Turkiyada Alisher Navoiy haykali ochildi
Turkiya poytaxti Anqara shahrida Alisher Navoiy haykali ochildi. O‘zbekiston mustaqilligining 33 yilligiga bag‘ishlangan tantanali ochilish marosimi O‘zbekistonning Turkiyadagi elchisi Alisher Ag‘zamxo‘jayev ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
U yodgorlikni o‘rnatishda hissa qo‘shgan barchaga, jumladan, Kechiuren tumani hokimligi va Boshkent universiteti qoshidagi Alisher Navoiy ilmiy-tadqiqot markazi rahbari Abdurahmon Go‘zalga minnatdorlik bildirdi.
Shu paytgacha Moskva, Dushanbe, Ostona, Tokio, Minsk, Shanxay, Seul, Boku kabi shaharlarda Alisher Navoiyga haykallar o‘rnatilgan. Elchi Anqarada yodgorlikning ochilishi barcha, jumladan, turkiy xalqlar uchun ham katta sharaf ekanini ta’kidladi.

В Турции установили памятник Алишеру Навои
В столице Турции, Анкаре, был торжественно открыт памятник Алишеру Навои. Церемония открытия, приуроченная к 33-летию независимости Узбекистана, прошла при участии посла Узбекистана в Турции Алишера Агзамходжаева.
Он выразил благодарность всем, кто содействовал установке памятника, включая администрацию района Кечиурен и Абдурахмана Гозала, руководителя Центра исследований Алишера Навои в Университете Башкента.
До этого момента памятники Алишеру Навои были установлены в таких городах, как Москва, Душанбе, Астана, Токио, Минск, Шанхай, Сеул и Баку. Посол отметил, что открытие памятника в Анкаре является большой честью для всех, включая тюркские народы.