O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasi 80-yubiley sessiyasi tadbirlarida ishtirok etish uchun Nyu-York shahriga tarixiy tashrifi yakunlandi.
Davlatimiz rahbari AQShga tashrifi chog‘ida Bosh Assambleyaning umumsiyosiy munozaralarda so‘zga chiqib, BMTning eng dolzarb global muammolarni hal etish uchun asosiy platforma sifatidagi o‘rniga, shuningdek, Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlarga alohida to‘xtalib o‘tdi.
O‘zbekiston yetakchisi xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik eng dolzarb masalalarni hal etish, tinchlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan qator taklif va tashabbuslarni ilgari surdi.
O‘zbekiston rahbarining AQSh Prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuvi tashrifning markaziy voqeasi bo‘ldi. Davlat rahbarlari O‘zbekiston-AQSh strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va amaliy hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.
Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Koreya Respublikasi Prezidenti Li Chje Myon, Iordaniya Podshohi Abdulla II ibn al-Husayn, Chexiya Respublikasi Prezidenti Petr Pavel, Albaniya Prezidenti Bayram Begay, shuningdek, XVF boshqaruvchi direktori Kristalina Georgiyeva, Jahon banki guruhi prezidenti Ajay Banga va Jahon savdo tashkiloti bosh direktori Ngozi Okondjo-Iveala bilan ham muzokaralar o‘tkazdi.
O‘zbekiston Prezidenti AQSh Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Serjio Gorni, AQSh Kongressidagi «O‘zbekiston bilan hamkorlik bo‘yicha kokus» raisi, kongressmen Trent Kellini qabul qildi.
Tashrifning ishbilarmonlik dasturi ham sermazmun bo‘ldi. O‘zbekiston yetakchisi AQSh ishbilarmonlari ishtirokida davra suhbati, shuningdek, qator yetakchi transmilliy kompaniyalar, korporatsiyalar, investitsiya fondlari va moliyaviy institutlar — «Traxys», «FLSmidth», «McKinsey», «Go Green Partners», Kolorado geologiya maktabi, «BlackRock», «Boeing Global», «Franklin Templeton», «Citigroup», «Air Products», «BNY», «Jefferies», «NASDAQ», «Oppenheimer» va boshqa ko‘plab kompaniyalar rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuv va muzokaralar natijasida o‘rta muddatli loyihalar dasturi shakllantirildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va AQSh Prezidentining maxsus vakili Serjio Gor huzurida muhim minerallar, fuqaro aviatsiyasi, kimyo sanoati, energetika va boshqa ustuvor sohalarda imzolangan ikki tomonlama savdo shartnomalari va investitsiya bitimlarini almashish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlariga tashrifi yakunida davlatimiz rahbari, an’anaga ko‘ra, AQShda ishlayotgan va yashayotgan bir guruh vatandoshlarimiz, shuningdek, Amerikaning yetakchi universitetlarida tahsil olayotgan «El-yurt umidi» jamg‘armasi stipendiatlari bilan uchrashdi.

Завершился исторический визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в город Нью-Йорк для участия в мероприятиях юбилейной 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В ходе пребывания в США глава нашего государства выступил на общеполитических дебатах 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи, особо остановившись на роли ООН в качестве главной платформы для решения наиболее острых глобальных проблем, а также осуществляемых необратимых реформах в Новом Узбекистане.
Лидер Узбекистана выдвинул ряд предложений и инициатив, направленных на решение наиболее актуальных вопросов международной и региональной повестки, обеспечение мира и устойчивого развития.
Центральным событием визита стала встреча главы Узбекистана с Президентом США Дональдом Трампом. Лидеры двух стран договорились о дальнейшем наращивании узбекско-американских отношений стратегического партнерства и расширении практического сотрудничества.
Шавкат Мирзиёев также провел переговоры с Генеральным секретарем ООН А. Гутерришем, Президентом Республики Корея Ли Чжэ Мёном, Королем Иордании Абдаллой II ибн аль-Хусейном, Президентом Чешской Республики Петром Павелом, Президентом Албании Байрамом Бегаем, а также директором-распорядителем МВФ Кристалиной Георгиевой, президентом Группы Всемирного банка Аджаем Бангой и генеральным директором Всемирной торговой организации Нгози Оконджо-Ивеалой.
Президент Узбекистана принял специального посланника Президента США по Южной и Центральной Азии Серджио Гора, председателя «Кокуса по сотрудничеству с Узбекистаном» в Конгрессе США, конгрессмена Трента Келли.
Насыщенной выдалась и деловая программа визита. Лидер Узбекистана провел «круглый стол» с участием бизнес сообщества США, а также переговоры с руководителями ряда ведущих транснациональных компаний, корпораций, инвестиционных фондов и финансовых институтов – Traxys, FLSmidth, McKinsey, Go Green Partners, Геологической школы Колорадо, BlackRock, Boeing Global, Franklin Templeton, Citigroup, Air Products, BNY, Jefferies, NASDAQ, Oppenheimer, Air Products и многих других.
По итогам встреч и переговоров сформирована среднесрочная программа проектов. В присутствии Президента Республики Узбекистан и спецпосланника Президента США Серджио Гора состоялась церемония обмена подписанными двусторонними торговыми контрактами и инвестиционными соглашениями, в том числе в области критических минералов, гражданской авиации, химической промышленности, энергетики и других приоритетных сферах.
В завершение визита в Соединенные Штаты Америки глава нашего государства традиционно встретился с группой соотечественников, работающих и проживающих в США, а также стипендиатами Фонда «Эл-юрт умиди», обучающимися в ведущих американских университетах.