«O‘zbekneftgaz» AJ Respublika korporativ sektorida birinchilardan bo‘lib GRI va SASB hisobot standartlariga muvofiq tayyorlangan «Barqaror rivojlanish hisoboti»ni e’lon qildi
«O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan PWC konsalting kompaniyasi bilan hamkorlikda birinchi marta 2021 yil uchun Barqaror rivojlanish hisobotini (ESG) tayyorladi va e’lon qildi.
Global Reporting Initiative (GRI) va Barqaror rivojlanish hisob standartlari Kengashi (SASB) standartlari tizimi asosida barqaror rivojlanish sohasidagi hisobotlarni tayyorlash zamonaviy kompaniyalarni ekologik, ijtimoiy va korporativ boshqaruv vazifalarini hal qilishga jalb qilish va ularning mahalliy, mintaqaviy va global darajada barqaror rivojlanishga qo‘shgan hissasini aks ettirishga qaratilgan.
«O‘zbekneftgaz» AJ Barqaror rivojlanishi to‘g‘risidagi hisobotni ishlab chiqishda asosiy e’tibor quyidagi uchta tamoyilga qaratildi:
• atrof-muhitga mas’uliyat bilan yondashish;
• ijtimoiy mas’uliyat;
• korporativ boshqaruvning sifati.
Hisobotni tayyorlashda menejment va rivojlanish strategiyasi, iqtisodiy ko‘rsatkichlar, ekologik qonunlarga rioya qilish, xodimlar salomatligi va xavfsizligi kabi muhim mavzular doirasida umumiy ko‘rsatkichlar to‘liq ochib berildi. 100 ta GRI ko‘rsatkichidan 97 tasi, shuningdek, 12 ta SASB ko‘rsatkichlardan 9 tasi to‘liq oshkor qilindi. Ko‘rsatkichlar xalqaro standartlarga muvofiq to‘liq ochib berilgan bo‘lib, bu «O‘zbekneftgaz» AJning muvaffaqiyatli tashkiliy ishlari va investitsion jozibadorligini ta’kidlaydi.
ESG tamoyillarini joriy qilish kompaniyanng jamiyatga, shu jumladan atrof-muhit va iqtisodiyotga ta’sirini hisobga olgan holda ishlashini anglatadi. Bu nafaqat butun iqtisodiyotning barqaror rivojlanishini ta’minlashga yordam beradi, balki kompaniyaning moliyaviy bo‘lmagan xatarlarini kamaytiradi, uning barqarorligini ta’minlaydi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Respublika aholisi farovonligini oshirish bo‘yicha faoliyatining shaffofligini oshirish maqsadida har yili barqaror rivojlanish hisobotini tayyorlashni va doimiy ravishda ommaga e’lon qilib borishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ymoqda.

АО «Узбекнефтегаз» одним из первых в корпоративном секторе республики опубликовал «Отчет о устойчивом развитии», подготовленный в соответствии со стандартами отчетности GRI и SASB
АО «Узбекнефтегаз» совместно с консалтинговой компанией PWC впервые подготовило и опубликован Отчет по устойчивому развитию (ESG) на 2021 год.
Разработка и публикация Отчётов в области устойчивого развития в соответствии со Стандартами отчетности Global Reporting Initiative (GRI) и Совета по стандартам учета в области устойчивого развития (SASB), нацелена на вовлечение современных компаний в решение экологических, социальных и управленческих задач и отражение их вклада в устойчивое развитие на местном, региональном и глобальном уровнях.
При разработке отчета об устойчивом развитии АО «Узбекнефтегаз» основное внимание было уделено следующим трем принципам:
– ответственный подход к окружающей среде;
– социальная ответственность;
– качество корпоративного управления.
По итогам разработки отчета, были полностью раскрыты общие показатели, а также существенные темы, такие как управление и стратегия развития, экономическая результативность, соответствие требованиям экологических законов, здоровье и безопасность персонала и другое. Из 100 показателей GRI полностью раскрыты 97 показателей в соответствии с международными стандартами, а также из 12 показателей SASB были полностью раскрыты 9.
Показатели полностью раскрыты в соответствии с международными стандартами, что подчеркивает успешную организационную работу и инвестиционную привлекательность АО «Узбекнефтегаз».
Реализация принципов ESG означает, что компания оперирует с учетом своего влияния на общество, в том числе через окружающую среду и экономику. Это не только помогает обеспечить устойчивое развитие экономики в целом, но и снижает нефинансовые риски самой компании, обеспечивая ее стабильность.
АО «Узбекнефтегаз» планирует в дальнейшем продолжить ежегодную подготовку и публикацию отчета об устойчивом развитии, с целью увеличения прозрачности по части раскрытия нефинансовой информации и улучшения благосостояния жителей Республики Узбекистан.