Shavkat Mirziyoyev Olmazor tumanida 15 mingta ish o‘rni yaratish bo‘yicha topshiriq berdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 29-iyun kuni Toshkent shahri va tumanlari hokimlari, mutasaddi rahbarlar ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Mahalliy budjetlar mustaqilligini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar natijasida Olmazor tumanida 5 milliard so‘mdan ziyod mablag‘ qolgani, bu hududdagi muammolarni hal etish, yangi loyihalarni amalga oshirishga asos bo‘lishi ta’kidlandi.
Lekin tuman ko‘pgina ko‘rsatkichlar bo‘yicha rivojlanishdan orqada qolayotgani tanqid qilindi. Xususan, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi Toshkent shahridagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan 2 barobar, xizmat ko‘rsatish ko‘lami 3 barobar kam ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Mavjud imkoniyatlardan oqilona foydalanish, ishlamayotgan zavodlarni tiklash, yangi korxonalar tashkil etish, tadbirkorlik va xizmat ko‘rsatishni rivojlantirish hisobidan odamlarga daromad manbai yaratish zarurligi qayd etildi. Tumanda 15 mingta ish o‘rni tashkil etish bo‘yicha topshiriq berildi.

Президент поручил создать в Алмазарском районе 15 тысяч рабочих мест
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 29 июня состоялось совещание с участием хокимов Ташкента и районов столицы, ответственных руководителей. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Отмечалось, что в результате принятых мер по обеспечению самостоятельности местных бюджетов в распоряжении Алмазарского района осталось более 5 миллиардов сумов, что послужит решению проблем района, реализации новых проектов.
Подвергнут критике тот факт, что район по многим показателям отстает от развития. В частности, было указано, что объем производства промышленной продукции в районе в 2 раза, объем оказания услуг - в 3 раза ниже среднего показателя по Ташкенту.
Отмечалась необходимость эффективного использования имеющихся возможностей, восстановления неработающих заводов, создания для людей источников дохода за счет развития предпринимательства и обслуживания. Поручено создать в районе 15 тысяч рабочих мест.