O‘zbekistonga qattiq sovuq kirib kelishi prognoz qilindi
Jahon prognoz markazlarining dastlabki hisob-kitoblariga ko‘ra, Ural va G‘arbiy Qozog‘iston orqali Rossiyasining shimoliy Yevropa hududlaridan 9-10 dekabr kunlari O‘zbekistonning  shimoliy hududlariga, 11-12 dekabrda esa butun respublika hududiga juda sovuq havo massasi kirib kelishi kutilmoqda.
10-11 dekabr kunlari respublika bo‘ylab yog‘ingarchilik bo‘ladi (yomg‘ir, qorga aylanishi mumkin).
Havo harorati asta-sekin pasayadi va 11-12 dekabrda kechasi 7-10 daraja sovuqgacha, kunduzi 0-3 darajagacha pasayadi, shimolda kechasi 12-17 daraja sovuq, kunduzi 5-10 daraja sovuq bo‘lishi kutilmoqda.
Toshkentda 10-11 dekabrda, vaqti-vaqti bilan yog‘ingarchilik bo‘ladi (yomg‘ir, qorga aylanishi mumkin). 11-12 dekabrda havo harorati kechasi 7-10 daraja sovuq, kunduzi 0-3 daraja sovuqgacha pasayadi.
9-12 dekabr kunlari uchun ob-havo ma’lumoti maslahatomus hisoblanadi.
Agar keskin sovuq yangi ma’lumotlar bilan tasdiqlansa, O‘zgidromet – «Tezkor gidrometeorologik ma’lumot» maxsus xabari bilan e’lon qiladi.

Синоптики прогнозируют похолодание в Узбекистане к концу недели
На Узбекистан обрушится очень сильные холода и снег, сообщает Узгдиромет со ссылкой на мировые метеорологические центры.
Согласно информации, 9-10 декабря на северные регионы Узбекистана ожидается вторжение очень холодной воздушной массы из северных европейских регионов России через Урал и Западный Казахстан.
10-11 декабря по всей республике пройдут осадки. Температура воздуха будет постепенно снижаться и 11-12 декабря опустится ночью до 7-10 градусов мороза, и до 0-3 градусов тепла днем. На севере республики ожидается 12-17 градусов мороза ночью и до 5-10 градусов мороза днем.
В Ташкенте 10-11 декабря местами ожидаются осадки. 11-12 декабря температура понизится до 7-10 градусов мороза ночью и до 0-3 градусов тепла днем.