- рост чистых доходов банка по итогам 2022 финансового года, в т.ч. за счет проведения валютных операций и сокращения кредитных расходов;
- активная поддержка со стороны государства.
Рейтинговое агентство также высоко оценило показатели релевантности экологической, социальной и управленческой значимости банка (ESG - Environmental, Social, Governance relevance score) на уровне «3», что подтверждает положительную динамику в кредитовании банком проектов, способствующих развитию «зеленой» экономики, сокращению углеродных выбросов и развитию экологически чистых источников энергии. Данный показатель также означает, что вопросы ESG являются кредитно-нейтральными или оказывают лишь минимальное кредитное влияние на банк либо из-за характера, либо из-за того, как банк управляет ими.
Подтверждение агентством «Moody's» кредитного рейтинга АО «Узнацбанк» на таком высоком уровне «Ва3» свидетельствует о финансовой устойчивости и надежности АО «Узнацбанк», а также его роли в реализации экономически значимых инвестиционных и инфраструктурных проектов в Республике Узбекистан, способствующих развитию экономики и созданию новых рабочих мест в стране.