Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi hayoti, hududlarning iqtisodiy rivoji va yangi loyihalar bilan tanishish maqsadida 18 iyun kuni Toshkent viloyatining Parkent tumaniga tashrif buyurdi. Dastlabki manzil “Parkentsoy” turar joy massivi bo‘ldi.
Hududlarni “o‘sish nuqtalari”ga tayanib rivojlantirish, aholiga munosib turmush sharoitlari yaratish – davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishi. Bunday o‘zgarishlar Parkent tumanida ham namoyon.
Tuman markazidan oqib o‘tuvchi Parkentsoy qirg‘og‘ida qurilayotgan ushbu massivni ekoshahar deyish mumkin. Uning umumiy maydoni olti gektar bo‘lib, jami 5 ming 200 xonadonli 125 ta ko‘p qavatli turar joy quriladi. Ular barcha zamonaviy kommunal tarmoqlar, energiya tejamkor texnologiyalar bilan ta’minlanadi. Jumladan, uylar tepasiga geokollektorlar o‘rnatilib, suv isitishda foydalaniladi.
Aholi nisbatan zich yashaydigan hududlar uchun bunday massivlar muhim ijtimoiy ahamiyatga ega. Uylarning shinamligi, tannarxi xalqimizga mos. Bu ayrim mahallalarda bir hovlida qisilishib yashayotgan oilalar uchun ayni muddao bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari mazkur yangi xonadonlardagi sharoitlarni kirib ko‘rdi.
Bu yerda, shuningdek, ikkita maktab, sakkizta bog‘cha, bolalar maydonchalari, 10 gektarlik park, sun’iy ko‘l, sayilgoh va veloyo‘laklar barpo qilinadi. 17 kilometr ichki yo‘llar ta’mirlanadi.
Massiv nafaqat obod turmush uchun, balki tadbirkorlik uchun ham sharoit yaratadi. Bu yerda 58 ta noturar bino qad rostlaydi. Ularda savdo va xizmat korxonalari joylashib, 700 dan ortiq ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari shu yerda tumanni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Bu boradagi muhim loyiha – “Baytqo‘rg‘on – Parkent” elektrlashtirilgan temir yo‘li. Hozirda uning qurilishi jadal ketmoqda. Qariyb 24 kilometrlik bu yo‘l foydalanishga topshirilgach, Parkentdan poytaxtimizga borish uchun katta qulaylik yaratiladi, tumanning xushmanzara go‘shalariga sayohatga kelish osonlashadi. Unda kuniga 275 ming nafargacha yo‘lovchi tashilishi hisob-kitob qilingan. Umuman, buning natijasida qatnov va tadbirkorlik faollashib, Parkent iqtisodiyotining sur’ati jadal oshadi.
Parkentsoyni tartibga keltirish, qirg‘oqlarini mustahkamlash bo‘yicha ham ish olib borilmoqda. Birinchi bosqichda soyning 4 kilometr qismi to‘liq betonlashtirildi. Bu yangi bunyodkorliklarga yo‘l ochdi. Xususan, soy bo‘ylab qariyb besh kilometrlik yangi yo‘l qurildi. U hozir tuman markazidan o‘tgan asosiy ko‘chaga yondosh bo‘lib, bir kecha-kunduzda 10 ming avtomobilni o‘tkazish quvvatiga ega. Bu transportlar yuklamasining bir qismini o‘ziga olib, markazda tirbandlikni kamaytiradi. Shuningdek, piyodalar yo‘lakchasi, yo‘l o‘tkazgich va ko‘prik barpo etilgan.
Endi, ikkinchi bosqichda Kumushkongacha bo‘lgan o‘zanlar tartibga keltirilib, ochiladigan 100 gektar yerda turizm ob’yektlari tashkil etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz shu yerda parkentlik faollar bilan suhbatlashdi.
– Bizning eng katta boyligimiz yurtimiz tinchligi, xalqimizning osoyishtaligi. Tinchlik barqaror bo‘lsa, mana shunday bunyodkorlik bo‘ladi, rejalar amalga oshadi. Davlat tashkilotlarini safarbar qilib, imkoniyatlarni yuzaga chiqarib, hamma hududlarni rivojlantirishga harakat qilayapmiz. Parkentga ham istiqlol shabadasi, islohotlar natijasi yetib kelganini ko‘rib, xursand bo‘ldim. Xalqimiz mana shunday farovon sharoitda yashashga munosib, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Nuroniylar tuman rivoji uchun yaratilayotgan ulkan imkoniyatlar, aholi hayotida bo‘layotgan o‘zgarishlar, mehnatidan baxt topayotgan insonlar haqida so‘zladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 18 июня посетил Паркентский район Ташкентской области, чтобы ознакомиться с условиями жизни населения, ходом социально-экономического развития и реализацией новых инфраструктурных проектов. Первым объектом визита стал строящийся жилой массив «Паркентсой».
Развитие регионов на основе точек роста и создание достойных условий для жизни населения — один из приоритетов государственной политики. Эти принципы наглядно реализуются в преобразованиях, происходящих в Паркентском районе.
Жилой массив, возводимый на берегу протекающего через районный центр ручья Паркентсой, по праву можно назвать экогородком. На площади в 6 гектаров планируется строительство 125 многоквартирных домов, рассчитанных на 5200 квартир. Все здания будут обеспечены современными инженерными коммуникациями и энергоэффективными технологиями. В частности, на крышах домов будут установлены геоколлекторы, позволяющие использовать возобновляемые источники энергии для подогрева воды.
Подобные комплексы особенно актуальны для густонаселенных районов: они обеспечивают качественное, комфортное и при этом доступное жилье для населения.
В рамках проекта также предусмотрено строительство двух школ, восьми детских садов, детских и спортивных площадок, 10-гектарного парка, искусственного озера, зон отдыха и велосипедных дорожек. Дорожная инфраструктура будет усилена за счет ремонта 17 километров автодорог.
Кроме того, новый массив создает условия не только для комфортного проживания, но и для развития предпринимательства. Здесь будет построено 58 нежилых зданий, в которых разместятся объекты торговли и сферы услуг. Планируется создание более 700 новых рабочих мест.
Президент также ознакомился с презентацией по перспективному развитию района. Одним из ключевых проектов стало строительство электрифицированной железной дороги «Байткурган — Паркент». Уже проложены почти 24 километра рельсов. После ввода линии в эксплуатацию будет существенно облегчен доступ к живописным уголкам района, а также увеличится туристический поток. По расчетам, по этому маршруту смогут передвигаться до 275 тысяч пассажиров в день.
Была представлена информация о благоустройстве русла Паркентсоя и укреплении его берегов. На первом этапе 4 километра русла были полностью забетонированы. Это открыло возможности для новых строительных проектов. Вдоль ручья проложена 5-километровая автодорога, параллельная главной улице района, с пропускной способностью до 10 тысяч автомобилей в сутки. Это позволит существенно разгрузить транспортный поток в центре и снизить уровень заторов. Также были построены тротуары, путепровод и мост.
На втором этапе планируется благоустройство русла до населенного пункта Кумушкон, а также создание туристических объектов на открывающихся 100 гектарах территории.
Президент дал поручения по доработке всех представленных проектов с учетом передового градостроительного опыта и современных требований к устойчивому развитию.
В рамках визита Шавкат Мирзиёев также пообщался с активом района.
– Наше самое большое богатство — это мир и стабильность в стране, — отметил Президент. — Там, где есть стабильность, будет и развитие, и созидание. Мы мобилизуем все государственные структуры, раскрываем потенциал каждого региона и стремимся к гармоничному развитию всех территорий. Я рад видеть, что до Паркента дошло дыхание обновления, и результаты реформ здесь уже дают ощутимые плоды. Наш народ достоин того, чтобы жить в благополучных, современных и комфортных условиях.
Представители старшего поколения рассказали о масштабных возможностях, создаваемых для развития района, происходящих изменениях в жизни населения.