Rasman: BMT Bosh kotibi 30-iyun – 1-iyul kunlari O‘zbekistonga tashrif buyuradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish 30-iyun – 1-iyul kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar berdi.
Oliy martabali mehmonning tashrifi doirasida Toshkent shahrida oliy darajadagi muzokaralar o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.
Kun tartibidan O‘zbekistonning BMT va uning institutlari bilan ko‘p qirrali hamkorligini yanada kengaytirish va mustahkamlash masalalari, shuningdek, global siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb jihatlari o‘rin olgan. Mamlakatimizda Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratiladi.
Tashrif davomida BMT Bosh kotibi qator sanoat va ijtimoiy soha ob’yektlarini ham borib ko‘radi, ikki tomonlama uchrashuv va tadbirlar o‘tkazadi.

Генсекретарь ООН Антониу Гутерриш завтра посетит Узбекистан
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 30 июня – 1 июля состоится официальный визит Генерального секретаря Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриша в нашу страну.
Программой пребывания высокого гостя в городе Ташкенте предусматривается проведение переговоров на высшем уровне.
В повестку дня включены вопросы дальнейшего расширения и укрепления многопланового сотрудничества Узбекистана с ООН и ее институтами, а также актуальные аспекты глобальной политики и регионального взаимодействия. Особое внимание будет уделено поддержке мер по достижению Целей устойчивого развития в нашей стране.
В ходе визита Генеральный секретарь ООН также посетит ряд индустриальных и социальных объектов, проведет двусторонние встречи и мероприятия.