Oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan shaxslarning psixologik yordam ko‘rsatishi taqiqlandi
Joriy yil 5-noyabrda qabul qilingan «Aholiga psixologik yordam ko‘rsatish to‘g‘risida»gi qonun bilan aholiga psixologik yordam ko‘rsatish sohasidagi munosabatlar tartibga solinadi.
Qonunga ko‘ra, psixologik yordam – tang (krizisli) vaziyatlarning oldini olish va ularning oqibatlarini bartaraf etishga, shaxslararo munosabatlarni hamda ruhiy salomatlikni yaxshilashga, shaxsiyatni rivojlantirishga yoki insonning ijtimoiy moslashuvini yaxshilash uchun psixologik ta’sir ko‘rsatishga qaratilgan, psixologik yordam ko‘rsatish standartlariga muvofiq amalga oshiriladigan chora-tadbirlar majmui hisoblanadi.
Psixologik yordam davlat organlarida yoki boshqa tashkilotlarda ishlovchi psixologlar yoxud ushbu sohada xususiy tartibda faoliyat olib boruvchi yuridik shaxslar yoki yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan bepul yoki pullik asosda ko‘rsatiladi.
Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida ta’lim oluvchilarning psixologik salomatligini saqlash, sog‘lom psixologik muhit yaratish va ularning shaxsiy rivojlanishiga ko‘maklashish maqsadida psixologik yordam ko‘rsatish tashkil etiladi.
Shaxs psixologik yordam ko‘rsatish sohasidagi tadqiqotlarga yoki ilmiy tajribalarga faqat ixtiyoriy ravishdagi yozma roziligi yoki o‘z qonuniy vakillarining yozma roziligi olinganidan keyin jalb etilishi mumkinligi belgilandi.
Psixologiya yo‘nalishi bo‘yicha oliy ma’lumotga ega bo‘lgan shaxslar psixologik yordam ko‘rsatish bo‘yicha faoliyat bilan shug‘ullanish huquqiga ega.
Shaxsning psixologik yordam ko‘rsatilishini so‘rab murojaat qilganligi fakti, psixologik yordam natijalari to‘g‘risidagi ma’lumotlar va psixologik yordam ko‘rsatish chog‘ida olingan boshqa ma’lumotlar psixologning kasbiy sirini tashkil etadi hamda shifokor siriga tenglashtiriladi.
Shuningdek, psixologik yordamni bunday huquqqa ega bo‘lmagan shaxs tomonidan ko‘rsatish yoxud aholiga psixologik yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi qonunchilikda belgilangan cheklovlarga rioya etmaganlik uchun ma’muriy javobgarlik belgilandi.

Психологам, не имеющим высшее образование, запретили оказывать психологическую помощь
Принят Закон «Об оказании психологической помощи населению» (ЗРУ №989 от 05.11.2024 года). Закон регулирует отношения в сфере оказания психологической помощи населению.
Согласно Закону, психологическая помощь – комплекс мер, реализуемых в соответствии со стандартами оказания психологической помощи, направленных на предотвращение кризисных ситуаций и устранение их последствий, улучшение межличностных отношений и психического здоровья, развитие личности или оказание психологического воздействия для улучшения социальной адаптации человека.
Психологическая помощь оказывается бесплатно или на платной основе психологами, работающими в государственных органах или иных организациях, либо юридическими лицами или индивидуальными предпринимателями, осуществляющими деятельность в этой сфере в частном порядке.
В дошкольных, общих средних, средних специальных и профессиональных образовательных организациях в целях охраны психологического здоровья обучающихся, создания здоровой психологической среды и содействия их личностному развитию организуется оказание психологической помощи.
В документе подчеркивается, что заниматься деятельностью по оказанию психологической помощи имеют права лица, имеющие высшее образование по направлению психология.
Сведения о факте обращения лица за оказанием психологической помощи, результатах психологической помощи и иные сведения, полученные при оказании психологической помощи, составляют профессиональную тайну психолога и приравниваются к врачебной тайне.
Также установлена административная ответственность за оказание психологической помощи лицом, не имеющим на это права, либо за несоблюдение ограничений, установленных законодательством об оказании психологической помощи населению.