Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon prezidentini tug‘ilgan kuni bilan tabrikladi
Bugun, 24-dekabr kuni O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilarining telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon prezidentini tavallud kuni bilan tabriklab, qardosh ozarbayjon xalqiga farovonlik va ravnaq tiladi.
Prezident Ilhom Aliyevning bugungi Ozarbayjonning hududiy yaxlitligi va shiddatli taraqqiyotini ta’minlashdagi shaxsiy hissasi va tarixiy o‘rni alohida qayd etildi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston-Ozarbayjon munosabatlarida yuksak darajaga – strategik sheriklikka erishilganini katta mamnuniyat bilan ta’kidladilar.
Tovar ayirboshlash hajmi 2023-yilda 30 foizga oshdi, mashinasozlik, to‘qimachilik, pillachilik, qishloq xo‘jaligi, neft-gaz majmuasi, turizm va ko‘plab boshqa tarmoqlarda istiqbolli kooperatsiya loyihalari faol tayyorlanmoqda va amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilari Ikki tomonlama munosabatlarni jadal rivojlantirish yilida amaliy hamkorlikning 10 ta yangi yo‘nalishini shakllantirishga kelishib oldilar.
Shuningdek, 2024-yilga mo‘ljallangan tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi. O‘zbekiston Prezidenti Ozarbayjon rahbariga ushbu mamlakatda bo‘lajak Prezident saylovi muvaffaqiyatli o‘tkazilishini tiladi.

Шавкат Мирзиёев поздравил Президента Азербайджана с днем рождения
24 декабря состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Глава нашего государства сердечно поздравил лидера Азербайджана с днем рождения, искренне пожелав благополучия и процветания братского азербайджанского народа.
Подчеркнуты личный вклад и историческая роль Президента Ильхама Алиева в обеспечение территориальной целостности и стремительного развития современного Азербайджана.
Главы двух стран с глубоким удовлетворением отметили нынешний высокий уровень узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства.
Товарооборот по итогам 2023 года вырос на 30 процентов, ведется активная подготовка и реализация перспективных проектов кооперации в области машиностроения, текстильного производства, шелководства, сельского хозяйства, нефтегазовом комплексе, туристической и многих других отраслях.
Лидеры Узбекистана и Азербайджана договорились о дальнейшей проработке 10 новых направлений практического взаимодействия в Год интенсивного развития двусторонних отношений.
Был рассмотрен также график мероприятий на 2024 год. Президент Узбекистана пожелал главе Азербайджана успешного проведения предстоящих президентских выборов в этой стране.