O‘zbekistonda aloqasiz to‘lov tizimiga start berildi
Joriy yilning 1-mayidan boshlab Banklararo milliy protsessing markazi (BMPM) aholi uchun HUMO to‘lov tizimining kartalarini chiqara boshladi. Poytaxt aholisi HUMO kartalari orqali aloqasiz to‘lovlarni birinchilardan bo‘lib amalga oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Mazkur to‘lov tizimini sinash maqsadida dastlabki kartalar joriy yilning aprel oyida O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va boshqa 20ta bank xodimlari uchun chiqarilgandi. Avval xabar berilganidek, Toshkent shahrida NFC-modullari bilan jihozlangan 47 mingtadan ko‘p HUMO terminallari o‘rnatildi.
Joriy yil yakuniga qadar respublikaning boshqa hududlarini qamrab olish va terminallar sonini 250 mingtagacha ko‘paytirish rejalashtirilgan. Endi Toshkent shahri va respublikaning boshqa hududlari aholisi kartani faqatgina terminalga tekkizgan holda aloqasiz va pinsiz to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bunda 50 ming so‘mgacha bo‘lgan xaridlarni amalga oshirishda PIN-kodni kiritish talab etilmaydi, biroq xavfsizlik maqsadida PIN-kodi kiritilmagan holda amalga oshirilgan iikkita tranzaksiyadan keyingi to‘lovlar uchun PIN-kodni kiritish talab etiladi.
«Aloqasiz to‘lovlar mohiyati, avvalambor, uning qulaydigidadir. Bizning barcha terminallarimiz va kartalarimiz NFC-modullari bilan jihozlangan. Ya’ni, iste’molchi kartani faqatgina terminalga tekkizgan holda xaridlarni amalga oshirishi mumkin. Biz xaridorlar o‘z kartalarini kassirlarga uzatib, PIN-kodini ma’lum qilishlariga qarshimiz. Axir bank kartasining birgina raqamini ma’lum qilish shaxsiy ma’lumotdan foydalanish ehtimoli demakdir. Shu munosabat bilan bizning barcha turg‘un terminallarimiz surilma klaviaturalar bilan jihozlangan bo‘lib, karta egasi uning yordamida PIN-kodni o‘zi kiritishi mumkin bo‘ladi», — deydi BMPM direktori Shuhrat Qurbonov.
Shuningdek, BMPM direktori xabar berishicha, joriy yilning sentyabr oyiga qadar 5 mln. dona karta chiqarilishi, joriy yil yakuniga qadar esa HUMO tizimi butun mamlakat uchun ommabop qilinishi rejalashtirilgan. Ish haqini o‘tkazish uchun kartalar ochish bepul amalga oshiriladi, boshqa kartalar qiymati esa har bir bankning tegishli tariflariga bog‘liq bo‘ladi. Boshqa kartalar jumlasiga kredit, overdraft, kobrending kartalari va boshqalar kiradi.
HUMO kartalarini ochish uchun tizimning Toshkent shahridagi istalgan ishtirokchi-banki filialiga murojaat qilish mumkin.

В Узбекистане дан старт бесконтактным платежам с картами HUMO
С 1 мая банки участники Платежной системы HUMO начали эмиссию карт для населения. Жители столицы первыми смогут осуществить бесконтактные платежи с картами HUMO.
Пилотная серия карт была выпущена в апреле этого года для сотрудников Центробанка и порядка 20 банков Узбекистана с целью проверки системы. Как сообщалось ранее, в Ташкенте уже установлено более 47 тысяч терминалов HUMO с NFC-модулями. К концу года планируется охватить другие регионы и обеспечить все торгово-сервисные предприятия страны. Теперь жители Ташкента могут осуществлять бесконтактные и беспиновые платежи просто приложив карту к терминалу. Не требуется вводить ПИН-кода при совершении покупок до 50 тысяч сумов.
«Суть бесконтактных платежей – это, прежде всего, удобство. Все наши терминалы и карты оснащены NFC-модулями. Это означает, что потребитель может совершать покупки одним лишь прикосновением карты. Мы не хотим, чтобы люди передавали свои карты кассирам и озвучивали свои ПИН-коды. Ведь по сути, озвучивание хоть одной цифры номера банковской карты – это уже доступ к личной информации. Для этого все наши стационарные терминалы оснащены выносной клавиатурой, где можно набрать ПИН-код самому», – объяснил директор НМПЦ Шухрат Курбанов.
Также директор НМПЦ заявил, что к концу года планируется сделать HUMO доступной для всей страны. Открытие карт для зачисления заработной платы будет осуществляться бесплатно, а стоимость прочих карт будет зависеть от тарифов каждого банка. К прочим картам относятся кредитные, овердрафтные и другие карты.
Для открытия карты HUMO необходимо обратиться в любой филиал банка-участника системы в городе Ташкент.