Toshkent shahrining yangi brendi tasdiqlandi
Shaharning ochiq turgan oltin darvozalari va moviy osmoni bilan birgalikda  «T» harfini ifodalagan ramz eng maqbul deb topilgan.
Yangi logotipdan O‘zbekiston va xorijda o‘tkaziladigan turistik ko‘rgazma hamda savdo yarmarkalarida, turistik ob’yektlarda, xarita, bosma va elektron nashrlarda; sayyohlar uchun mo‘ljallangan esdalik sovg‘alari, libos boshqa mahsulotlarda, shuningdek Toshkent shahri turizmiga bag‘ishlangan reklama, videorolik, ko‘rsatuvlarda foydalanish mumkin.
Foto:«Tashkentnews.uz»
Poytaxt brendini ishlab chiqish bo‘yicha tanlov o‘tgan yili kuzda e’lon qilingan bo‘lib, unga tayyorgarlik ishlari iyulda boshlangan. Tanlov hay’ati a’zolari tarkibida Jamoatchilik kengashi vakillari, marketing, brending, dizayn sohasida O‘zbekiston, Rossiya, Yevropa hamda Osiyo mamlakatlarida yetuk tajribaga ega bo‘lgan mutaxassislar faoliyat olib borishdi.
«Ochiq darvozalar tasviri orqali shaharning mehmondo‘stligi hamda bag‘rikengligi, shuningdek moviy osmon tasviri ramzi vositasida esa farovon va osoyishta hayot mohiyati singdirilgan. Belgining asosiy jihati shundaki, uni turli holatga moslashtirib qo‘yish, mavzu jihatdan bezak, tasvir va shaklga moslashtirish mumkin. Bu esa, uni shaharning turli joyi hamda tadbirlari – jamoat joylari, muzeylar, xizmat ko‘rsatish muassasalari, transport, ko‘rgazma, madaniyat tadbirlarida o‘rnatish imkoniyatini beradi» deya ta’riflanadi logotip.
Toshkent shahar hokimligi qoshidagi Jamoatchilik kengashi shahar brendi to‘g‘risida unga qiziqqan shaxs va jurnalistlar uchun taqdimot o‘tkazishni rejalashtirgan. Tadbirda olib borilgan ushbu jarayon haqida ma’lumot beriladi. Shahar brendining taqdimoti videosi va infografikasining to‘liq taqdimoti uni to‘liq yuklab olish uchun saytga qo‘yiladi.

Утвержден новый туристический бренд Ташкента (фото)
Ташкентский городской Кенгаш народных депутатов своим решением утвердил логотип (туристический бренд) столицы. Об этом сообщила пресс-служба хокимията города Ташкента.
Знак в виде открытых золотых ворот и голубого неба, которые вместе формируют букву «Т», был признан лучшим по итогам конкурса, проведенного Хокимиятом Ташкента и Общественным Советом при администрации города.
Новый логотип столицы будет использоваться на туристических выставках, торговых ярмарках и других мероприятиях в Узбекистане и за рубежом, на туристских объектах, картах и других печатных и электронных материалах, сувенирах, одежде и другой продукции, рассчитанной на туристов, а также, в рекламе, видеороликах и телепередачах, посвященных туризму в Ташкенте.
Фото:«Tashkentnews.uz»
Конкурс по разработке бренда столицы проводился осенью, но подготовка к нему была начата в июле. В состав конкурсной комиссии вошли представители Общественного Совета, специалисты в области маркетинга, брендинга, дизайна, имеющие опыт в Узбекистане, России и странах Европы и Азии.
«В основу концепции логотипа заложена идея гостеприимности и открытости Ташкента (ворота), а также, символ благополучия и спокойствия (чистое небо). Особенность знака в том, что он является динамичным и легко трансформируется, может менять цвет и включать в себя разные тематические узоры, изображения и фигуры. Это позволяет интегрировать его в любую городскую среду и любое событие: общественные пространства, музеи, муниципальные службы, транспорт, выставки, концерты и так далее»,-говорится в сообщении.