Raqobat qo‘mitasi yirik savdo tarmoqlari va respublikamiz hududlardagi savdo komplekslarini Ramazon oyida narxlari barqarorligini ta’minlash muhimligi to‘g‘risida ogohlantirdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev saxovat, mehr-oqibat va shukronalik ramzi bo‘lgan Ramazon kunlarida ichki bozorlarda narx-navo barqarorligini ta’minlash har qachongidan ham muhim ekanligini ta’kidlab, tegishli topshiriqlar bergan edi.
Yuqoridagilar ijrosi yuzasidan, Raqobat qo‘mitasi tomonidan yirik savdo tarmoqlari va respublikamiz hududlardagi savdo komplekslarini Ramazon oyi arafasida keskin talab oshadigan ijtimoiy muhim oziq-ovqat mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash bo‘yicha chakana savdo tarmoqlari va hududlardagi savdo komplekslariga yetkazib beruvchi korxonalar tomonidan narxlarni o‘zgartirishi, logistika xarajatlari va boshqa narxning oshishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan omillar to‘g‘risida Qo‘mitani tezkor xabardor qilib borish, hamda yetkazib beruvchilarni asossiz narxlarni oshirishga yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan ogohlantirib borishlari bo‘yicha ko‘rsatmalar yuborilgan.
Qo‘mita, shuningdek, ijtimoiy muhim oziq-ovqat mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash borasida o‘z vakolatlari doirasida zaruriy barcha choralarni ko‘rib borishini ma’lum qilgan.

Комитет по конкуренции предупредил крупные торговые сети и торговые комплексы в регионах республики о важности обеспечения стабильности цен в месяц Рамазан.
Президент Шавкат Мирзиёев, подчеркнув, что обеспечение стабильности цен на внутреннем рынке в дни Рамазана, являющегося символом щедрости, милосердия и благодарности, важно как никогда, дал соответствующие поручения.
По исполнению вышеуказанного, Комитетом по конкуренции направлены указания крупным торговым сетям и торговым комплексам в регионах республики о необходимости оперативно информировать Комитет об изменении цен предприятиями-поставщиками розничных торговых сетей и торговых комплексов в регионах, о расходах на логистику и других факторах, которые могут привести к росту цен, в целях обеспечения стабильности цен на социально значимые продовольственные товары, спрос на которые резко возрастает накануне месяца Рамазан, а также о предупреждении поставщиков не допускать необоснованного повышения цен.
Комитет также сообщил, что будет принимать все необходимые меры в рамках своих полномочий по обеспечению стабильности цен на социально значимые продовольственные товары.