Tinib-tinchimagur odamlar... Daraxtlarni quchoqlash bo‘yicha birinchi jahon chempionati o‘tkaziladi
Daraxtlarni quchoqlash bo‘yicha birinchi jahon chempionati Finlyandiyaning Laplandiya degan joyida bo‘lib o‘tadi, deya xabar berdi «Visit Levi» sayti.
Musobaqalarda to‘qqizta davlat — Finlyandiya, AQSh, Avstraliya, Estoniya, Germaniya, Italiya, Malayziya, Rossiya va Shotlandiya vakillari ishtirok etishadi. Qatnashuvchilarning bari Levida istiqomat qilishmoqda.
Musobaqalar uch bosqichda o‘tkaziladi. Birinchi bosqichda ishtirokchilar sakkiz daqiqa ichida eng ko‘p daraxtni quchoqlash bo‘yicha bellashadilar. Bunda har bir daraxtni kamida 5 soniya quchoqlab turish talab etiladi. So‘ngra sportchilarning daraxtlarni naqadar samimiy quchoqlagani baholanadi. Uchinchi bosqich «fristayl» deb ataladi. Bu ishtirokchilarning daraxtlarni quchoqlash jarayoniga qanchalik ijodiy yondashishiga ahamiyat beriladi. Buning uchun bir daqiqa vaqt ajratiladi.
Tashkilotchilar masofadan turib musobaqada qatnashishni ham taklif etishyapti. Xohlagan odam daraxtni quchoqlab rasmga tushishi, «TreeHugging» xeshtegini qo‘yishi, ko‘pgina smartfonlarning kompas funksiyasi yordamida aniqlash mumkin bo‘lgan daraxtning geografik koordinatalarini belgilashi hamda nima uchun aynan shu daraxtni tanlaganini izohlab yuborishi mumkin.
Arizalar 29-avgustgacha qabul qilinadi. Musobaqaning o‘zi esa 22-avgust kuni choshgohda Levi shahrida Xalipuu o‘rmonida bo‘lib o‘tadi.

В Финляндии пройдет первый чемпионат мира по обниманию деревьев
Первый чемпионат мира по обниманию деревьев пройдет в финской Лапландии, в местечке Леви, сообщает сайт Visit Levi.
В соревнованиях будут представлены участники из девяти стран — Финляндии, США, Австралии, Эстонии, Германии, Италии, Малайзии, России и Шотландии. Все участники уже проживают в Леви.
Соревнования пройдут в три этапа. На первом этапе участники будут соревноваться в том, кто обнимет больше деревьев за восемь минут. При этом каждое дерево нужно будет обнимать не менее 5 секунд. Затем будет оцениваться, насколько искренне спортсмен обнимает дерево. Третий этап получил наименование «фристайл». Здесь важно будет, насколько креативно участники подойдут к процессу обнимания деревьев. На это будет отведена одна минута.
Организаторы приглашают и к дистанционному участию в конкурсе. Любой желающий может прислать фотографию в обнимку с деревом поставив хэштег TreeHugging и указав географические координаты дерева, которые можно определить с помощью функции компаса большинства смартфонов, и описать, почему участник выбрал именно это дерево.
Заявки принимаются до 29 августа, а сам конкурс пройдет в Леви в полдень, 22 августа, в лесу Халипуу.