17 sentyabr kuni Namangan shahrida o‘tayotgan "Kambag‘allikdan farovonlik sari" xalqaro forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad bin Sulaymon al-Jassir bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy tashkilot rahbari forum muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy tabriklab, ITB O‘zbekistonda kambag‘allikni yanada qisqartirish borasidagi vazifalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini ta’kidladi.
Mamlakatimizda ortga qaytmas tus olgan islohotlar strategiyasini amalga oshirishga ko‘maklashish maqsadida Bank guruhi bilan keng ko‘lamli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda ITB bilan sheriklik jadal rivojlanib borayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Qo‘shma loyihalar portfeli 5 milliard dollardan oshib, bugungi kunda transport, infratuzilma, uy-joy qurilishi, energetika, sog‘liqni saqlash, ta’lim kabi ustuvor sohalarni qamrab olgan. Shu bilan birga, investitsiyalarning 40 foizdan ortig‘i xususiy sektorga to‘g‘ri keladi.
Davlatimiz rahbari ITB bilan loyihalar portfelini ikki barobar ko‘paytirish, infratuzilma, ijtimoiy soha va xususiy sektor loyihalarini moliyalashtirish hajmini oshirishni nazarda tutadigan uzoq muddatli Strategik sheriklik dasturini qabul qilish tashabbusini ilgari surdi.
Xususiy biznes salohiyatini ro‘yobga chiqarish, mamlakatimiz hududlarida zamonaviy tibbiyot markazlarini barpo etish, avtomobil yo‘llarini modernizatsiya qilish, irrigatsiya kanallarini tiklash va betonlash hamda boshqa yo‘nalishlarda aniq loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

17 сентября в рамках программы Международного форума «От бедности к процветанию», проходящего в городе Намангане, состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с президентом Исламского банка развития Мухаммадом бин Сулейманом аль-Джассиром.
В начале встречи глава этой авторитетной международной финансовой организации искренне поздравил с успешным проведением форума и подтвердил готовность ИБР всемерно поддержать задачи по дальнейшему сокращению бедности в Узбекистане.
Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения полномасштабного сотрудничества с группой Банка в целях содействия реализации стратегии необратимых реформ в нашей стране.
С особым удовлетворением отмечено динамичное развитие партнерства с ИБР в последние годы. Совместный портфель проектов превысил 5 миллиардов долларов и сегодня охватывает такие приоритетные сферы как транспорт, инфраструктура, жилищное строительство, энергетика,здравоохранение,образование. При этом более 40 процентов инвестиций приходится на частный сектор.
Глава нашего государства выступил за принятие долгосрочной Программы стратегического партнерства с ИБР, предусматривающей удвоение портфеля проектов, увеличение объемов финансирования проектов инфраструктуры, социальной сферы и частного сектора.
Особое внимание уделено продвижению конкретных проектов в области раскрытия потенциала частного бизнеса, строительства современных медицинских центров в регионах страны, модернизации автомобильных дорог, восстановления и бетонирования ирригационных каналов и других направлениях.