O‘zbekiston va Janubiy Koreya prezidentlari qo‘shma biznes forumida qatnashadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok Yol 13-15 iyun kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan oliy darajadagi muzokaralarda O‘zbekiston-Koreya do‘stlik va alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqiladi deyiladi prezident matbuot xizmati xabarida.
Savdo, innovatsiyalar va texnologiyalar almashinuvi, energetika, elektronika va elektrotexnika, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, infratuzilmaviy rivojlanish va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari e’tibor markazida bo‘ladi. Ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat, sport va turizm sohalaridagi qo‘shma dasturlar muhokama qilinadi.
Shuningdek, mintaqaviy, shu jumladan «Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi» formatidagi hamkorlik yuzasidan ham fikr almashish rejalashtirilgan.
Tashrifning ishbilarmonlik dasturi doirasida O‘zbekiston va Janubiy Koreya Prezidentlari qo‘shma biznes forumida ishtirok etadilar.

Президенты Узбекистана и Южной Кореи примут участие в совместном бизнес-форуме
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 13-15 июня Президент Республики Корея Юн Сок Ёль посетит нашу страну с государственным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Ташкенте состоятся переговоры на высшем уровне, в ходе которых будут рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-корейских отношений дружбы и особого стратегического партнерства.
В фокусе внимания – расширение практического взаимодействия, прежде всего в области торговли, инноваций и технологического обмена, энергетики, электроники и электротехники, химической промышленности, сельского хозяйства, инфраструктурного развития и других приоритетных направлениях. Будут обсуждены совместные программы в сфере образования, здравоохранения, культуры, спорта и туризма.
Состоится также обмен мнениями по вопросам регионального сотрудничества, в том числе в формате «Центральная Азия – Республика Корея».
По итогам саммита предусматривается подписание ряда межправительственных и межведомственных документов.
В рамках деловой программы визита Президенты Узбекистана и Южной Кореи примут участие в совместном бизнес-форуме.
Президент Юн Сок Ёль также совершит поездку в город Самарканд для ознакомления с богатым культурно-историческим наследием нашей страны.