31 avgust – Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni. Shu munosabat bilan Shahidlar xotirasi xiyoboniga davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, nuroniylar, ziyolilar yig‘ildi.
Ajdodlar haqiga Qur’on tilovat qilindi. Elga osh tortildi.
Bu marosim Mustaqillik bayrami bilan hamohang o‘tishi, millat oydinlari yodga olinishidan ko‘ngil entikadi. Bu Vatanga fidoyilik yillar o‘tsa-da qadrlanishi, hech bir ezgu ish izsiz ketmasligini anglatadi.
Xiyobondagi ramziy qabr yonida ham Qur’on tilovat qilindi. Tarixiy haqiqatni tiklash, yoshlarni shu ruhda tarbiyalash haqida muloqot bo‘ldi.
– Mustaqillik bayrami arafasida, bugungi tinchlik, erkinlik sharoitida qahramon bobolarimizning pok nomlarini eslash, tabarruk xotiralariga ehtirom ko‘rsatish biz uchun ham qarz, ham farz, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Shu bois dunyodan o‘tgan vatandoshlarimizning ham qadrini tiklayapmiz. “Inson – aziz, xotira – muqaddas” degan ezgu shior hayotimizdan mustahkam joy olayapti. Tabarruk yodgorlik majmualari bunyod etayapmiz. Ma’rifatparvar bobolarimiz haqida badiiy va ilmiy asarlar, kinofilmlar yaratilmoqda. “Xotira” kitoblari tayyorlanmoqda. Xalqaro konferensiyalar o‘tkazilmoqda. Mana, so‘nggi uch yil ichida 1 ming 200 dan ziyod siyosiy qatag‘on qurbonlarining nomini oqladik. Bu nimani anglatadi? Bu – adolat sinmasligini, haqiqat baribir tantana qilishini anglatadi.
O‘tgan yilgi marosimda davlatimiz rahbari joylardagi qatag‘on qurbonlarini aniqlash, bu borada tadqiqotlarni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Shu asosida joriy yil 19 iyul kuni “Siyosiy qatag‘on qurboni bo‘lgan yurtdoshlarimiz hayoti va faoliyatini o‘rganish, targ‘ib etish hamda ularning xotirasini abadiylashtirish borasidagi ishlarni kengaytirish to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, bu ishlarni muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika komissiyasi tuzilib, Mudofaa vazirligi boshchiligida bir qator mutasaddi tashkilotlar biriktirildi.
Davlatimiz rahbari ushbu qarorning mohiyati va maqsadi haqida gapirdi:
– Shu paytgacha qatag‘on qurbonlarining to‘liq ro‘yxati shakllantirilmagan edi. Holbuki, bu ro‘yxatdagi har bir raqam ortida inson taqdiri bor. Shahid ketgan, qatag‘on qilingan har bir yurtdoshimizning hayoti – qahramonlik. Shu bois biz qarorda qatag‘on qurbonlarini nomma-nom aniqlash, ularning ibratli hayotini o‘rganish va tadqiq etish masalasiga alohida e’tibor qaratdik. Tarixiy haqiqatni tiklash maqsadida ularning tabarruk nomlarini ko‘p jildlik “Qatag‘on qurbonlari” kitobiga hamda mana shu majmuada barpo etiladigan ramziy kitob sahifalariga yozib qo‘yamiz. Afsuski, chet davlatlarda, hatto o‘zimizdagi arxivlarda bu masalaga oid barcha ma’lumotlarni ham to‘liq o‘rganganimiz yo‘q. Shu sababli, bu borada ilmiy ekspeditsiyalar tashkil etish belgilandi. Endi har yili oktyabr oyining birinchi haftasini mamlakatimizda Siyosiy qatag‘on qurbonlarini yod etish haftaligi sifatida nishonlaymiz.
Nima uchun bu vaqt tanlandi? Chunki 1938 yil 4-16 oktyabr kunlari 507 nafar o‘zbekistonlik siyosiy mahbus ustidan hukm o‘qilgan. Eng yetakchi shaxslar qatl etilgan. Ular orasida Fitrat, Cho‘lpon, Abdulla Qodiriy, Xudoybergan Devonov kabi yetuk ziyolilarimiz, Germaniyada o‘qib kelgan ilg‘or mutaxassislar, taniqli davlat va jamoat arboblari bo‘lgan. Eng dahshatli tomoni – ular 4 oktyabrda qatl etilgan, hukm 5 oktyabrda chiqarilgan.
- Bu sana xalqimiz tarixidagi eng qayg‘uli kunlardan biridir. Shuning uchun bu haftalikni katta tayyorgarlik bilan, birdamlikda o‘tkazishimiz kerak, – deya ta’kidladi Prezident.
Qarorga ko‘ra, mazkur haftalik davomida aholi o‘rtasida uchrashuvlar, turli ko‘rgazma va tanlovlar, shu mavzudagi kino namoyishlari o‘tkaziladi. Viloyat, tuman va shaharlar hokimlari, vazirlik va idoralar rahbarlari, boshqa mas’ul shaxslar qatag‘on qurbonlari yashab o‘tgan xonadonlarga kirib, ularning avlodlaridan xabar oladi.
Fidoyi ajdodlarimiz tug‘ilib o‘sgan, yashagan xonadonlarga esdalik lavhalari o‘rnatiladi. Ular yashagan mahallalar va maktablarda Xotira burchaklari tashkil etiladi.
Shu tariqa odamlar qatag‘onga uchragan mahalladoshlari haqidagi ma’lumotlar bilan tanishadi. Mustaqillik qanday og‘ir yo‘qotishlar evaziga qo‘lga kiritilgan buyuk ne’mat ekanini anglab yetadi. Xalqimiz qanday mash’um kunlarni boshdan kechirganini tushunadi. Fidoyi ajdodlarimiz eng og‘ir paytlarda ham vijdonini, milliy o‘zligini saqlab qolganini yurakdan his qiladi.
Muloqotda Bosh vazirga ushbu ishlarni tashkil etish va ijrosini nazoratga olish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ma’lumki, so‘nggi yillarda Toshkentdagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi rekonstruksiya qilinishi bilan birga, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda ham shunday muzeylarni tashkil etildi. Ayniqsa, Andijon, Buxoro, Qarshi, Farg‘ona viloyatlaridagi muzeylar e’tiborga molik.
Prezident bunday xayrli ishlarni davom ettirish, jadidlar hayotiga oid noyob hujjat va eksponatlar bilan jamoatchilikni kengroq tanishtirish kerakligini ta’kidladi.
– To‘g‘ri, keyingi vaqtlarda bu boradagi ishlarimiz yangi bosqichga ko‘tarildi. Ko‘p noma’lum nomlar aniqlandi. Kitoblar, kinolar chiqarildi. Lekin buyam kam. Bu borada ham mahallabay izlanish olib borish, bunga barcha ziyolilar, nuroniylar, huquq himoyachilari hissa qo‘shishi maqsadga muvofiq. Bu qadriyatga, umummilliy harakatga aylanishi kerak, – dedi davlat rahbari.
Tadqiqotchilarni moddiy rag‘batlantirish, arxiv ma’lumotlarini ochiqlash, tarixni yoshlarga to‘g‘ri yetkazish muhimligi qayd etildi.
– Biz nima uchun Imom Buxoriy muzeyini tashkil qilayapmiz? Nima uchun tarixiy kinolar ishlatayapmiz? Chunki eng katta maktab, eng katta tarbiya – tarixning o‘zi. Yoshlarimiz tariximizni yaxshi bilishi, boshqalardan emas, o‘zimizning bobolarimizdan namuna olishi kerak. Buning asosini mukammal qilib, yoshlarga munosib tilda, qiziqarli tarzda, ijtimoiy tarmoqlar orqali yetkazish, jamiyatga singdirish zarur. Yosh avlodni shu ruhda tarbiyalasak, o‘z tanlagan yo‘limizdan qat’iy bora olamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Dunyoda xavf-xatarlar kuchayib, milliy o‘zlik, ezgulik, qadriyat kabi tushunchalar zavolga yuz tutayotgani yodga olinar ekan, yurtimizdagi tinchlik-osoyishtalikning qadri yaqqol namoyon bo‘ladi.
– Mustaqillik – Alloh taoloning el-yurtimizga eng katta marhamati, ne’mati. Har bir kun, har bir yilning qadriga yetib, shukronalik hissi bilan yashash kerak. Ajdodlarimizni e’zozlash, xalqni rozi qilish bo‘yicha savob ishlarni ko‘p qilsak, Xudo doimo yo‘limizni ochib beradi, – dedi Prezident.
Vatan manfaati yo‘lida fido bo‘lganlarning oxiratlari obod bo‘lsin, tinch-osoyishta yurtimizni Parvardigor o‘z panohida asrasin, deya duolar qilindi.

31 августа - День поминовения жертв репрессий. В связи с этим на аллее «Шахидлар хотираси» собрались представители государственных и общественных организаций, представители старшего поколения и интеллигенции.
В церемонии принял участие Президент Шавкат Мирзиёев.
В память о предках были прочитаны суры из Корана. Подан плов.
Проведение этой церемонии одновременно с празднованием Дня независимости глубоко трогает сердце. Это означает, что сколько бы ни прошло времени, преданность Родине всегда почитается, и ни одно доброе дело не остается бесследным.
У символического надгробия в парке также был прочитан Коран. Состоялась беседа о восстановлении исторической правды, воспитании молодежи в этом духе.
- В преддверии Дня независимости, в нынешние мирные и свободные дни вспоминать имена наших героических предков, чтить их священную память - это и наш долг, и обязанность, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Поэтому мы восстанавливаем честь и достоинство наших соотечественников. В нашей жизни прочно утвердился благородный девиз "Человек - дорог, память - священна". Мы возводим мемориальные комплексы. Создаются образовательные учреждения, махалли и музеи, парки и аллеи, носящие имена наших предков-просветителей. Начатая нами работа по изучению их наследия поднимается на новый уровень. На эту тему создаются художественные и научные произведения, кинофильмы. Готовятся книги Памяти. Проводятся международные конференции. За последние три года мы реабилитировали более 1200 жертв политических репрессий. Что это означает? Это означает, что справедливость не может быть сломана, а правда все равно восторжествует.
На прошлогодней церемонии глава государства дал указания по выявлению жертв репрессий на местах, расширению исследований в этом направлении.
На этой основе 19 июля текущего года было принято постановление Президента "О расширении работы по изучению жизни и деятельности, увековечению памяти соотечественников, ставших жертвами политических репрессий". В соответствии с ним создана республиканская комиссия по координации этой работы, за ней закреплен ряд ответственных организаций во главе с Министерством обороны.
Глава государства рассказал о сути и целях данного постановления:
- До сих пор не был сформирован полный список жертв репрессий. Между тем за каждой цифрой в этом списке стоит человеческая судьба. Жизнь каждого нашего соотечественника, погибшего, репрессированного - это героизм. Поэтому в постановлении мы уделили особое внимание вопросу поименного выявления жертв репрессий, изучения и исследования их образцовой жизни. В целях восстановления исторической правды мы запишем их священные имена в многотомной книге "Жертвы репрессий", а также на страницах символической книги, которая будет создана в этом комплексе. К сожалению, в зарубежных странах, даже в наших архивах, мы не полностью изучили всю информацию по этому вопросу. Поэтому было решено организовать научные экспедиции в этом направлении. Теперь мы каждый год будем отмечать первую неделю октября в нашей стране как Неделю памяти жертв политических репрессий.
Почему выбрано это время? Потому что 4-16 октября 1938 года были вынесены приговоры 507 узбекским политическим заключенным. Среди них были казнены самые выдающиеся личности. Остальные были сосланы на длительные сроки.
Среди казненных были такие выдающиеся представители интеллигенции, как Фитрат, Чулпан, Абдулла Кадыри, Худойберган Девонов, первые узбекские офицеры, лучшие специалисты, получившие высшее образование в Германии, известные государственные и общественные деятели. Самое страшное - они были казнены 4 октября, а приговор был вынесен 5 октября.
- Этот день является одной из черных страниц в истории нашего народа. Поэтому мы должны проводить эту неделю с большой подготовкой и единодушием, - подчеркнул Президент.
Согласно постановлению, в течение этой недели будут проводиться встречи, различные тематические выставки и конкурсы, кинопоказы. Хокимы областей, районов и городов, руководители министерств и ведомств, другие ответственные лица посетят дома, где жили жертвы репрессий, навестят их потомков.
В домах, где родились и выросли наши самоотверженные предки, будут установлены памятные таблички. В махаллях и школах, где они жили, будут организованы Уголки памяти.
Таким образом, люди получат информацию о своих согражданах, подвергшихся репрессиям. Осознают, что независимость - это великое благо, приобретенное ценой тяжелых потерь. Поймут, какие судьбоносные дни пережил наш народ. Всем сердцем почувствуют, что даже в самые трудные времена наши преданные предки сохранили свою совесть, национальную идентичность.
Премьер-министру даны указания по организации и контролю исполнения данных работ.
Как известно, в последние годы наряду с реконструкцией музея "Памяти жертв репрессий" в Ташкенте подобные музеи созданы в Республике Каракалпакстан и во всех областях. Особого внимания заслуживают музеи в Андижане, Бухаре, Карши и Фергане.
Президент подчеркнул необходимость продолжения такой благородной работы, более широкого ознакомления общественности с уникальными документами и экспонатами о жизни джадидов.
- Да, в последнее время наша работа в этом направлении поднялась на новый уровень. Выявлено много неизвестных имён. Выпущены книги, фильмы. Но и этого мало.  Важно проводить исследования в разрезе махаллей, чтобы свой вклад вносила интеллигенция и представители старшего поколения, правозащитники. Это должно стать ценностью, общенациональным движением, - сказал глава государства.
Подчеркнута важность материального стимулирования исследователей, раскрытия архивных данных, доведения истории до молодежи.
- Почему мы создаем музей Имама Бухари? Почему мы используем исторические фильмы? Потому что самая большая школа, самое большое воспитание - сама история. Наша молодежь должна хорошо знать нашу историю, брать пример с наших предков, а не с других. Это необходимо донести до молодежи на понятном ей языке, интересно, через социальные сети. Если воспитаем молодое поколение в таком духе, сможем решительно продолжать избранный нами путь, - сказал глава государства.
Усиливающиеся угрозы в мире и упадок таких понятий, как национальная идентичность, добродетель и ценности, ярко проявляют значимость мира и спокойствия в нашей стране.
- Независимость — это величайшая милость и благо Всевышнего для нашего народа и страны. Нужно ценить каждый день, каждый год и жить с чувством благодарности. Если мы будем совершать больше благих дел, почитая наших предков и улучшая жизнь народа, Всевышний всегда будет открывать нам путь, - сказал Президент.
Почтена также память тех, кто пожертвовал жизнью во имя интересов Родины. Вознесены дуа с просьбой к Всевышнему оберегать нашу мирную и спокойную страну.