O‘zbekiston piyoz eksportiga kiritgan vaqtincha cheklovni bekor qildi
O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligining ma’lum qilinishicha, 2023 yil 15 martdan piyoz narxi barqarorlashganligi sababli piyoz eksportiga qo‘yilgan vaqtinchalik cheklov bekor qilindi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, 2023 yilning 20 yanvaridan 30 apreliga qadar tibbiy me’yorlar bo‘yicha aholining piyozga bo‘lgan iste’mol talabi o‘rtacha 346 ming tonnani tashkil etadi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda piyoz narxining keskin o‘sishi, aholining ichki iste’mol talabini qondirish hamda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash maqsadida joriy yilning 1 apreliga qadar piyoz eksportiga vaqtincha cheklov o‘rnatilgan edi.

Узбекистан снял ограничение на экспорт лука
Правительство сняло ограничение на экспорт лука, введенное в январе текущего года. Об этом сообщила пресс-служба Министерства сельского хозяйства.
«В связи со стабилизацией цен на лук репчатый правительство Узбекистана отменило временное ограничение на экспорт лука с 15 марта 2023 года», – говорится в официальном сообщении.
Напомним, что 20 января 2023 года Узбекистан объявил об установлении временного ограничения на вывоз лука репчатого до конца апреля текущего года с целью удешевления внутреннего рынка, удовлетворения потребительского спроса населения и обеспечения продовольственной безопасности в республике.