Shavkat Mirziyoyev paxta O‘zbekistonga nima uchun kerakligini aytdi
Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida yoshlar bilan manzilli va tizimli ishlash, ular uchun munosib sharoitlar yaratish, bandligini ta’minlash masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilgani haqida ma’lum qilgan edik.
Videoselektorda mutasaddi va joylardagi rahbarlar jam bo‘lgani bois ayni kunlardagi yana bir dolzarb masala – g‘o‘za parvarishi bilan bog‘liq chora-tadbirlarga ham to‘xtalib o‘tildi.
Bu yil ob-havoning quruq va salqin kelishi sababli g‘o‘za rivoji 10-15 kunga, ba’zi joylarda 20-25 kunga kechikkani qayd etildi. G‘o‘za parvarishidagi qoloqlikni bartaraf etish, kafolatlangan hosil yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
— Bu yil davlat tomonidan oldingi yillarda bo‘lmagan barcha sharoitlar yaratib berildi, endi fermerlar ham shunga yarasha javob qilishi kerak. Oldingidek rejaning ortidan quvib, daromadni o‘ylamaydigan, hisob-kitobsiz ish qiladigan fermer bizga kerak emas. Paxta bizga rejani bajarish uchun emas, ish o‘rinlarini yaratish, aholi daromadani oshirish, turmush darajasini yaxshilash uchun kerak, — dedi Prezident.
Yig‘ilishda 5-iyuldan 5-sentyabrga qadar «hosilga-hosil qo‘shish dolzarb ikki oyligi» e’lon qilindi. Bu borada amalga oshirilishi zarur bo‘lgan ishlar belgilab olindi.

Шавкат Мирзиёев сказал, для чего Узбекистану нужен хлопок
Как мы сообщали ранее, сегодня, 4 июля, под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание.
В связи с тем, что в видеоселекторном заседании принимали участие должностные лица и местные руководители, был рассмотрен и важный вопрос, связанный  с мерами по уходу за хлопчатником.
Отмечалось, что в связи с погодными условиями – отсутствием дождей и прохладой – развитие хлопчатника отстает на 10-15, на отдельных местах – на 20-25 дней. Были даны указания по устранению отставания в развитии хлопчатника и накоплению  гарантированного урожая.
«В нынешнем году  государством созданы условия, каких не было в предыдущие годы и соответственно этому фермеры должны дать позитивный ответ. Нам не нужен фермер, который как ранее гонится за планом, не думает о доходах и работает без определенного расчета. Хлопок нам нужен не для выполнения плана, а для создания рабочих мест, повышения доходов населения и его уровня жизни», - сказал Президент.
На заседании период с 5 июля по 5 сентября объявлен «Ударным двухмесячником накопления урожая». Намечена работа, которую необходимо выполнить в этом направлении.