Parkent tumanida uch nafar voyaga yetmagan bola suv havzasida cho‘kib, vafot etganligi holati yuzasidan tergovga qadar tekshirish harakatlari o‘tkazildi
Tekshirishda mutasaddi tashkilotlar tomonidan "Parkentsoy" kanalidagi suv oqim bo‘ylab hosil bo‘lgan, chuqurligi taxminan 2 metrni tashkil etgan, 20*40 m2 o‘lchamdagi suv havzasida ta’qiqlovchi belgilar o‘rnatilmaganligi, aholi o‘rtasida tushuntirish ishlari olib borilmaganligi, yoxud su’niy tashkil topgan suv havzasini bartaraf etish choralari ko‘rilmaganligi aniqlandi.
Ish bo‘yicha isbotlanishi lozim bo‘lgan barcha holatlarni tekshirish hamda bir qator tergov harakatlari o‘tkazish lozimligini inobatga olib, Jinoyat kodeksining 116 (Kasb yuzasidan o‘z vazifalarini lozim darajada bajarmaslik) va 207 (Mansabga sovuqqonlik bilan qarash) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

В Паркентском районе Ташкентской области в искусственном водоеме утонули трое детей. Информацию об этом подтвердил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов.
По факту произошедшего проведена доследственная проверка. В ходе проверки выявлено, что на искусственно образованном водоёме глубиной около 2 метров, возникшем вдоль течения канала Паркентсой, не были установлены предупреждающие знаки, среди населения не проводилась разъяснительная работа, а также не были приняты меры по устранению опасного участка.
Учитывая необходимость установления всех обстоятельств и проведения ряда следственных действий, возбуждено уголовное дело по статьям 116 (ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей) и 207 (должностная халатность) Уголовного кодекса.
После завершения всех необходимых следственных действий будет принято законное процессуальное решение.