Prezident Namanganda yig‘ilish o‘tkazmoqda: tafsilotlar
Ayni paytda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Namangan viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda.
“Har safar bu viloyatga kelganimda, odamlardagi ko‘tarinki kayfiyatni, kattayu-kichik doimo harakatda, izlanishda yurganini ko‘rib quvonaman.Bugun ham hududdagi ijobiy o‘zgarishlar, yangi ishga tushgan korxonalar bilan tanishib, islohotlarimiz to‘g‘ri yo‘ldan borayotganiga yana bir bor amin bo‘ldim”,- dedi davlatimiz rahbari yig‘ilish avvalida.
So‘nggi yillarda Namanganda salmoqli ishlar amalga oshirilgani ta’kidlandi.
Ertaga boshlanadigan kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha xalqaro forumga Namangan shahri mezbonlik qilayotgani bejiz emasligi qayd etildi.
Qisqa vaqt ichida Namanganda kambag‘allik 2,5 barobar kamaydi. Bu, eng avvalo, yaratilgan sharoit va viloyat aholisining mashaqqatli mehnati bilan bo‘lgani ta’kidlandi.
So‘nggi sakkiz yilda viloyatga 7 milliard dollar xorijiy investitsiya kirdi, 8 mingga yaqin yangi korxona ishga tushdi. Eksport qilinayotgan mahsulotlar turi 2 karra ko‘payib, 1 mingdan oshdi. Aholining real o‘rtacha daromadi 3 barobar oshdi. Mehnatga layoqatli aholining 82 foizi aynan kichik biznes va tadbirkorlik orqali daromad topmoqda.
Davlat rahbari viloyatda barcha drayver sohalarni rivojlantirish uchun resurs ham, sharoit ham yetarli ekanini ko‘rsatib o‘tdi.
Viloyat hokimi va uning o‘rinbosarlari, 14 ta tuman va shahar hokimlari oldida yil yakunigacha 4 milliard 200 million dollar investitsiya olib kelish, eksportni 1 milliard dollarga yetkazish, 323 ming odamni ishli qilish, 26 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish vazifasi turgani qayd etildi.
Norin tumanidagi 5 mingdan ziyod aholi yashaydigan Sho‘rariq mahallasi misolida “og‘ir” mahallalar qiyofasini tubdan o‘zgartirib, shahar muhitini olib kirish chora-tadbirlari belgilab olindi.
Xususan, bunday mahallalarda zamonaviy mahalla guzari qurib beriladi, bolalar va sport maydonchalari, servis ob’yektlari, kutubxona, kasb va til o‘rgatish markazi, bank shoxobchasi tashkil etiladi. Ko‘chalar asfalt qilinadi va yoritiladi. Eskirgan va hosildorligi past bog‘lar to‘liq yangilanadi.
Kosonsoy va Norin tumanlariga 100 milliard so‘mdan, qolgan tumanlarning ikkitadan “og‘ir” mahallasiga esa 5 milliard so‘mdan, jami 320 milliard so‘m berilib, ular namunali hududga aylantiriladi.

«Каждый раз, когда приезжаю в эту область, я радуюсь, видя приподнятое настроение людей, то, что и взрослые, и молодые всегда в движении, в поиске. Сегодня, ознакомившись с позитивными изменениями в регионе, с новыми предприятиями, я ещё раз убедился, что наши реформы идут в правильном направлении», — отметил глава государства в начале совещания.
Было подчеркнуто, что в последние годы в Намангане реализован значительный объём работ.
Отмечено, что проведение завтра в городе Наманган международного форума по сокращению бедности — не случайность.
За короткий срок уровень бедности в Намангане сократился в 2,5 раза. Это стало возможным, прежде всего, благодаря созданным условиям и упорному труду населения области.
За последние восемь лет в регион поступило 7 миллиардов долларов иностранных инвестиций, открыто около 8 тысяч новых предприятий. Ассортимент экспортируемой продукции увеличился вдвое и превысил 1 тысячу наименований. Реальные средние доходы населения выросли втрое. 82% трудоспособных жителей получают доход именно через малый бизнес и предпринимательство.
Президент подчеркнул, что в области достаточно ресурсов и условий для развития всех драйверных сфер.
Перед хокимом области, его заместителями, а также хокимами 14 районов и городов поставлены задачи до конца года привлечь 4,2 миллиарда долларов инвестиций, довести экспорт до 1 миллиарда долларов, обеспечить работой 323 тысячи человек и вывести 26 тысяч семей из бедности.
На примере махалли Шўрарик Нарынского района, где проживает более 5 тысяч человек, определены меры по кардинальному изменению облика «тяжёлых» махаллей и внедрению городской среды.
В частности, в таких махаллях будут построены современные центры махалли, детские и спортивные площадки, сервисные объекты, библиотеки, центры обучения профессиям и языкам, открыты банковские отделения. Улицы будут заасфальтированы и освещены. Старые и малопродуктивные сады полностью обновят.
На развитие Косонсайского и Нарынского районов выделят по 100 миллиардов сумов, а на по две «тяжёлые» махалли в остальных районах — по 5 миллиардов сумов. Всего будет направлено 320 миллиардов сумов, и они будут превращены в образцовые территории.