Rossiyada migrantlar uchun daromad solig‘ini oshirish taklif qilindi
Rossiya Davlat Dumasida migrantlar uchun jismoniy shaxslar daromad solig‘ini 30 foizgacha oshirish taklif qilindi. Bu haqda TASS LDPR fraksiyasi rahbari birinchi o‘rinbosari Andrey Lugovoyga asoslanib, xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, migrantlar Rossiya infratuzilmasi va tibbiyot tizimidan foydalanadi, shu sababli ular daromad solig‘ini to‘liq stavkada to‘lashi kerak.
Deputat soliqlarni to‘lamagan migrantlarni Rossiyadan chiqarib yuborishni ham taklif qildi. «Soliq ta’tillari va bo‘lib-bo‘lib to‘lash bo‘lmasligi kerak: to‘lamadingmi — mamlakatni tark et», — dedi Lugovoy.
Shuningdek, Rossiyaga kirish uchun maxsus avans hisobini joriy etish taklif qilindi. Unga migrant yoki ish beruvchi deportatsiya, vaqtincha saqlash markazida bo‘lish, sud xarajatlari va jarimalarni qoplash uchun mablag‘ kiritishi kerak.
Lugovoyning ta’kidlashicha, migratsiya siyosati Rossiya manfaatlariga moslashtirilishi va chet el fuqarosining mamlakatda qayerda, qanday asosda yashayotgani, ishlayotgani, soliq to‘layotgani hamda qonunlarga rioya qilayotganini nazorat qilish imkonini beruvchi yagona tizim yaratilishi kerak.

В России предложили повысить подоходный налог для мигрантов
Фракция ЛДПР подготовила к рассмотрению в Госдуме законопроект о повышении НДФЛ для работающих в стране мигрантов. Авторы законопроекта предлагают увеличить до 30% ставку НДФЛ для иностранных граждан, работающих в России на основании патента.
Согласно пункту 3 статьи 224 Налогового кодекса, доходы физлиц, не являющихся налоговыми резидентами России, облагаются налогом в размере 30%. Однако под эту норму не попадают доходы иностранцев, работающих в стране на основании патента. Для них ставка НДФЛ остается равной по сравнению с гражданами России и составляет 13%.
Как отмечается в законопроекте, который цитирует газета «Известия», свыше 2 млн 164 тыс. человек получили разрешение на работу в России за 2022 год. Из них патент на осуществление трудовой деятельности имели 2 млн 35 тыс. человек. Этот показатель был фактически аналогичен в 2023 году.
Глава фракции Леонид Слуцкий назвал несправедливыми для жителей России существующие условия налогообложения. Он отметил, что мигранты должны платить больше налогов, так как бОльшая часть заработанных ими средств отправляется семьям за рубеж.