Prezident Shavkat Mirziyoyev 7-oktyabr kuni Turkiy davlatlar tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining Gabala shahrida o‘tgan navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev raisligida o‘tgan tadbirda Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkiya davlatlari rahbarlari hamda Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov, Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban, Turkiy davlatlar tashkiloti bosh kotibi Kubanichbek Omuraliyev va boshqa rasmiy shaxslar ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi, amaliy sheriklikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Shavkat Mirziyoyev so‘zining avvalida Ozarbayjon prezidentiga qadimdan Buyuk ipak yo‘lidagi muhim savdo va madaniyat markazlaridan biri bo‘lgan Gabala shahrida sammit yuksak darajada tashkil etilgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
- Sizning bevosita tashabbusingiz bilan biz oxirgi yillarda zamonaviy Ozarbayjonning ko‘plab hududlariga tashrif buyurdik. Go‘zal Qorabog‘ kun sayin obod bo‘layotganiga, Shusha, Xonkendi, Ag‘dam shaharlaridagi ulkan bunyodkorlik ishlariga guvoh bo‘ldik. Albatta, yaqin do‘stlaringiz sifatida bu ijobiy jarayonlar bizlarni juda quvontiradi, - dedi Mirziyoyev.
Ozarbayjon va Armaniston o‘rtasida imzolangan Tinchlik deklaratsiyasi tashkilot mamlakatlariga savdo, iqtisodiyot, transport va gumanitar sohalarda hamkorlik qilish uchun keng imkoniyatlar ochayotgani alohida ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari, shuningdek, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovga TDTga samarali raislik qilgani va hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishga qo‘shgan munosib hissasi uchun minnatdorlik bildirdi.
Sammit kun tartibiga o‘tar ekan, O‘zbekiston yetakchisi bugungi xalqaro vaziyatga qisqacha tavsif berdi.
Bu galgi yig‘ilish murakkab geosiyosiy o‘zgarishlar, dunyoda va mintaqada xavfsizlikka tahdidlar kuchayib borayotgan sharoitda o‘tayotgani ta’kidlandi.
- Yaqinda Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining yubiley sessiyasidagi jahon yetakchilarining chiqish va yondashuvlari ham zamonaviy dunyoning siyosiy va xavfsizlik arxitekturasi bo‘yicha yakdil pozitsiya yo‘qligini yana bir bor namoyon etdi, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu nuqtai nazardan, global boshqaruv tizimini chuqur isloh qilish va takomillashtirish, BMT va Xavfsizlik Kengashining rolini oshirish, shuningdek, xalqaro ishlarda rivojlanayotgan mamlakatlarning ovozini kuchaytirish zarurligi yana bir bor ta’kidlandi.
Yevroosiyo qit’asida tobora avj olayotgan, oxiri ko‘rinmayotgan mojaro va urushlar Tashkilot davlatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgani qayd etildi. G‘azo sektoridagi fojia, Ukraina atrofidagi vaziyat, Eronning yadro dasturi muammosi, Afg‘onistondagi barqarorlik masalalari jiddiy xavotir uyg‘otmoqda.
O‘zbekiston rahbari jahonning qudratli davlatlarining adolatli dunyo tartibotini shakllantirish, o‘zaro ishonch va xavfsizlikni ta’minlash borasidagi intilishlari va yangi rejalarini olqishladi.
Global vaziyatni chuqur tahlil qilish va zarur qarorlar qabul qilish maqsadida TDT mamlakatlari tashqi siyosiy idoralari va maxsus xizmatlari rahbarlarining qo‘shma uchrashuvlarini o‘tkazish va bunday formatdagi birinchi yig‘ilishni kelgusi yilda Samarqand shahrida tashkil etish taklif qilindi.
O‘zbekiston yetakchisi qisqa muddatda jadal rivojlanib borayotgan nufuzli xalqaro tuzilmalar qatoriga kirgan Turkiy davlatlar tashkilotining o‘rni va ahamiyati tobora ortib borayotganini ta’kidladi. Oliy darajadagi siyosiy muloqot kengayib, o‘zaro ishonch mustahkamlanib borayotgani, qo‘shma loyihalar va gumanitar dasturlar faol amalga oshirilayotgani bundan dalolat beradi.
Bugungi kunda TDT doirasida 35 dan ortiq yo‘nalishda amaliy hamkorlik qilinmoqda. O‘zaro savdo hajmi barqaror oshib bormoqda va 2030 yilga borib ikki barobar ko‘payishi kutilmoqda.
O‘zbekiston yetakchisi o‘z nutqining asosiy qismida amaliy hamkorlikni yanada kengaytirishning aniq masalalariga to‘xtaldi.
Tashkilotning nufuzi va salohiyatini oshirish, yaqin istiqbolda uning samarali hamkorlik maydoni sifatidagi rolini kuchaytirish ustuvor vazifa ekani ta’kidlandi.
- Bu borada Turkiy davlatlar o‘rtasida strategik sheriklik, abadiy do‘stlik va qardoshlik to‘g‘risidagi bitimni tezroq kelishib, qabul qilish tarafdorimiz. Albatta, bu muhim bitim hamkorligimizni rivojlantirish yo‘lida asosiy siyosiy hujjat sifatida qardosh xalqlarimizni yanada yaqinlashtirish, amaliy aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishda mustahkam zamin bo‘lib xizmat qiladi, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Ko‘p qirrali sheriklikni kengaytirish va jadallashtirish maqsadida Turkiy davlatlar tashkilotini 2030 yilgacha rivojlantirish strategiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha alohida "yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqish taklif qilindi. Ushbu hujjatlarda quyidagi aniq yo‘nalish va chora-tadbirlarni aks ettirish zarurligi qayd etildi.
Birinchidan, savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish.
O‘zbekiston Prezidenti yaqin istiqbolda TDT doirasida savdo, biznes va o‘zaro investitsiyalar uchun eng qulay sharoitlar, huquqiy asos va infratuzilma yaratishni nazarda tutadigan Yangi iqtisodiy imkoniyatlar makonini shakllantirish muhimligini yana bir bor ta’kidladi.
Amaliy hamkorlikni izchil rivojlantirish va aniq loyihalarni ishlab chiqish, xususan, Turkiy investitsiya jamg‘armasi doirasidagi rejalarni kelishish maqsadida Turkiy davlatlarning iqtisodiy sheriklik bo‘yicha doimiy kengashini ta’sis etish muhimligi qayd etildi. Doimiy asosda faoliyat yuritadigan ushbu tuzilmaga Tashkilot mamlakatlari Bosh vazirlarining o‘rinbosarlari rahbarlik qilishi mumkin. Kengashning Loyiha ofisini Toshkent shahrida joylashtirish taklif etildi.
O‘zbekiston rahbari ta’kidlaganidek, quyidagi masalalar Kengashning doimiy e’tiborida bo‘lishi kerak:
• Turkiy davlatlar Sanoat alyansini tuzish va shu orqali mashinasozlik, tog‘-kon sanoati, elektrotexnika, neft-kimyo, farmatsevtika, yengil, oziq-ovqat sanoati, qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida yetakchi kompaniyalarning kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga ko‘maklashish;
• o‘zaro savdo hajmini yanada oshirish va texnik reglamentlarni yaqinlashtirish maqsadida «Turkiy yashil yo‘laklar» elektron tizimini joriy etish;
• «yashil» energetika, «yashil» vodorod va ammiak bo‘yicha loyihalarni birgalikda amalga oshirish, ilg‘or texnologiyalar, standartlar va vakolatlarni jalb qilish, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini keng joriy etish uchun «Yashil transformatsiya» konsorsiumini tashkil etish;
• strategik minerallar xomashyo bazasini rivojlantirish asosida qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish.
Shu bilan birga, «xomashyo - qayta ishlash - ilm va texnologiyalar - tayyor mahsulot» tamoyili asosida amaliy hamkorlik dasturini qabul qilish muhimligi ta’kidlandi.
Ikkinchidan, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash. Mavjud salohiyatni hisobga olgan holda, TDT mamlakatlari organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish va yetkazib berish bo‘yicha jahon yetakchilariga aylanishi mumkin.
FAO tahliliga ko‘ra, bugungi kunda jahon organik mahsulotlar bozori hajmi 225 milliard dollardan oshadi va kelajakda bu ko‘rsatkich har yili 10 foizga o‘sishi kutilmoqda.
Sifatli va xaridorgir organik mahsulotlar ishlab chiqarish uchun ilmiy-tadqiqot va seleksiya, sanoat kooperatsiyasi va logistika aloqalarini kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi.
- Kelajakda organik mahsulotlarimiz jahon bozoriga yagona brend bilan chiqishi mumkin. Bu borada qishloq xo‘jaligi vazirlarimiz nazoratida Ekspert ishchi guruhini tashkil etib, dastlabki «pilot» loyihalarni saralash va mamlakatlarimizda amalga oshirishni taklif etamiz, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Uchinchidan, transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish va xalqaro tranzit yo‘laklarini rivojlantirish sohasida muvofiqlashtirilgan siyosatni amalga oshirish.
Mamlakatimiz yetakchisi O‘rta koridorni izchil rivojlantirish borasidagi rejalarni qo‘llab-quvvatlab, ushbu yo‘nalishning raqobatbardoshligini ta’minlash va biznes hamjamiyati uchun eng qulay sharoitlar yaratish muhim ekanini ta’kidladi.
Shu ma’noda, maqbul tranzit tariflarini qo‘llash, zamonaviy transport infratuzilmasini rivojlantirish va raqamli bojxona tartib-taomillarini joriy etish muhim ahamiyat kasb etadi.
O‘rta koridor qurilayotgan Xitoy - Qirg‘iziston - O‘zbekiston temir yo‘li va istiqbolli Transafg‘on yo‘lagi bilan bog‘lansa, ulkan mintaqada ko‘p tarmoqli, strategik magistral yo‘llar tizimi yaratiladi.
Transport sohasiga oid bu tashabbuslarning barchasi 12 noyabr kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Multimodal tashuvlar bo‘yicha xalqaro forum doirasida atroflicha muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
To‘rtinchidan, keng ko‘lamli sanoat va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish uchun samarali moliyaviy vositalarni joriy etish.
O‘zbekiston Prezidenti Turkiy investitsiya jamg‘armasi faoliyatini kengaytirish, ITB, ETTB va boshqa xalqaro hamda milliy moliya institutlari bilan Strategik hamkorlik dasturini qabul qilish tashabbusini ilgari surdi.
Beshinchidan, barqaror rivojlanishning muhim drayverlariga aylanayotgan sun’iy intellekt, raqamlashtirish va kreativ iqtisodiyotni rivojlantirish.
Ushbu yo‘nalishlardagi sa’y-harakatlarni birlashtirish maqsadida sun’iy intellekt va kreativ iqtisodiyot sohalaridagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha «yo‘l xaritasi»ni qabul qilish taklif etildi.
Davlat rahbari O‘zbekistonda Turkiy dunyo xalqaro ko‘rgazmasini o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.
Oltinchidan, «Jaholatga qarshi – ma’rifat» tamoyili asosida ilm-fan va ta’lim sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish.
2025-2026 yillarda mamlakatimiz 100 dan ortiq ta’lim muassasalarini birlashtirgan Turkiy universitetlar ittifoqiga raislik qilishi ta’kidlandi. Kelgusi hafta Toshkentda ittifoqning Bosh assambleyasi bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston raislik davrida «Turkiy ilm-fan va innovatsiyalar kunlari»ni o‘tkazish niyatida.
O‘zbekiston Prezidenti ilm-fan va ta’lim sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlash, iqtidorli olimlarning tadqiqotlarini rag‘batlantirish maqsadida mamlakatimizda Turkiy davlatlar xalqaro universiteti o‘z faoliyatini boshlayotganini ma’lum qildi. Davlatimiz rahbari uning negizida Qo‘shma tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash dasturini ishlab chiqishni taklif etdi.
Yettinchidan, yoshlar orasida yot va buzg‘unchi g‘oyalar tarqalishining oldini olish.
Shu munosabat bilan Turkiy davlatlar makonida ekstremistik va radikal mafkuraga qarshi kurashish bo‘yicha Harakatlar rejasini qabul qilish taklif etildi.
O‘zbekiston, shuningdek, islomofobiyaning barcha ko‘rinishlariga qarshi kurashishga qaratilgan yaqin muloqotni davom ettiradi.
Bundan tashqari, Tashkilot doirasida yoshlar o‘rtasida ekologik bilimlar bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarni ishlab chiqish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi yana bir muhim masalaga e’tibor qaratdi.
- Biz kelgusi yilda buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiyning 585 yilligi hamda ulug‘ ozarbayjon shoiri Nizomiy Ganjaviy tavalludining 885 yilligini keng nishonlaymiz. Ana shu mumtoz siymolarning insonparvarlik, o‘zaro do‘stlik va birdamlik haqidagi g‘oyalari, bebaho adabiy merosini keng targ‘ib etish maqsadida «Nizomiy Ganjaviy va Alisher Navoiy ijodi – Turkiy dunyo ma’naviy hayotida» mavzusida xalqaro ilmiy konferensiya o‘tkazishni taklif etamiz, - dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda xorijiy davlatlar delegatsiyalari rahbarlari ham so‘zga chiqdi.
Sammit yakunida Tashkilotga a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan qo‘shma qaror va hujjatlar to‘plami qabul qilindi.

Президент Шавкат Мирзиёев 7 октября принял участие в очередном заседании Совета глав государств Организации тюркских государств, состоявшемся в городе Габале.
Как сообщает пресс-служба президента, в мероприятии, прошедшем под председательством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев и другие официальные лица.
В начале своего выступления Президент Узбекистана выразил искреннюю признательность Президенту Азербайджана за прекрасную организацию саммита в городе Габале, издревле являющемся одним из важных торговых и культурных центров на Великом шелковом пути.
«В последние годы непосредственно по вашей инициативе мы побывали во многих регионах современного Азербайджана. Стали свидетелями того, как с каждым днем всё больше благоустраивается прекрасный Карабах, видим огромную созидательную работу в городах Шуше, Ханкенди, Агдаме. Как ваши близкие друзья мы, конечно, очень рады этим позитивным процессам», – подчеркнул глава нашего государства.
Особо отмечено, что подписанная Декларация о мире между Азербайджаном и Арменией открывает широкие возможности странам Организации для сотрудничества в сферах торговли, экономики, транспорта и гуманитарном направлении.
Глава нашей страны также поблагодарил Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова за эффективное председательство в ОТГ и достойный вклад в выведение сотрудничества на новый уровень.
Переходя к повестке саммита, лидер Узбекистана дал краткую характеристику современной международной ситуации. Подчеркнуто, что нынешнее заседание проходит в условиях сложных геополитических изменений и растущих угроз безопасности в мире и регионе.
«На недавней юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке выступления и подходы мировых лидеров в очередной раз продемонстрировали отсутствие единой позиции относительно архитектуры политики и безопасности современного мира, – заявил глава нашей страны.
В данном контексте он вновь отметил востребованность глубокого реформирования и совершенствования системы глобального управления, повышения роли ООН и Совета Безопасности, а также усиления голоса развивающихся стран
в международных делах.
Подчеркнуто, что на государствах Организации негативно сказываются обостряющиеся на Евразийском континенте конфликты и войны, которым не видно конца. Серьезную обеспокоенность вызывают трагедия в секторе Газа, ситуация вокруг Украины, иранской ядерной программы, вопросы стабильности в Афганистане.
Глава Узбекистана приветствовал стремления и новые планы ведущих мировых держав по формированию справедливого миропорядка, обеспечению взаимного доверия и безопасности.
В целях глубокого анализа глобальной ситуации и принятия необходимых решений предложено провести совместные встречи глав внешнеполитических ведомств и спецслужб стран ОТГ с организацией первого заседания в таком формате в следующем году в городе Самарканде.
Лидер Узбекистана также отметил растущую роль и значение Организации тюркских государств, которая за короткое время вошла в число быстро развивающихся авторитетных международных структур. Об этом свидетельствуют расширение политического диалога на высоком уровне, укрепление взаимного доверия, активная реализация совместных проектов и гуманитарных программ.
Сегодня в рамках ОТГ осуществляется практическое сотрудничество по более чем 35 направлениям. Стабильно растет объем взаимной торговли, который, как ожидается, удвоится к 2030 году.
В основной части своего выступления Президент Узбекистана остановился на конкретных вопросах дальнейшего расширения практического сотрудничества.
Подчеркнуто, что приоритетной задачей является повышение авторитета и потенциала Организации, укрепление в ближайшей перспективе её роли как площадки для эффективного сотрудничества.
«В этой связи мы поддерживаем скорейшее согласование и принятие Договора о стратегическом партнерстве, вечной дружбе и братстве между тюркскими государствами. Безусловно, как главный политический документ развития нашего сотрудничества этот важный договор послужит прочной основой для дальнейшего сближения наших братских народов и выведения практических связей на новый уровень», – заявил лидер страны.
В целях расширения и ускорения динамики многопланового партнерства предложено разработать Стратегию развития ОТГ до 2030 года и отдельную «дорожную карту» по ее реализации. Отмечена необходимость отражения в этих документах следующих конкретных направлений и мер.
Во-первых, развитие торгово-экономических отношений и углубление промышленной кооперации.
Президент Узбекистана вновь выступил за формирование в ближайшей перспективе в рамках ОТГ Пространства новых экономических возможностей, предусматривающего создание максимально благоприятных условий, правовой базы и инфраструктуры для торговли, бизнеса и взаимных инвестиций.
В целях последовательного развития практического сотрудничества и разработки конкретных проектов, в частности, согласования планов в рамках Тюркского инвестиционного фонда, отмечена важность учреждения Постоянного совета тюркских государств по экономическому партнерству. Данную структуру, действующую на постоянной основе, могли бы возглавить заместители премьер-министров стран Организации. Проектный офис Совета предложено разместить в Ташкенте.
Как отметил глава Узбекистана, в сфере постоянного внимания Совета должны находиться такие вопросы, как:
– создание Промышленного альянса тюркских государств и содействие тем самым продвижению кооперационных проектов ведущих компаний в области машиностроения, горнодобывающей промышленности, электротехники, нефтехимии, фармацевтики, легкой, пищевой промышленности, производства строительных материалов;
– внедрение электронной системы «Тюркские зеленые коридоры» в целях дальнейшего увеличения объемов взаимной торговли и сближения технических регламентов;
– создание консорциума «Зеленая трансформация» для совместной реализации проектов по «зеленой» энергетике, «зеленому» водороду и аммиаку, привлечения передовых технологий, стандартов и компетенций, широкого внедрения механизмов государственно-частного партнерства;
– развитие стратегической минерально-сырьевой базы с производством продукции с добавленной стоимостью.
При этом подчеркнута важность принятия практической Программы сотрудничества, основанного на принципе «сырье – переработка – наука и технологии – готовая продукция».
Во-вторых, обеспечение продовольственной безопасности. С учетом потенциала страны ОТГ могут стать мировыми лидерами по производству и поставкам органической сельскохозяйственной продукции.
Согласно анализу ФАО, сегодня объем мирового рынка органической продукции превышает 225 миллиардов долларов, и ожидается, что в будущем этот показатель будет ежегодно расти на 10 процентов.
Для производства качественной и востребованной органической продукции отмечена необходимость усиления научных исследований и селекции, промышленной кооперации и логистических связей.
«В будущем наши органические продукты могли бы выйти на мировой рынок под единым брендом. В этой связи предлагаем создать Экспертную рабочую группу под контролем министров сельского хозяйства наших стран, отобрать первые «пилотные» проекты и реализовать их», – отметил глава Узбекистана.
В-третьих, укрепление транспортной взаимосвязанности и проведение скоординированной политики в области развития международных транзитных коридоров.
Поддержав планы по последовательному развитию Срединного коридора, лидер нашей страны подчеркнул важность обеспечения конкурентоспособности данного маршрута и создания самых благоприятных условий для бизнес-сообщества.
В этом контексте большое значение будут иметь применение оптимальных транзитных тарифов, развитие современной транспортной инфраструктуры и внедрение цифровых таможенных процедур.
В случае соединения Срединного коридора со строящейся железной дорогой Китай – Кыргызстан – Узбекистан и перспективным Трансафганским коридором будет создана многоотраслевая, стратегическая система магистралей в обширном регионе.
Все эти инициативы, связанные с транспортной сферой, планируется всесторонне обсудить в рамках Международного форума по мультимодальным перевозкам, который состоится в городе Ташкенте 12 ноября.
В-четвертых, внедрение эффективных финансовых инструментов для реализации масштабных промышленных и инфраструктурных проектов.
Президент Узбекистана выступил за расширение деятельности Тюркского инвестиционного фонда, принятие Программы стратегического сотрудничества с ИБР, ЕБРР и другими международными и национальными финансовыми институтами.
В-пятых, развитие искусственного интеллекта, цифровизации и креативной экономики, которые становятся важными драйверами устойчивого развития.
Для объединения усилий в этих направлениях предложено принять «дорожную карту» по реализации проектов в области искусственного интеллекта и креативной экономики.
Глава государства также выступил с инициативой проведения в Узбекистане Международной выставки Тюркского мира.
В-шестых, вывод сотрудничества в области науки и образования на новый уровень на основе принципа «Просвещение против невежества».
Отмечено, что в 2025–2026 годах наша страна будет председательствовать в Союзе тюркских университетов, объединяющем более 100 учебных заведений. На следующей неделе в Ташкенте состоится Генеральная ассамблея Союза.
В период председательства Узбекистан намерен провести «Дни тюркской науки и инноваций».
Президент Узбекистана также сообщил, что в целях укрепления сотрудничества в научно-образовательной сфере и стимулирования исследований талантливых учёных в нашей стране начинает деятельность Международный университет тюркских государств. Глава государства предложил разработать на его базе Программу поддержки совместных исследований.
В-седьмых, предотвращение распространения среди молодежи чуждых и деструктивных идей.
В этой связи предложено принять План действий по борьбе с экстремистской и радикальной идеологией на пространстве тюркских государств.
Узбекистан также продолжит тесный диалог, направленный на борьбу со всеми проявлениями исламофобии.
Кроме того, отмечено, что важным шагом станет разработка в рамках Организации совместных мер по экологическому просвещению молодежи.
Лидер Узбекистана также обратил внимание на другой важный вопрос.
«В следующем году мы широко отметим 585-летие великого поэта и мыслителя Алишера Навои и 885-летие великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви. В целях дальнейшей популяризации их идей гуманизма, дружбы и братства, бесценного литературного наследия предлагаем провести международную научную конференцию «Творчество Низами Гянджеви и Алишера Навои в духовной жизни Тюркского мира», – заявил глава нашего государства.
В ходе заседания также выступили главы делегаций зарубежных государств.
По итогам саммита принят пакет совместных решений и документов, направленных на дальнейшее расширение взаимовыгодного сотрудничества между странами-участницами Организации.