Toshkent shahri va viloyat markazlarida avtomobillar harakati keskin cheklanadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘iga muvofiq, koronavirusning kirib kelishi va tarqalishini oldini olish yuzasidan chora-tadbirlar dasturini tayyorlash bo‘yicha respublika maxsus komissiyasining qarori bilan bir qator cheklovlar o‘rnatilib, muayyan choralar ko‘rilmoqda.
Respublika maxsus komissiyasi axborotiga ko‘ra, xususan, 2020-yil 30-mart soat 06:00 dan 20-aprel soat 00:01 ga qadar VILOYATLARARO, TOShKENT VA NUKUS ShAHARLARI HAMDA VILOYATLAR MARKAZLARIDA Davlat xizmatlari markazlari tomonidan beriladigan maxsus ruxsatnoma (stiker)lar asosida avtotransport vositalari harakatlanishiga ruxsat beriladi.
Mazkur ruxsatnomalar quyidagi faoliyatlarni amalga oshirish uchun biriktirilgan avtotransport vositalariga taqdim etiladi:
• oziq-ovqat mahsulotlari, dori vositalari va tibbiy buyumlar savdosi bilan shug‘ullanadigan tashkilotlarning xizmat avtotransport vositalari, shuningdek, mazkur tashkilotlarda doimiy mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan xodimlarning shaxsiy avtotransport vositalari;
• Sanitariya va gigiyena mahsulotlarini (koronavirus infeksiyasidan himoyalovchi va dezinfeksiya qiluvchi vositalar) ishlab chiqaruvchi va chakana savdo, dorixona faoliyati bilan shug‘ullanuvchi yuridik va jismoniy shaxslarning avtotransport vositalari;
• Toshkent viloyatining Yuqori Chirchiq va Zangiota tumanlarida, Toshkent shahrining Olmazor, Chilonzor va Yashnobod tumanlarida barpo etilayotgan shifoxona va xiyobonlar qurilishiga jalb etilgan yuridik shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlarga tegishli avtotransport vositalari.
Bunda, yuridik va jismoniy shaxslarning ishchi xodimlari markazlashgan tartibda avtobus (mikroavtobus) orqali Koraqalpog‘iston Respublikasi Nukus shahri, Toshkent shahri va viloyat markazlariga kiritishi belgilab qo‘yilmoqda.
Shu bilan birga, respublika maxsus komissiyasining qarori bilan ko‘chalarda harakatlanishi uchun quyidagi avtotransport vositalariga maxsus ruxsatnoma talab etilmaydi:
• O‘zbekiston Respublikasi va xorijiy davlatlarning diplomatik xizmati xodimlari hamda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining takliflariga muvofiq tashrif etilgan xalqaro tashkilotlarning delegatsiyalari a’zolarining tegishli avtotransport vositalariga;
• Aholi va tashkilotlarga kommunal xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlarga (gaz, elektr energiyasi, issiqlik ta’minoti, sovuq suv, suv oqava va boshqa tashkilotlar) tegishli avtotransport vositalariga;
• aloqa xizmatlarini ko‘rsatuvchi tashkilotlarga tegishli avtotransport vositalari hamda «O‘zbekiston pochtasi» AJning pochta jo‘natmalariga;
• tijorat banklariga tegishli xizmat avtotransport vositalariga;
• tibbiy va epidemiologik xizmatlar ko‘rsatuvchi korxonalarning avtotransport vositalariga;
• huquqni muhofaza qiluvchi organlar va maxsus hamda qutqaruv korxonalarining avtotransport vositalariga;
• N1, N2 va N3 toifaga kiruvchi avtotransport vositalariga hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini olib kelayotgan M1 (bir nafar yo‘lovchi bilan) toifadagi avtotransport vositalariga;
• viloyat, shahar va tuman hokimlari va ularning o‘rinbosarlarining avtotransport vositalariga;
• yo‘lovchi tashish faoliyati bilan shug‘ullanish litsenziyasiga ega bo‘lgan yo‘nalishsiz taksilarga (o‘zlarining ro‘yxatdan o‘tgan ma’muriy hududi doirasida) yo‘lovchilarsiz, yetkazib berish xizmati (kurer, dostavka)lariga;
• yetkazib berish xizmati (keytering) tashkilotlarining avtotransport vositalariga, shuningdek, yo‘lovchi tashish xizmatini ko‘rsatuvchi tashkilotlarning yetkazib berish xizmatini ko‘rsatayotgan avtotransport vositalariga;
• fuqarolarga kechiktirib bo‘lmaydigan tez tibbiy yordam ko‘rsatish (homiladorlik, tan jarohati, inson hayotiga xavf tug‘dirayotgan boshqa holatlar) bilan bog‘liq hollarda tibbiyot muassasasiga borayotgan va undan qaytayotgan shaxsiy avtotransport vositalariga;
• dafn marosimlarida xizmat ko‘rsatuvchi maxsus avtotransport vositalariga;
• yo‘l-patrul xizmati avtomobillari yordamida kuzatilayotgan avtotransport vositalari shular jumlasidan.
Qayd etish lozimki, maxsus ruxsatnoma talab etiladigan avtotransport vositalariga (tegishli tasdiqlovchi hujjatlarni ilova qilgan holda) Maxsus ruxsatnomalar berish tizimi joriy yilning 29-mart soat 09:00 dan amaliyotga joriy etiladi.
Adliya vazirligi tomonidan beriladigan maxsus ruxsatnoma asosida harakatlanadigan boshqa avtotransport vositalari faqatgina ushbu muassasa va tashkilotlar faoliyati bilan bog‘liq holda harakatlanishiga ruxsat beriladi. Shaxsiy manfaat yo‘lida foydalanish qatiyan man etiladi.

С 30 марта в Ташкенте и областных центрах вводятся ограничения на передвижение автомобилей
Cогласно поручению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, решением Республиканской специальной комиссии по подготовке программы мероприятий по предотвращению проникновения и распространения коронавируса, установлен ряд ограничений и принимаются определенные меры.
В частности, с 06:00 часов 30 марта 2020 года до 00:01 часов 20 апреля движение автотранспорта между областями, в городах Ташкенте и Нукусе и областных центрах, разрешается на основании специальных разрешений (стикеров), выданных центрами государственных услуг.
Эти разрешения предоставляются автотранспортным средствам, закрепленным для осуществления следующих видов деятельности:
- служебные транспортные средства организаций, осуществляющих реализацию продуктов питания, лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также личные транспортные средства работников, осуществляющих постоянную трудовую деятельность в этих организациях;
- автотранспортные средства юридических и физических лиц, занимающихся аптечной деятельностью, осуществляющих производство и розничную торговлю санитарно-гигиеническими изделиями (средствами защиты от коронавирусной инфекции и дезинфекции);
- Транспортные средства, принадлежащие юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, участвующим в строительстве больниц и проспектов, возводимых в Верхнечирчикском и Зангиатинском районах Ташкентской области, Алмазарском, Чиланзарском и Яшнабадском районах города Ташкента.
При этом, устанавливается что работники юридических и физических лиц привозятся в город Нукус Республики Каракалпакстан, город Ташкент и областные центры автобусами (микроавтобусами) в централизованном порядке.
В то же время, по решению специальной комиссии Республики для передвижения по улицам не требуется специальных разрешений для следующих транспортных средств:
- автотранспортные средства сотрудников дипломатических служб Республики Узбекистан и иностранных государств, а также для членов делегаций международных организаций, прибывших по приглашениям Министерства иностранных дел Республики Узбекистан;
- служебные и специальные автотранспортные средства, принадлежащие организациям, оказывающим коммунальные услуги населению и организациям (газ, электричество, теплоснабжение, холодная вода, водоотведение и другие организации);
- служебные и специальные транспортные средства, принадлежащие организациям, предоставляющим услуги связи, а также для почтовых отправлений АО «Узбекистон почтаси»;
- служебный и специальный автотранспорт, принадлежащий коммерческим банкам;
служебные и специальные автотранспортные средства предприятий, оказывающих медицинские и эпидемиологические услуги; - транспортные средства правоохранительных органов, специальных и спасательных предприятий и организаций;
- транспортные средства категорий N1, N2 и N3, а также транспортные средства для перевозки сельскохозяйственной продукции категории M1 (с одним пассажиром);
- автотранспорт хокимов областей, городов и районов и их заместителей;
- немаршрутные такси, имеющие лицензию на осуществление пассажирских перевозок, (в пределах административной территории, где они зарегистрированы), без пассажиров исключительно в качестве транспорта по доставке (курьерский агент);
- транспорт организаций доставки (кейтеринга), а также транспорт организаций по перевозке пассажиров, оказывающий услуги доставки;
- личные автотранспортные средства, в экстренных случаях при необходимости получения неотложной медицинской помощи (беременность и роды, в случаях получения телесных повреждений, иные обстоятельства, представляющие угрозу для жизни человека);
- специальные транспортные средства, обслуживающие похоронные мероприятия;
- автотранспортные средства, сопровождаемые автомобилями дорожно-патрульной службы.
Следует отметить, что выдача специальных разрешений для транспортных средств, требующих специальных разрешений (с приложением соответствующих сопроводительных документов), будет начата в соответствующих Центрах Государственных услуг Министерства юстиции Республики Узбекистан с 09:00 часов 29 марта текущего года.
Передвижение других автотранспортных средств, на основании специального разрешения, выданного Министерством юстиции, разрешается только в связи с деятельностью этих учреждений и организаций.