«O‘zbektelekom» AK dunyo bo‘ylab mashhur internet xizmatlarini mahalliylashtirishini ma’lum qildi
«O‘zbektelekom» AKning ma’lumotlarni qayta ishlash bulutli markazi negizida internet xizmatlarini taqdim etadigan dunyodagi eng yirik kompaniyalar bilan hamkorlikda IT-gigantlarining server uskunalari va ko‘plab xizmatlari mahalliylashtirildi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
«Bu butun O‘zbekiston uchun muhim voqeadir. Yirik internet xizmatlarini O‘zbekiston Respublikasi hududida mahalliylashtirish internet foydalanuvchilari ushbu xizmatlar tomonidan taqdim etiladigan audio va video kontentlarni, dasturiy ta’minot va boshqa kontentlarni yuklab olish tezligini oshirishga yordam beradi», deyiladi xabarda.
Qayd etilishicha, loyihani amalga oshirish quyidagi imkoniyatlarni taqdim etadi:
- barcha yirik internet xizmatlarining ishini tezlashtirish va ushbu xizmatlarning har qanday so‘roviga tezroq javob berish;
- kontentni yuklab olish vaqtini sezilarli darajada qisqartirish va bu orqali foydalanish samaradorligi oshirish.
Xizmatlarning mahalliylashtirilishi tufayli internet foydalanuvchilari ma’lumotlarni tezroq olish va yuklab olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. «Ping» ko‘rsatkichi kamroq bo‘ladi, ya’ni xizmatlarga bo‘lgan har qanday so‘rovga javob/ma’lumotlar olish transmilliy tarmoq orqali amalga oshiriladi va bunda foydalanuvchining so‘roviga javob olish vaqtini qisqartiradi.
O‘zbekiston hududida xizmatlarning mahalliylashtirilishi xalqaro internet kanalini sezilarli darajada yengillashtirishi ham muhim omillardan biri sifatida e’tirof etilmoqda. Bu O‘zbekistonning barcha operatorlari va provayderlariga abonentlar uchun yanada arzon va tezkor takliflarni taqdim etish imkonini beradi.
Shu munosabat bilan respublikaning operatorlari va provayderlari uchun CDN-serverlaridan foydalanish imkoniyati bo‘lgan UZ-IX tarmog‘ining piring tarmog‘i xizmatlari uchun maxsus tariflar ishlab chiqilgan va bu orqali operatorlar va provayderlar o‘z abonentlariga mahalliylashtirilgan internet xizmatlarini taqdim etish imkonini beradi.
Ta’kidlanishicha, belgilangan narxlar xalqaro paketli kommutatsiya markazi orqali xalqaro internet-kanal xizmatlari narxidan sezilarli darajada, ya’ni 2-3 baravar past va bu piring tarmog‘iga ulangan respublika operator va provayderlar uchun o‘z abonentlariga jahon darajasidagi eng yaxshi xizmatlarini taqdim etish imkonini beradi.
«O‘zbektelekom» aksiyadorlik kompaniyasi aholi, biznes, davlat idoralari, shuningdek O‘zbekistonning operatorlari va provayderlari uchun rivojlangan raqamli operatorga aylanishga harakat qilmoqda. Kompaniya oldida turgan asosiy vazifa – keng doirada qo‘llash mumkin bo‘lgan zamonaviy raqamli infratuzilmani taqdim etishdir. «O‘zbektelekom» AK mamlakatimiz iqtisodiyotini raqamli transformatsiyasi uchun qulay vosita va ishonchli poydevor hisoblanadi», — deyiladi kompaniya ma’lumotida.

АК «Узбектелеком» объявляет о локализации популярных мировых Интернет сервисов
UZTELECOM - национальный оператор, создает необходимые условия для развития цифровой экономики и вводит дополнительные удобства для всех интернет пользователей страны.
На базе облачного центра обработки данных Компании в сотрудничестве с крупнейшими мировыми компаниями, представляющими интернет сервисы, произведена локализация серверного оборудования и многочисленных сервисов ИТ-гигантов.
Это знаменательное событие для всего Узбекистана. Локализация крупных интернет сервисов на территории Республики Узбекистан способствует увеличению скорости загрузки интернет-пользователями аудио и видео контента, программных обеспечений и других видов контента, предоставляемых данными сервисами.
Реализация проекта даёт:
• Ускорение работы всех крупных интернет сервисов и на любой запрос в данных сервисах будет более быстрый ответ;
• Существенное сокращение времени загрузки контента. Загрузка будет занимать меньше времени, а значит эффективность использования соединения повысится.
За счет локализации сервисов все интернет пользователи смогут получать информацию и загружать данные быстрее. Показатель «ping» будет меньше, т.е. любой запрос на сервисы не будет проходить через транснациональные сети для получения ответа/информации, что уменьшит время ответа на запросы пользователей.
Немаловажно также и то, что за счёт локализации сервисов внутри Узбекистана имеется возможность значительно разгрузить международный Интернет канал. Это позволит всем операторам и провайдерам Узбекистана предоставить еще более доступные и скоростные тарифы для абонентов.
В связи с этим были разработаны специальные тарифы на услуги пиринговой сети UZ-IX с доступом к CDN-серверам для операторов и провайдеров Республики, что позволит операторам и провайдерам предоставлять локализованные интернет сервисы своим абонентам. Стоит отметить, что установленные цены значительно,
а именно в 2-3 раза меньше тарифов услуг международного интернет канала через международный центр пакетной коммутации, т.е. теперь подключившись к услугам пиринговой сети операторы и провайдеры Республики могут предоставить своим абонентам более качественные мировые сервисы.
АК «Узбектелеком» стремится стать передовым цифровым оператором для населения, бизнеса, государственных структур, а также операторов и провайдеров Узбекистана. Главная задача - предоставлять современную цифровую инфраструктуру для самого широкого круга применения. АК «Узбектелеком» является удобным инструментом и надёжным фундаментом для цифровой трансформации экономики нашей страны.