«O‘zbekneftgaz»: Mutaxassislar konlarni integral modellashtirish bo‘yicha «Schlumberger» kompaniyasining xalqaro sertifikatlariga ega bo‘lishdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Raqamli O‘zbekiston – 2030» qarorining ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayevning topshirig‘i bilan neft va gaz sanoati tarixida ilk marotaba Konlarni ishlatish departamenti qoshida «Modellashtirish markazi» tashkil etildi.
Modellashtirish markazi zimmasiga geologik-texnik tadbirlarni ishlab chiqish va ularning bajarilishini nazorat qilishda hamda konlarni ishlatishni rejalashtirish va boshqarishda IAM (Integrated Asset Modeler) dasturidan foydalangan holatda kompleks yondashuvga bosqichma-bosqich o‘tish vazifasi qo‘yilgan.
Belgilangan vazifalarni bajarish uchun «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati rahbariyati tomonidan yuqori malakali jahon andozalari darajasidagi mutaxassislarni jalb etgan holda xodimlarining malakasini oshirish kurslarini o‘tkazish orqali Jamiyatning jahon bozoridagi nufuzini oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Xususan, joriy yilning 7-14 avgust kunlari Qozog‘istonning Nur-Sulton shahrida Modellashtirish markazi xodimlari konlarni integral modellashtirish yo‘nalishi bo‘yicha o‘quv kurslarini tamomlashdi.
Mazkur o‘quv kursi «Schlumberger» va «O‘zbekneftgaz» AJ bilan hamkorlikda tashkil etildi.
O‘quv kursining asosiy maqsadi O‘zbekiston Respublikasidagi neft va gaz konlarida integratsiyalashgan modellarni ishlab chiqish va ularni ishlab chiqarish jarayonlariga tadbiq etishning yangi yo‘nalishini chuqur o‘zlashtirishdan iborat.
Konlarni ishlatishni rejalashtirish va uglevodorodlarni qazib chiqarish jarayonlarini boshqarishda hamda ishlab chiqarish aktivlarini modernizatsiya qilish va ularni konlarning butun hayotiy sikli davomida ishlatish bo‘yicha qarorlar qabul qilish uchun IAM  dasturiy ta’minoti eng to‘liq va moslashuvchan platforma hisoblanadi.
IAM dasturiy ta’minoti korxona darajasida qaror qabul qilish uchun individual yuqori ixtisoslashtirilgan modellarni (qatlam modeli, kon ustki jihazlarining tarmoq modeli, neft va gazni qayta ishlash modeli va iqtisodiy model) yagona modelga birlashtirish imkonini beradi.
Bunday yechim konni o‘zlashtirish konsepsiyasini tanlash, loyiha hujjatlarini tayyorlash yoki uglevodorod qazib olishni optimallashtirish hamda kunlik texnologik operatsiyalarni amalga oshirishda ishlatilishi mumkin.
Integratsiyalashgan model quyidagilarga imkon beradi:
• quduqlar unumdorligi va unga yer usti infratuzilmasi tomonidan teskari ta’sir qilishi mumkin bo‘lgan bosim cheklovlarini hisobga olgan holda uglevodorodlarni qazib chiqarish xajmlarini yuqori aniqlilik darajada shakllantirish;
• uglevodorodlarni yig‘ish / tarqatish tarmog‘ida va qayta ishlash tizimidagi to‘siqlarni aniqlash va bartaraf etish;
• texnologik qarorlar qabul qilishda xavflarni kamaytirish;
• barcha aktivning xususiyatlarini tahlil qilish orqali konni o‘zlashtirish uchun kapital xarajatlarni optimallashtirish;
• aktivning butun hayot aylanishi davomida oqimni ta’minlashning mumkin bo‘lgan muammolarini baholash orqali operatsion xarajatlarni optimallashtirish.
Ushbu zamonaviy yondashuvlar texnologik parametrlarni prognozlash sifatini oshiradi, rivojlanish ssenariylarini ko‘p faktorli, ko‘p mezonli baholashni amalga oshirishga imkon beradi va texnologik qarorlarni qabul qilishda xavfni kamaytiradi.
O‘quv kurslari amaliy mashg‘ulotlar va tajriba almashish bilan birga muhokama tarzida o‘tkazildi. Trening yakunida ishtirokchilarga «Schlumberger» kompaniyasining «Integrated Asset Modeler Fundamentals» xalqaro standarti sertifikatlari topshirildi.

«Узбекнефтегаз»: Специалисты получили международные сертификаты компании «Schlumberger» по интегральному моделированию месторождений
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан «Цифровой Узбекистан – 2030» и по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева впервые в истории нефтегазовой отрасли создан «Центр моделирования» при департаменте разработки месторождений.
Перед Центром моделирования поставлена огромная задача по планированию геолого-технических мероприятий, их мониторингу выполнения и поэтапному переходу к интегрированному подходу к планированию разработки и управлению месторождением, с применением программного обеспечения IAM (Integrated Asset Modeler).
Для выполнения поставленных задач руководство АО «Узбекнефтегаз» оказывает особое внимание проведению обучающих курсов и повышению квалификации сотрудников с привлечением высококвалифицированных специалистов мирового уровня, тем самым улучшает имидж АО «Узбекнефтегаз» на мировом рынке.
В частности, с 7 по 14 августа текущего года в городе Нур-Султан Казахстана, сотрудники Центра моделирования прошли обучающие курсы по направлению интегрированного моделирования.
Данный учебный курс был организован в рамках сотрудничества с компанией «Schlumberger» и АО «Узбекнефтегаз».
Основной целью курса является углубленное освоение нового направления по созданию и внедрению интегрированных моделей на месторождениях нефти и газа Республики Узбекистан.
Программное обеспечение IAM (Integrated Asset Modeler) для планирования разработки месторождений и управления добычей является наиболее полной и гибкой платформой для принятия решений по модернизации производственных активов и их эксплуатации на протяжении всего жизненного цикла месторождений.
ПО IAM позволяет интегрировать отдельные узкоспециализированные модели (пласта, сети сбора, переработки и экономики) в единую модель для принятия решений на уровне предприятия.
Такое решение может быть использовано в рамках выбора концепции разработки месторождения, подготовки проектной документации, или ежедневных технологических операций по оптимизации добычи углеводородов.
Интегрированная модель позволяет:
- достигнуть более точных прогнозов добычи за счёт учёта взаимовлияния продуктивности скважин и ограничений по противодавлению со стороны наземной инфраструктуры;
- выявлять и устранять узкие места в сети сбора/распределения закачки и в системе переработки;
- уменьшить риски при принятии технологических решений;
- оптимизировать капитальные затраты на разработку месторождения с помощью анализа особенностей всего актива;
- оптимизировать операционные затраты с помощью оценки возможных проблем по обеспечению подачи потока на протяжении жизненного цикла актива.
Эти современные подходы обеспечат повышение качества прогнозирования технологических параметров, позволят выполнять многофакторную, многокритериальную оценку сценариев разработки и уменьшить риска при принятие технологических решений.
Курсы тренинга велись в форме дискуссий с сопровождением практических упражнений и обмена опытом. По итогам тренинга участникам были представлены сертификаты международного стандарта компании «Schlumbegrer» «Integrated Asset Modeler Fundamentals».