O‘zbekistonda VEON AdTech bosh qarorgohi ochildi
AdTech sohasi sun’iy intellekt va Big Data’dan foydalanish orqali reklama kampaniyalarining samaradorligini oshiradigan texnologiyalarni o‘z ichiga oladi. Reklama beruvchilar bozor ehtiyojlarini o‘rganish, do‘konlarda xaridorlarning faolligini tadqiq qilish yoki tanlangan hududlardagi trafikni tahlil qilish orqali mijozlarga yuqori aniqlik bilan xabarlarni jo‘natish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Natijada savdo sur’atini oshirish, reklama budjetlarini optimizatsiya qilish, savdo nuqtasini ochishda, noto‘g‘ri joy tanlash sababli mablag‘ yo‘qotishning oldini olish mumkin bo‘ladi. Raqamli marketing xizmatlari kichikdan globalgacha, har qanday o‘lchamdagi biznesga qaratilgan, jumladan davlat sektori ham ushbu xizmatlardan foydalanishi mumkin. Shu tarzda VEON AdTech ishlanmalari Guruh kompaniyalari mavjud bo‘lgan mamlakatlarning iqtisodiyotini qo‘llab-quvvatlashga yordam beradi, mazkur bozorlarda 2023-yilda digital-reklamaga qilinadigan xarajatlar $1.3 milliardga baholanmoqda.
Kaan Terzioglu, VEON Group bosh direktori:
«Reklama bozorining rivojlanish uchun salohiyati juda katta. Guruh kompaniyalarining har biri allaqachon mijozlarga yo‘naltirilgan aktivlar va texnologiyalarning kuchli portfeliga ega. AdTech sohasida keskin o‘sib borayotgan imkoniyatlar sharofati bilan bizning digital-operatorlarimiz mahalliy iqtisodiyot o‘sishini kuchaytirib, biznes va so‘nggi foydalanuvchini birlashtiradi».
Djordj Xeld, VEON reklama biznesini rivojlantirish direktori:
«Maxsus biznes bo‘linmasining shakllanishi guruhning reklama texnologiyalari joriy etilishi va yangi xizmatlar yaratilishini tezlashtiradi. 2022-yilda Guruhga kiruvchi operatorlarimiz ilg‘or texnologiyalarga tayangan holda dunyo va guruh mamlakatlarining yetakchi brendlari uchun raqamli reklama imkoniyatlari va xizmatlarini namoyish etishdi».
VEON Group uchun noyob dasturiy ta’minot ishlab chiqarilayotgan maskan sifatida O‘zbekiston tanlangani bejizdan emas. Respublika «Raqamli O‘zbekiston — 2030» strategiyasini amalga oshirish orqali raqamli iqtisodiyoti rivojlangan davlatga aylanmoqda. Markaziy Osiyoda IT-hub statusi digital-marketing xizmatlarini barpo etish va joriy etishni o‘z oldiga maqsad qilib olgan yuqori texnologik kompaniyaning bosh qarorgohini ochish uchun imkon yaratdi.
Andjey Malinovski, Beeline Uzbekistan bosh direktori:
«So‘nggi ikki yil mobaynida biz raqamli xizmatlar sonini oshirish, universitetlar bilan hamkorlik boshlash, yosh IT-mutaxassislar uchun xakatonlar o‘tkazish orqali O‘zbekistondagi digital-trasformatsiyani qo‘llab-quvvatlayapmiz. VEON AdTech paydo bo‘lishi — ushbu an’ananing ajoyib davomi. Mamlakatda shunday miqyosdagi kompaniya paydo bo‘lishi texnologiyalar rivoji davom etishi hamda digital sohada mutaxassislar malakasi o‘sishiga yordam beradi».

В Узбекистане открыта штаб-квартира компании VEON AdTech
Глобальный цифровой оператор учредил специализированную компанию, которая будет развивать цифровые рекламные технологии. Штаб-квартира VEON AdTech расположилась в Ташкенте. Разработки новой компании будут использоваться во всех странах присутствия VEON.
Сфера AdTech включает технологии, повышающие эффективность рекламных кампаний благодаря использованию искусственного интеллекта и Big Data. Рекламодатели получают возможность исследовать потребности рынка, анализировать активность покупателей в магазинах или трафик в выбранных районах и делать высокоточные таргетированные рассылки.
Результатом становятся рост продаж, оптимизация рекламных бюджетов, отсутствие потерь, связанных с неправильным выбором места для торговой точки. Цифровые маркетинговые услуги ориентированы на бизнес любого масштаба, от малого до глобального, а также на госсектор. Таким образом, разработки VEON AdTech помогут поддержать экономику стран присутствия Группы, чьи расходы на digital-рекламу оцениваются в $1,3 млрд в 2023 году.
Каан Терзиоглу, генеральный директор VEON Group:
«Рекламный рынок имеет значительный потенциал для развития. Каждая из компаний Группы уже владеет сильным портфелем активов и технологий, ориентированных на клиентов. Благодаря растущим возможностям в области AdTech наши digital-операторы будут усиливать рост местной экономики, объединяя бизнес и конечных пользователей».
Джордж Хелд, директор по рекламному бизнесу VEON:
«Формирование специального бизнес-подразделения еще больше ускорит развертывание возможностей рекламных технологий Группы и создание новых услуг. В 2022 году наши операторы продемонстрировали сервисы digital-рекламы для ведущих мировых и местных брендов, опираясь на прогрессивные технологии. Предоставляя клиентам прямой доступ к нашим возможностям, мы помогаем рекламодателям выйти на свои целевые рынки».
Узбекистан не случайно выбран в качестве площадки, где разрабатывается уникальное программное обеспечение для компаний VEON Group. Республика воплощает стратегию «Цифровой Узбекистан – 2030», становясь государством с развитой цифровой экономикой. Статус IT-хаба Центральной Азии позволил разместить в столице страны штаб-квартиру высокотехнологичной компании, которой предстоит создавать и запускать услуги digital-маркетинга.
Анджей Малиновски, генеральный директор Beeline Uzbekistan:
«В течение последних двух лет мы активно поддерживали digital-трансформацию Узбекистана, расширяя портфель цифровых услуг, развивая партнерские отношения с университетами, проводя хакатоны для молодых IT-специалистов. Появление VEON AdTech – отличное продолжение этой традиции. Присутствие в стране компании такого уровня будет способствовать дальнейшему развитию технологий и профессиональному росту специалистов в сфере digital».
Опции и возможности digital-маркетинга основаны на технологии VEON Mobile ID, которая обеспечивает повышенную конфиденциальность. VEON AdTech гарантирует, что данные останутся под защитой. В интересах потребителей все данные рекламных кампаний будут обрабатываться в стране присутствия.