Ucell o‘z an’anasiga sodiq qoldi (foto)
Navro‘z bayrami arafasida Ucell kompaniyasi navbatdagi ekologik aksiyani o‘tkazdi va Toshkent viloyatining O‘rtachirchiq tumanida joylashgan hamda kompaniya tomonidan otaliqqa olingan Axborot texnologiyalarini chuqur o‘rganishga ixtisoslashtirilgan 3-sonli maktab hududiga 170 tup nastarin nihollari, 40 ta pavlovniya va 10 ta kashtan ko‘chatlari ekildi.
Ucell kompaniyasi atrof-muhit muammolariga doim alohida e’tibor qaratadi va bahor kelishi bilan yashil aksiyalarni boshlaydi.
2019-2020 yillarda Ucell volontyorlari Toshkentdagi beshta park zonalarida 653 ta ko‘chat: chinorlar, lenkoran akatsiyasi, pavlovniya va nastarin nihollarini ekishdi.
Qarshi va Navoiyda hind nastarinlari va ispan droklarini ekdilar.
O‘tgan yilning oktyabr oyida Termizda birinchi keng miqyosli ekologik aksiya bo‘lib o‘tdi, uning davomida Abu Iso at-Termiziy va Al-Hakim at-Termiziyning 1200 yilligi sharafiga 1200 ta kashtan daraxtlari ekildi.
Hashar o‘zbek xalqining eng ezgu an’analaridan biridir. Butun mamlakat bo‘ylab har yili odamlar ixtiyoriy ravishda yig‘ilib jamoat joylarini tozalab, shaharlarning yashil hududlarini obod qilishadi. Ushbu ajoyib an’ana har doim Ucell ko‘ngillilarining qalbida o‘z o‘rnini topgan.
Joriy yilda kompaniya O‘rtachirchiq tumanidagi axborot texnologiyalarini chuqur o‘rganishga ixtisoslashtirilgan 3-sonli maktab hududida 170 tup nastarin nihollari, 40 ta pavlovniya va 10 ta kashtan ko‘chatlari ekdi.
Maktab Prezident qaroriga muvofiq 2020 yil 6 oktyabrdan Ucell kompaniyasi tomonidan otaliqqa olingan.
Ekologik hasharda Ucell kompaniyasining ko‘ngillilari va Toshkent viloyati Obodonlashtirish boshqarmasi xodimlari ishtirok etishdi. Aksiya karantin qoidalariga rioya qilingan holda amalga oshirildi.
Baxtbergen Xudayberganov, 3-ixtisoslashtirilgan maktab direktori:
— Bahorda hasharlarni uyushtirish va daraxtlar ekish ajoyib an’ana. Ucell har yili atrof-muhitni muhofaza qilish aksiyalarida qatnashib, Toshkent shahrida va viloyatlarda daraxtlar ekadi. Maktabimiz bu yil daraxtlar ekiladigan maydon sifatida tanlanganidan juda xursandman. Bunday harakatlar jamiyatda atrof-muhitga nisbatan mas’uliyatli munosabatni shakllantiradi, shuningdek, yosh avlodda tabiatga bo‘lgan muhabbat va hurmatni kuchaytiradi. Ushbu tashabbus uchun Ucellga minnatdorligimni bildiraman. O‘z navbatda, daraxtlar yaxshi ildiz otishi va maktabimiz yonida salqin bog‘cha paydo bo‘lishi uchun barcha kerakli harakatlarni qilamiz.
Sunnat Raxmankulov, «COSCOM» MChJ (Ucell savdo belgisi) jamoatchilik bilan aloqalar boshqarmasi  xodimi:
— Katta daraxtning soyasida sokinlik va osoyishtalikni sezganmisiz? Daraxtlar yonida xotirjamlik va tinchlik hissi paydo bo‘ladi. Zamonaviy urbanizatsiyalashgan dunyoda ko‘pincha tabiat bilan yolg‘iz qolishni xohlaymiz. Kompaniya daraxt ekish tadbirlarini tashkil etayotgani juda yaxshi tashabbus deb o‘ylayman. Ularda doimo zavq bilan qatnashaman. Mamlakatimiz ekologiyasiga o‘z hissamni qo‘shayotganimdan hursandman.
Daraxt turlari landshaft dizayni bo‘yicha mutaxassislar va Toshkentni obodonlashtirish bo‘yicha agronomlar bilan maslahatlashgan holda tanlangan. Barcha navlar mahalliy iqlim sharoitlariga to‘liq mos keladi. Ko‘chatlar kamida uch yosh bo‘lib, balandligi esa 2 metr va undan yuqori.
Shunday qilib, birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan 220 tup ko‘chat ekildi, ularning soyasi tez orada yozning issiq kunlarda aholini bahramand qiladi.

В Ucell организовали эко-хашар
Компания Ucell в преддверии праздника Навруз провела ещё одну экологическую акцию и посадила 170 кустов индийской сирени, 40 саженцев павловний и 10 каштанов в специализированной школе №3 с углубленным изучением информационных технологий Уртачирчикского района Ташкентской области, взятой под попечительство Ucell.
Оставаясь неравнодушными к вопросам экологии Компания Ucell с приходом весны начинает зелёные акции. В 2019-2020 гг. волонтёры Ucell участвовали в посадке пяти парковых зон в Ташкенте, высадив 653 саженца: чинар, клёнов, ленкоранских акаций, павловний, сиреней и каштанов. Были посадки индийских сиреней и испанских дроков в городах Карши и Навои. В октябре прошлого года прошла первая масштабная экологическая акция в Термезе, в ходе которой высажены 1200 саженцев деревьев породы каштан в честь 1200-летия Абу Иса ат-Тирмизи и Аль-Хаким ат-Тирмизи.
Хашар — одна из самых благородных традиций узбекского народа. По всей стране ежегодно люди на добровольной основе собираются и облагораживают территорию общественных мест, чистят и озеленяют города. Это замечательная традиция всегда находила отклик в сердцах волонтёров Ucell.
В этом году Компания посадила: 170 кустов индийской сирени, 40 саженцев павловний и 10 каштанов на территории специализированной школы №3 с углубленным изучением информационных технологий Уртачирчикского района.
Школа закреплена за Компанией Ucell согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией».
В экологическом хашаре приняли участие волонтёры Компании Ucell и работники Управления благоустройства Ташкентской области.  Акция проведена при условии соблюдения правил карантинного режима.
Бахтберген Колдарбекович Худайберганов, директор специализированной школы №3:
— Замечательная традиция весенней порой организовывать хашары и сажать деревья. Компания Ucell ежегодно участвует в экологических акциях и сажает деревья в Ташкенте и регионах. Я очень рад, что именно нашу школу выбрали объектом посадки в этом году. Такие акции формируют в обществе ответственное отношение к окружающей среде, а также прививают подрастающему поклонению любовь и бережное отношение к природе. Хочу выразить огромную благодарность Ucell за инициативу. Со своей стороны, могу добавить, что мы сделаем всё, чтобы деревья хорошо прижились и рядом с нашей школой образовалась тенистая поляна.
Суннат рахманкулов, специалист упраления по связям с общественностью OOO COSCOM (торговая марка Ucell):
— Вы замечали, как легко и спокойно становится в тени большого дерева? Рядом с деревьями приходит ощущение спокойствия, мира и отдыха. В современном урбанизированном мире всё чаще хочется быть наедине с природой. Здорово, что Компания организовывает акции по посадке деревьев. Я всегда с удовольствием принимаю в них участие. Приятно чувствовать, что привносишь вклад в экологию страны.
Порода деревьев была выбрана после консультации со специалистами по ландшафтному дизайну и агрономами по благоустройству Ташкента. Все сорта прекрасно подходят к местным климатическим условиям. Возраст саженцев не менее трёх лет, а высота 2 метра и выше.
Так совместными усилиями было посажено 220 саженцев, которые вскоре подарят прохладу своей листвы жителям в жаркие дни. Следуя традициям, Ucell организовала угощения для всех участников.